Повторне щеплення та бустерна доза: коли й кому можна буде знову вакцинуватися та які вакцини є в Україні
У боротьбі з коронавірусом сьогодні більшість країн ввели як повторне щеплення, так і додаткову — бустерну — дозу. В Америці, наприклад, радять вакцинуватися проти ковіду 4 рази. А в Україні тільки визначили, кому потрібно почати ревакцинацію проти коронавірусу. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко каже, що незабаром українці теж отримають можливість зробити бустерне щеплення. Розповідаємо, коли це станеться та навіщо взагалі потрібна ревакцинація.
Бустерна доза та ревакцинація — у чому різниця?
Ревакцинація призначається людям з ослабленою імунною системою. Ця вакцина потрібна тим, чий імунітет не виробляє достатню кількість антитіл. Також додаткова вакцина рекомендована для вірусів, що мутують — наприклад, грипу чи правцю.
Ревакцинація проти коронавірусу потрібна — про це ми писали тут.
Натомість бустерна доза — допоміжна. Додаткова доза потрібна усім людям, які вакцинувалися раніше. Вона має закріпити результат дії попередніх двох чи трьох вакцин, оскільки з часом імунна відповідь на повний курс вакцинації може зменшитися.
Ревакцинуватися мають всі?
Так — навіть якщо після вакцинації у вас будуть ознаки повторного зараження ковідом. В Україні Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) рекомендувала з 25 жовтня розпочати повторне вакцинування медичних працівників та осіб із груп ризику.
Додаткову дозу рекомендують вводити:
- особам з імунодефіцитними станами чи захворюваннями;
- людям, які перебувають на імуносупресивній або імуномодулювальній терапії;
- тим, хто отримував високі дози стероїдів;
- тим, кому це необхідно для подорожей;
- особам віком понад 60 років, які були щеплені двома дозами вакцини на вірусній платформі (наприклад, CoronaVac).
Коли розпочнуть ревакцинацію в Україні?
Щойно більшість українців щепляться хоча б однією дозою вакцини. Про це 5 листопада повідомив глава МОЗ Віктор Ляшко. За його словами, українці зможуть отримати бустерні дози тільки після перетину позначки у 50% вакцинованих громадян. На сьогодні до таких результатів наблизився тільки Київ: показник вакцинованих принаймні однією дозою у столиці складає майже 40%.
Раніше голова НТГЕІ Федір Лапій сказав, що в Україні вистачає вакцин для введення бустерної дози вже вакцинованим. Він також підкреслив, що українці зможуть робити додаткові щеплення тією ж вакциною, яку отримали першого разу. І тільки якщо вона закінчиться, можна буде застосовувати вакцину, вироблену на іншій платформі.
Які вакцини є в Україні та скільки їх?
Вакцинація проти коронавірусу в Україні розпочалася 24 лютого 2021 року. Станом на 8 листопада хоча б одну дозу вакцини отримали 27,93% населення. Повну вакцинацію пройшли 19,44%. Незалежно від типу вакцини робити щеплення потрібно двічі.
В Україні для щеплення зареєстровані 5 вакцин: Johnson & Johnson, Moderna, AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Sinovac. Однак українці наразі роблять щеплення тільки трьома вакцинами: AstraZeneca (індійською Covishield та корейською AstraZeneca-SKBio), американською Pfizer (Comirnaty) та китайською CoronaVac. При цьому Pfizer у Києві та Львові вже закінчився, а які вакцини є в інших містах — невідомо. Через електронну систему helsi.me можна побачити тільки кількість вакцин в кожному з пунктів вакцинації.
9 листопада стало відомо, що МОЗ утилізувало близько 500 тисяч доз вакцини Vaxzevria (Oxford-AstraZeneca). Причиною стало закінчення терміну придатності доз — попередньо їх вилучили з пунктів вакцинації. За кілька тижнів закінчиться термін придатності ще у сотень тисяч доз AstraZeneca, проте у МОЗ запевняють, що їх використають для вакцинації.
З повним списком пунктів масової вакцинації в Україні та годинами їхньої роботи можна ознайомитися тут. Переглянути кількість вакцин або записатися на щеплення можна через електронну систему helsi.me. Вакцинація проти коронавірусу безплатна для всіх. Навіть якщо у вас немає підписаної декларації з сімейним лікарем, вам не можуть відмовити у вакцинації.