Читаєте зараз
ППО, танки, ударна авіація. Навіщо Україні додаткове важке озброєння від Заходу

ППО, танки, ударна авіація. Навіщо Україні додаткове важке озброєння від Заходу

Markiian Oliiarnyk
Українські танки
  • Україна запросила у союзників чималий список озброєння для боротьби з окупантами.
  • Він містить не лише літаки та системи ППО, а й потужну наступальну техніку, зокрема танки.  
  • Відповідаємо на найпоширеніші запитання стосовно потреб Збройних сил України у додатковому важкому озброєнні.

Україна ще у перші тижні війни запросила у союзників цілий список додаткового важкого озброєння для боротьби проти окупантів. Утім наші партнери довгий час ігнорували цей запит, обмежуючись лише поставками боєприпасів, амуніції, стрілецької, протитанкової та мобільної протиповітряної зброї.

Заборона розповідає, чому Захід має надати Україні важке озброєння.


Важке озброєння для України: FAQ

За півтора місяця війни українські воїни довели, що вміють воювати і що вони озброєні набагато краще, аніж того очікували окупанти. Утім попри те, що російські війська щодня втрачають десятки, а то і сотні одиниць своєї техніки, у ЗСУ ресурси також не безмежні. До того ж окупанти цілеспрямовано б’ють по українській економіці, руйнують заводи, склади боєприпасів та палива, транспортну інфраструктуру, оборонно-промислові комплекси тощо. Очевидно, що в таких умовах Україна не може повною мірою самостійно виготовляти та ремонтувати достатню кількість зброї, військової техніки й амуніції. Тому нашим захисникам вкрай необхідна підтримка союзників.

Група українських волонтерів та військових експертів з Saveualist відповіла на найпоширеніші запитання щодо важкого озброєння, яке потребує українська армія.

Навіщо Україні невідкладна військова допомога Заходу?

Попри те, що Росія повністю провалила свій першочерговий план, який передбачав бліцкриг по всіх напрямках, і втратила багато техніки та живої сили, зараз вона діє обережніше, перекидаючи свої сили в основному на східні регіони. Тепер окупанти набагато менше кидаються у бій цілими колонами і, як правило, покладаються на артилерійські та авіаційні обстріли. Вони готові стріляти і бомбити українські позиції стільки, скільки потрібно, перш ніж перейти до наступу та захоплення зруйнованих міст та сіл.

Читати більше новин в Telegram

У далекій перспективі окупанти можуть заповнити свої втрати за рахунок величезних резервів (зокрема зняти з консервації чимало одиниць техніки та провести мобілізацію). Водночас як Збройні сили України привели до бойової готовності фактично увесь свій арсенал та максимально укомплектували свої ряди резервістами. Це означає, що у разі затяжної війни на виснаження, перевагу матиме сторона, яка володіє більшими ресурсами. Ось чому допомога Україні є невідкладною, перш ніж Росія зможе перегрупуватися та підтягнути свої резерви, аби ввести в Україну більше своїх військ.

Навіщо Україні артилерія?

Артилерія відіграє важливу роль у прориві російських рубежів, дозволяючи Україні завдавати ударів по важливих військових об’єктах, як-от командні центри, склади боєприпасів та пального. А тепер, коли російські війська зосереджені на побудові укріплень на захоплених територіях, для їх знищення знадобиться набагато більше артилерії.

Окрім цього, у Збройних сил України поступово закінчуються боєприпаси для основних артилерійських калібрів — 122 мм та 152 мм. Снаряди цих калібрів в Україні не виробляються і все, що ми маємо, дісталося нам від Радянського Союзу. Те саме стосується і реактивних систем залпового вогню («Град», «Смерч», «Торнадо» тощо). Якщо закінчаться боєприпаси, українські захисники просто не зможуть відстрілюватися від російських артилерійських ударів.     

Навіщо Україні танки та інша бронетехніка?       

Танки є основним звеном будь-якої наступальної операції. Попри те, що в України до початку повномасштабного вторгнення було найбільше танків серед усіх європейських країн (окрім Росії), для прориву російських позицій на усіх операційних напрямках їх все одно недостатньо. Власне, як і бронетранспортерів. Фактично, будь-який наступ на сильно захищені позиції без достатньої кількості танків та БТР є самогубством.

З цієї причини ЗСУ досі можуть здійснити деблокаду Маріуполя, який вже понад місяць перебуває в облозі. Росіяни там добряче окопалися, тому для цієї операції потрібно мати сотні одиниць незадіяних на інших напрямках танків та іншу бронетехніку.

Навіщо Україні ударні літаки?

Не секрет, що повітряні сили України значно поступаються чисельністю та новизною російським. А для успішного прориву позицій добре озброєного противника вкрай необхідна потужна підтримка авіації. В ідеалі результативний наступ має виглядати так: спочатку повітряні удари, потім артилерійські обстріли і вже після цього в бій ідуть танки, БТРи та піхота. Без належної повітряної підтримки наземні наступальні групи зазнаватимуть значно більше втрат на шляху до ворожих позицій, що вже на етапі розробки плану створює чималі проблеми для командування. Тому аби досягти вдалого результату, необхідно підтримувати баланс усіх трьох наступальних сил.

Навіщо Україні системи ППО?

Повітряні сили Росії фактично вдесятеро більші за українські. А без достатньої кількості протиповітряних систем Росія зможе повністю встановити контроль на українським небом, що значно полегшить їм виконання завдань — знищення української артилерії, командних пунктів, танків і, що найтрагічніше, українських міст. Саме тому на початку вторгнення Росія наполегливо намагалася досягти домінування в повітрі. Однак, завдяки вмілим маневрам та вдалим рішенням командування ЗСУ їм цього не вдалося добитися.

І все ж ресурси України не безмежні. До того ж окупанти щодня завдають нових авіаційних та ракетних ударів. Тому якщо Росії таки вдасться захопити українське небо, це буде лише питанням часу, коли війна скінчиться на користь Путіна.

Раніше Заборона розповідала про те, як США готують програму ленд-лізу для України, що вона передбачає та яка від неї користь у боротьбі проти Росії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій