'
Читаєте зараз
Потужні санкції і антипутінська коаліція. Як світ відповідає на вторгнення Росії в Україну

Потужні санкції і антипутінська коаліція. Як світ відповідає на вторгнення Росії в Україну

Markiian Oliiarnyk
Радбез ООН
  • 24 лютого 2022 року Росія підступно напала на Україну.
  • Союзники України висловили підтримку і готують потужні економічні санкції, які поховають економіку агресора.
  • Президент України поговорив з лідерами країн-партнерів України і оголосив про створення антипутінської коаліції.

24 лютого 2022 року, о 5 годині ранку, російські війська пішли у наступ на Україну з ракетами та авіаційними ударами. Українські союзники одразу ж відреагували на такий жорстокий акт агресії Володимира Путіна і пообіцяли запровадити пекельні санкції. Президент України вже переговорив з основними партнерами і заявив про створення антипутінської коаліції.

Заборона розповідає про те, як світ реагує на початок повномасштабної війни між Росією та Україною.


Реакція НАТО

Південно Атлантичний альянс екстрено зібрався на засідання. НАТО закликав Росію негайно припинити військові дії та вивести всі свої сили з території України, повністю дотримуватись міжнародного гуманітарного права та надати безпечний та безперешкодний гуманітарний доступ та допомогу всім нужденним.

Країни НАТО провели консультації щодо статті 4 Вашингтонського договору. «Ми вирішили, відповідно до нашого оборонного плану захисту всіх союзників, зробити додаткові кроки для подальшого зміцнення стримування та оборони по всьому Альянсу», — йдеться у заяві НАТО.

Коротко:

Читати більше новин в Telegram
  • НАТО засуджує Росію та Білорусь.
  • Напад є грубим порушенням міжнародного права, у тому числі Статуту ООН, і повністю суперечить зобов’язанням Росії щодо Гельсінського Заключного акту, Паризької хартії, Будапештського меморандуму та Основного акту Росія-НАТО.
  • Керівники Росії повинні нести повну відповідальність за наслідки своїх дій.
  • Росія заплатить дуже високу економічну та політичну ціну.
  • Дії Росії становлять серйозну загрозу євроатлантичній безпеці та матимуть геостратегічні наслідки.
  • НАТО продовжить вживати всіх необхідних заходів для забезпечення безпеки та оборони всіх союзників».

Реакція США на вторгнення Росії 24 лютого

У відповідь на варварський напад Росії на суверенну Україну президент США Джо Байден опублікував заяву, у якій висловив підтримку українському народові.

«Увесь світ молиться за Україну, що страждає від неспровокованої і необґрунтованої атаки російських Збройних сил. Президент Путін обрав війну, що завдасть катастрофічні людські втрати і страждання. Лише Росія несе відповідальність за смерть і руйнування, які принесе ця атака. США і партнери відреагують спільно і рішуче. Світ притягне Росію до відповідальності», —  заявив Байден,

Наступний потужний пакет санкцій Джо Байден озвучить під час звернення до американського народу, яке відбудеться після екстреного засідання країн G7.

ОНОВЛЕНО НА 21:00 (Київ) 24 лютого. Джозеф Байден виступив з заявою, що говорити з Путіним не буде: «Він агресор, він обрав війну».

Коротко:

  • Ми створили коаліцію з лідерами Великої Сімки.
  • Ми обмежимо здатність Росії діяти в євро, доларах, йені.
  • Блокуємо  банки та розширяємо перелік осіб, щодо яких застосовуємо обмеження. Посилимо заходи проти корумпованих мільярдерів.
  • НАТО вводить у дію план відповіді на дії Росії, США розмістять нові сили у Європі, зокрема у Німеччині.
  • Рубль впав на історичні мінімуми. Усі активи у США російських банків під санкціями будуть заморожені.
  • Санкції торкнуться понад половини всього російського високотехнологічного імпорту.
  • Відключати Росію від SWIFT поки що не будуть, але така опція залишається.

Зокрема під пакет потрапили ВТБ і Сбєрбанк, які в сукупності становлять понад половину всієї банківської системи Росії за вартістю активів, щодня проводять операції з іноземною валютою у сумі близько $46 ярдів у світі, 80% яких — у доларах США.

Сбєрбанк +25 дочірніх компаній: до 00:01 26/03/2022 фінансові установи США мають закрити усі кореспондентські чи наскрізні рахунки та відхилити будь-які майбутні операції за участю банку. Спроби обробити платежі у доларах США для клієнтів будуть зірвані та відхилені.

ВТБ + 20 дочірніх компаній: активи, що зберігаються у фінансових установах США, будуть миттєво заморожені та недоступні.

Блокуючі санкції для:

  • Банк Откритіє + 12 дочірніх компаній (сукупні активи $80 мільярдів).
  • Радкомбанк + 22 дочірніх компаній.
  • Новікомбанк, власність Ростех.

Також запроваджено додаткові обмеження, у т.ч. заборона залучення коштів через ринок США для:
– Газпромбанк
– Россільгоспбанк
– Альфа Банк
– Московський кредитний банк
– Газпром
– Газпром нафта
– Транснафта
– Ростелеком
– РусГідро
– Алроса
– Радкомфлот
– РДЖ.

Британія налаштована рішуче

Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон пригрозив Кремлю потужним посиленням санкційних обмежень. «Президент Путін обрав шлях кровопролиття та руйнування, розпочавши цей неспровокований напад на Україну. Велика Британія та наші союзники дадуть рішучу відповідь», — пише у Twitter британський прем’єр.

ОНОВЛЕНО. Ввечері 24 лютого Британія насипала ще і сказала, що не зупиниться, доки не завалить економіку РФ. Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив про введення нових економічних санкції проти Російської Федерації, повідомляє Sky News.

Що запровадили:

  • російській авіакомпанії «Аерофлот» заборонять польоти до Великобританії;
  • запроваджується жорсткий експортний контроль щодо техніки, що продається в РФ;
  • усі активи ВТБ — 154 млрд фунтів стерлінгів — заморозять.
  • вводяться санкції проти фізичних та юридичних осіб РФ та їх дочірніх компаній (серед них Ростех, яка є найбільшою оборонною компанією Росії).

Весь комплекс санкцій буде поширений також Білорусь.

Спільна відповідь ЄС та НАТО

24 лютого лідери країн Європейського Союзу зберуться, щоб затвердити новий пекельний пакет санкції проти агресора.

«У цих санкціях ми вдаримо по стратегічних галузях російської економіки, заблокуємо доступ до технологій та ринків, які для Росії є ключовими. Ми послабимо основу економіки РФ та її здатність модернізуватися. На додачу ми заморозимо російські активи у ЄС та зупинимо доступ російських банків на фінансові ринки», — заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц російське вторгнення в Україну назвав «темним днем для Європи». «Напад Росії на Україну є грубим порушенням міжнародного права. Ніщо не може його виправдати. Німеччина рішуче засуджує цей необдуманий вчинок президента Путіна… Росія має негайно припинити ці військові дії… Це жахливий день для України і темний день для Європи», — заявив голова німецького уряду (напередодні німці призупинили сертифікацію «Північного потоку-2»).

Президент Польщі Анджей Дуда провів телефонну розмову з Володимиром Зеленським і висловив готовність до рішучих дій у відповідь на вторгнення Росії. «Попри зусилля міжнародної спільноти, Україна стала жертвою жорстокого, неспровокованого та невиправданого російського нападу. Ми співпрацюємо з нашими союзниками з НАТО та ЄС, будемо спільно відповідати на російську жорстоку агресію і не залишимо Україну без підтримки»,— пише польський президент.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг засудив варварську атаку Росії на Україну і оголосив про термінове засідання членів Альянсу, щоб скоординувати відповідь на повномасштабне вторгнення. «Це кричуще порушення міжнародного законодавства та серйозна загроза євроатлантичній безпеці», — заявив генсек НАТО.

Міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви оприлюднили спільну заяву: «Усі ми, вся міжнародна спільнота повинні найсуворіше засудити його та накласти максимальні санкції на Росію — зокрема відключення від SWIFT, політичну ізоляцію, і бути рішучими у нашій підтримці суверенітету та територіальної цілісності незалежної України. Нам слід невідкладно надати Україні зброю, боєприпаси та інші види військової підтримки для самозахисту, а також економічну, фінансову, політичну та гуманітарну підтримку… Ми підтримуємо вас [українців] та зробимо все можливе, щоб агресор заплатив найвищу ціну. Слава Україні!».

Президент Чехії Мілош Земан, який перш за все відомий своєї проросійською позицією, закликав запровадити найжорсткіші санкції проти Росії та відключити її від SWIFT. «Божевільного треба ізолювати. Це злочин проти миру. Я хотів би висловити повну підтримку Україні та її народу», — заявив він.

Як відреагував російський ринок на вторгнення

Після того, як Путін оголосив війну Україні, національна валюта агресора пробила дно і досягла до свого історичного мінімуму. Близько 8 години ранку курс євро перевалив до понад 100 рублів, а курс долара — до майже 90 рублів.

Як зазначає російський Forbes, Індекс Мосбіржі з початку ранкових торгів менш ніж за годину впав на 11.28%, після чого біржа оголосила про припинення операцій на всіх ринках. Близько 9:00 за Києвом торги відновилися, однак російські ринки почали ще стрімкіше падати — за півтори години індекс Мосбіржі знизився аж на 45%, що є найбільшим падінням за день в його історії. Індекс РТС впав ще сильніше — близько вдвічі й досяг до мінімуму близько 600 пунктів (востаннє таке було у 2016 році). 

Найбільші російські компанії також досягли свого історичного мінімуму. Найбільше від кривавих амбіцій Путіна станом на 10:40 за Києвом постраждали «Роснефть» (-58.5%) та «Сбербанк» (-57.04%).

Російський Центробанк одразу ж кинувся рятувати рубль і застосував механізм валютних інтервенцій, тобто почав продавати іноземну валюту з міжнародних резервів. Це дозволило трохи стабілізувати рубль (станом на 15:00 за Києвом 1 долар — близько 85 рублів).

Антипутінська коаліція

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна разом з партнерами створює антипутінську коаліцію. « Створюємо антипутінську коаліцію. Про конкретні санкції й конкретну допомогу для наших військових поговорив з Урсулою фон дер Ляєн [президентка Єврокомісії], Еммануелем Макроном [президент Франції], Карлом Негаммером [канцлер Австрії] та Реджепом Ердоганом [президент Туреччини]. Чекаємо рішучих дій», — йдеться у повідомленні. 

Раніше у контексті організації антипутінської коаліції Зеленський згадував президента США Джо Байдена, канцлера Німеччини Олафа Шольца, голову Європейської Ради Шарля Мішеля, президента Польщі Анджея Дуду та прем’єр-міністра Британії Бориса Джонсона.

Підтримка України від світових знаменитостей

24 лютого 2022 року до України прибув американський актор та кінорежисер, лауреат премії «Оскар» Шон Пенн, повідомила пресслужба Офісу президента України. Там розповіли, що режисер спеціально приїхав до Києва у день нападу Росії. Він хоче як документаліст фіксувати всі події, які відбуваються в Україні, та донести правду усьому світу про дії Росії.

«Шон Пенн сьогодні серед тих, хто підтримує Україну в Україні. Наша країна вдячна йому за такий прояв сміливості й чесності… Він розмовляв з журналістами, з нашими військовими, бачив, як ми захищаємо нашу країну. Шон Пенн демонструє мужність, якої бракує багатьом іншим, зокрема західним політикам. Що більше зараз у нашій країні таких людей, справжніх друзів України, які підтримують боротьбу за свободу, то швидше можна буде зупинити віроломний напад Росії», — йдеться у повідомленні.

В листопаді 2021 року режисер вже приїжджав в Україну. Тоді він побував у Приазов’ї у межах підготовки документального фільму та поговорив з українськими військовими.

Раніше Заборона розповідала про те, що Міноборони України дозволило видавати зброю усім українським патріотам, які готові боронити нашу батьківщину від кривавих рук окупанта.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій