Читаєте зараз
Повістки на вулицях і в ТРЦ: юрист пояснив, коли можна їх не брати

Повістки на вулицях і в ТРЦ: юрист пояснив, коли можна їх не брати

Ilona Kivva
Автор:
  • В українському законодавстві не зазначено, де саме мають вручати виклик у військкомат, вони були прив’язані тільки до міста обліку.
  • Кабмін дозволив представникам ТЦК видавати повістки у будь-якому регіоні, незалежно від приписки до певного військкомату.
  • Неявка чи відмова взяти документ тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1700 грн, але його не завжди правомірно виписують.

Є принаймні три випадки, коли вручення виклику у військкомат вважається незаконним, два з них стосуються неправильно заповнених бланків. У такому разі від вручення можна відмовитися, однак доведеться йти у суд.

Заборона розповідає про нюанси вручення повісток зі слів адвоката.


Виклик у військкомат: коли видають незаконно

В українському законодавстві не зазначено, де саме необхідно вручати повістки. Тож роздача документів у громадських місцях, на роботі чи вдома цілком правомірна. 

Водночас є низка обставин, які дозволяють не розписуватися за отримання виклику у військкомат. Всі вони пов’язані з порушенням працівниками територіальних центрів комплектування (ТЦК СП) — колишні військкомати — інших законодавчих норм, розповів юрист Нікіта Муренко. 

Повістка нового зразка, запроваджена в Україні на початку 2023 року. Старі бланки відтепер вважаються недійсними. Фото: Telegraf

Читати більше новин в Telegram

Так, відмовитися від вручення можна, якщо:

  • дані дописувалася у частково заповнений бланк повістки при вас;
  • якщо в повістці вказані неправильні дані отримувача;
  • повістку вручає не уповноважена особа, яка не має печатки.

«У таких випадках є можливість відмовитись від підписання розписки про отримання. Після цього співробітник ТЦК та СП складає акт про відмову та передає його на розгляд керівникам військкомату. Вони в результаті можуть стягнути штраф за порушення правил військового обліку. Його можна оскаржити у суді, адже ви не ухиляєтесь від обліку, а лише відмовилися від незаконного оформлення та способу вручення повістки», — пояснив Нікіта Муренко.

Вручення повісток: Кабмін змінив правила 

Уряд у квітні 2023 року ухвалив постанову №318, яка розширює повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП).

Відповідно до акту, представники установ можуть видавати повістки у будь-якому місті України, незалежно від місця обліку. Тобто військовозобов’язаний, який, приміром, стоїть на обліку у Львові, може отримати виклик у військкомат під час поїздки у Київ чи будь-яке інше місто України. При цьому прийти треба до того ТЦК, що вказаний у повістці — за місцем вручення.

Неявка вважається правопорушенням. Воно тягне за собою накладення штрафу від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — від 510 до 850 гривень. Повторне порушення, вчинене впродовж року або в особливий період (наприклад, під час дії воєнного стану) карається штрафом від 50 до 100 НМДГ — від 850 до 1700 гривень.

Складається адміністративний протокол. Правила його видачі теж змінилися.

«Раніше складати адмінпротокол міг лише той ТЦК, де чоловік перебуває на військовому обліку. Тепер це зможуть робити всі територіальні центри комплектування незалежно від місця реєстрації. Тож, якщо особі, яка перебуває на обліку, до прикладу, в Києві, вручать повістку в Ужгороді, а вона не з’явиться, керівник Ужгородського ТЦК СП матиме повне право накласти на особу адміністративне стягнення», — каже адвокат Муренко.

Раніше Заборона розповідала про типи повісток, а також про те, хто має право їх вручати. Лише один документ зобов’язує з’явитися у військкомат протягом 24 годин. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій