Читаєте зараз
В США ленд-ліз пройшов перший етап: що це це змінює для України

В США ленд-ліз пройшов перший етап: що це це змінює для України

Iryna Troian
Автор:
 • Сенат США ухвалив закон про відновлення ленд-лізу, що стосується постачання зброї.
 • Програма дозволить де-факто дарувати військове обладнання з можливістю виплати боргу пізніше.
 • Востаннє lend lease задіювали під час Другої світової війни для боротьби з нацистською Німеччиною. 

Сенат Сполучених Штатів Америки одноголосно ухвалив закон, який дозволить Джо Байдену активувати програму ленд-лізу. Це надасть можливість постачати військову техніку для України за прискореною процедурою. Втім, попереду ще два етапа: Конгрес та президент; обидві інституції можуть звернути цей закон.

Заборона розповідає про поновлення ленд-лізу у 2022 році та про те, як програма допомогла у Другій світовій війні.


Військова допомога США для України: деталі ленд-лізу 

6 квітня 2022 року Сенат Сполучених Штатів Америки одноголосно підтримав основний закон щодо відновлення програми ленд-лізу часів Другої світової війни, повідомила сенаторка Джин Шахін з Нью-Гемпшира. Це надасть президенту Джо Байдену розширені повноваження для прискореного надання військової допомоги Україні та країнам Східної Європи. 

«У міру того, як розгортається війна в Україні, якнайшвидше надання військової допомоги є вирішальним для здатності України захищатися від неспровокованих атак Путіна. Кремль здійснює жахливі напади по всій країні на цивільну інфраструктуру та невинних чоловіків, жінок і дітей», — зазначила Джин Шахін. 

Закон про ленд-ліз у 2022 році має прискорити передачу важливого військового обладнання та інших важливих поставок в Україну шляхом скорочення бюрократичної тяганини, пише Politico. Де-факто він дозволить дарувати обладнання згідно з положеннями, які передбачають, що країни-одержувачі виплатять США його вартість пізніше. 

«Ухвалення закону є ознакою того, що американський уряд та союзники в Європі вважають вторгнення Росії екзистенційною загрозою ліберальному порядку. Також це свідчить про те, що західний світ вірить у перемогу України над російськими загарбниками», — зазначає видання.

Варто пам’ятати, що ухвалений Сенатом закон про відновлення ленд-лізу має ще розглянути Палата представників та президент Байден.

В результаті ленд-лізу і допомоги в $20 млрд Україна може отримати:

 • танки третього покоління M1A2 Abrams;
 • бойові машини піхоти США M2A3 Bradley;
 • самохідні артилерійські установки M109A6 Paladin;
 • реактивні системи залпового вогню на колісному шасі HIMARS;
 • універсальна пускова установка / РСЗВ M270 MLRS;
 • пересувний норвезький ЗРК NASAMS 2;
 • ЗРК Patriot;
 • багатофункціональні легкі винищувачі 4-го покоління F-16 C/D.

Ленд-ліз: як програма допомогла побороти Гітлера

Під час Другої світової війни за допомогою програми ленд-лізу США передавали військову техніку своїм союзникам у Європі, які боролись проти нацистської Німеччини. Американський уряд міг позичати або здавати в оренду військові припаси будь-якій країні, яка вважалася життєво важливою для оборони Сполучених Штатів, пише History

У середині грудня 1940 року 32-й американський президент Франклін Рузвельт представив нову політичну ініціативу, згідно з якою Сполучені Штати надавали, а не продавали, військове постачання Великобританії для використання в боротьбі проти Німеччини. Оплата поставок була відстрочена.

Вже у березні 1941 року Конгрес США ухвалив закон про ленд-ліз. Документ передбачав поставки танків, літаків, кораблів, озброєння, товарів для будівництва доріг, виробництва одягу, хімікатів, продуктів харчування тощо.

До кінця Другої світової війни Сполучені Штати використовували ленд-ліз для надання допомоги понад 30 країнам у всьому світі на загальну суму близько $50 мільярдів. 

Відповідно до цієї політики Штати змогли допомагати своїм іноземним союзникам, залишаючись при цьому довгий час офіційно нейтральними у війні.

Раніше Заборона розповідала про нову газову угоду між США та Євросоюзом, яка позбавила Кремль економічної зброї.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору