Читаєте зараз
Байопік «Прісцилла»: психологиня пояснює поведінку короля рок-н-ролу та його дружини в золотій клітці

Байопік «Прісцилла»: психологиня пояснює поведінку короля рок-н-ролу та його дружини в золотій клітці

Єлизавета Сушко

11 січня 2024 року в український прокат виходить нова стрічка відомої режисерки Софії Копполи. У вересні-2023 байопік про Прісциллу Преслі, єдину дружину короля Америки Елвіса, вперше показали на Венеційському кінофестивалі; гра акторки Кейлі Спені була відзначена кубком Вольпі.

На основі мемуарів «Елвіс і Я» фільм розповідає про життя зірки під новим кутом — з боку дружини. Як це — стати єдиною, обраною принцесою для свого ідола у 14 років та вижити у золотій клітці? Разом з психологинею Крістіною Муляр кінокритикиня Єлізавета Сушко розібралася, що криється за поведінкою Прісцилли й Елвіса Преслі.


«Прісцилла»: про що стрічка

У Західній Німеччині, куди родина школярки Прісцилли переїхала через службу батька, дівчина неочікувано знайомиться з кумиром мільйонів — Елвісом Преслі. Він перевертає життя юначки: оточує її увагою, вишуканими подарунками… І стінами свого палацу. Дівчина навіть не мріяла про весілля з королем та не усвідомлювала, що приверне увагу цілого світу. Елвіс і Прісцилла стали головною парою Америки, але чи про таке життя мріяла Прісцилла?

Від фанатки до дружини: як Софія Коппола показала шлях Прісцилли на екрані

Історія про становлення фанатки в дружину збіглася зі становленням Елвіса як всесвітньої зірки. Прісцилла — незріла дівчинка, яка стала обʼєктом зацікавленості відомого співака. Всі хотіли бути поряд з ним, але він обрав її. Що може бути більш романтичним для 14-річної дівчинки?

«Вона не знала нічого не тільки про самого Елвіса, але і про саму себе, — зауважує психологиня Крістіна Муляр. — Те, що вона стала для нього особливою — основна ідея, на якій тримались їхні стосунки. Вона піддатлива, мʼяка, готова чекати, слухатись, обирати сукню та зачіску під його смак. Прісцилла дуже хоче бути частинкою життя Елвіса та робить все, щоб відповідати його стандартам. Тусовки, ліки, наркотики… Вона робить те, що і він, щоб мати спільні справи з чоловіком». 

Згодом із зачарованої Елвісом фанатки вона стає жінкою. Прісцилла вже знає про його вади, грубість та поведінку, яка її не влаштовує. Він не хоче її в сексуальному плані, не проводить час з нею, не показує її людям. Вона любить його, але не готова більше бути з ним на його умовах, зазначає експертка. 

У безмежному коханні зізнається і сама Прісцилла. На пресконференції Венеційського кінофестивалю вона зізналася медійникам, що розлучилася з Елвісом не через брак почуттів: «Він був коханням всього мого життя. Він був моєю звичкою». 

Головна зміна в героїні відбувається з появою дитини та частими й неконтрольованими нападами Елвіса. Життя Прісцилли та її чоловіка завжди були паралельними, але в цій точці повернули в різні сторони. 

Вона більше не хоче бути «дружиною Елвіса» — вона хоче мати власне життя. Ми бачимо, що зміни в її іміджі такі ж яскраві, як і в Елвіса. Прісцилла повертається до себе, тоді як Елвіс повертається обличчям до слави.

Нове втілення Елвіса: який він у виконанні Джейкоба Елорді

Молодий, талановитий, популярний. Преслі стомлений від слави та фанаток, але постійно намагається завоювати ще більше їхньої уваги. Він обрав дівчинку для кохання — ту, яка була поруч, любила, чекала, не ставила зайвих питань і не хотіла будувати своє життя без нього. Спокійну, вірну, чемну Прісциллу, яка на момент їхнього знайомства ще навіть не закінчила школу. 

Ми знаємо, що Елвіс Преслі був спокусником все життя. Про це розповідають і попередні фільми про нього, й інші різноманітні інформаційні джерела. Так, він мав тисячі романів та сексуальних звʼязків, але, виявляється, не мав нічого з Прісциллою аж до першої шлюбної ночі. Це може здатись благородним, але насправді дуже ображало почуття жінки. Його поведінка створила велику прірву у їхніх стосунках та її відчутті себе, особливо коли нові романи зірки обговорювались у кожній газеті. Крістіна Муляр наголошує: «Він створював ідеальні умови для її існування, але жодного разу не спитав, чого вона хоче».

Психологиня зауважує, як крізь фільм простежується залежність Елвіса та її наслідки: «З 1960-х років він пив ліки, які стали його наркотиками. Таблетки для збудження нервової системи та для її заспокоєння. З часом та віком навантаження на нервову систему стало таким сильним, що він більше не міг контролювати себе, свої емоції та вчинки». Головний висновок Крістіни Муляр такий: «Елвіс став Королем. Але поряд з ним ніколи не мало бути королеви».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій