'
Читаєте зараз
В Кремнієвій долині тільки й розмов що про ChatGPT. До цього всі говорили про метавсесвіти, пам’ятаєте? Заборона розповідає, чому про них забули

В Кремнієвій долині тільки й розмов що про ChatGPT. До цього всі говорили про метавсесвіти, пам’ятаєте? Заборона розповідає, чому про них забули

Andriy Sorokin

Ще нещодавно Марк Цукерберг називав метавсесвіт майбутнім інтернету. Аналітики обіцяли, що до 2026 року людство буде проводити там не менш ніж годину щодня, а самій індустрії пророкували зростання до $5 трильйонів. Однак у 2023 році ідея метавсесвіту викликає набагато менше ентузіазму. На прохання Заборони журналіст та редактор телеграм-каналу FintechWave Андрій Сорокін з’ясував, чому так сталося, до чого тут нове захоплення техсектору ChatGPT, і чи не поспішаємо ми з похороном ефективної технології (бонус: декілька порад, як використовувати метаверс для покращення якості життя). 


Метасвіт — нагадайте, що це. Як «Матриця»?

Термін «метасвіт» або «метавсесвіт» не має чіткого визначення. По суті, це тривимірний онлайн-простір, який поєднує в собі фізичну, доповнену та віртуальну реальності. Умовно це можна назвати гібридом соцмережі та комп’ютерної гри. The New York Times трактувало це поняття як злиття віртуальної реальності та другого, цифрового, життя.

Щоб зрозуміти, як влаштований метавсесвіт, і справді можна згадати «Матрицю» або комп’ютерну гру. Тільки у метавсесвіті ви не просто керуєте персонажем — ви і є цим персонажем у вигляді аватара.

Кінцева мета метавсесвіту в тому, щоб відтворити світ з усіма почуттями та процесами так, щоб робити в ньому все те ж, що й у звичайному житті: гуляти, спілкуватися, дивитися кіно, робити покупки, подорожувати і т.д. Як можна здогадатися із заголовка, досягти цієї мети до кінця не вдалося.

Метавсесвіт один чи їх кілька?

Ні, не один. Незрозуміло, що саме вважати метавсесвітом — будь-який віртуальний простір (незалежно від того, хто його продукує та контролює) чи тільки те, що базується на понятті Web 3.0. Web 3.0, своєю чергою, означає наступний ступінь розвитку інтернету, пов’язаний з блокчейном та децентралізацією.

Створити свій метавсесвіт намагалися різні компанії — від Disney до Walmart. Насамперед цим займалися технологічні гіганти (Microsoft, Google, Meta) та виробники обладнання (Nvidia, AMD). Ось найвідоміші проєкти:

  • Horizon Worlds від Meta. Дітище Марка Цукерберга, яким не хотіли користуватися навіть його розробники через велику кількість багів. За підсумками першого кварталу, збиток підрозділу Meta, який відповідає за метавсесвіт, досяг $4 мільярдів.
  • Mesh. Платформа Microsoft для ефекту присутності під час віддаленої роботи.
  • Decentraland. Віртуальний світ на блокчейні Ethereum. Предмети та земельні ділянки тут мають своє втілення у NFT, які продаються на внутрішньому маркетплейсі.
  • Fortnite від Epic Games. Популярна, розрахована на велику кількість користувачів гра, яка в тому числі використовувалася як онлайн-простір для спілкування та івентів.
  • Second Life. Запущена у 2003 році гра, яка перетворилася на віртуальний 3D-світ з елементами соцмережі та внутрішньою валютою.

Що взагалі робили у метавсесвітах?

На хвилі популярності новини зі світу метавсесвітів з’являлися майже щодня. Ось чим там займалися компанії та користувачі:

  • Купували «житло» та брали іпотеку. Один з користувачів витратив $450 тисяч, щоб «поселитися» поряд із Snoop Dogg. А канадська технологічна компанія TerraZero видала кредит на «ділянку» за $45 тисяч у метавсесвіті Decentraland: замовник очікував, що щомісячний прибуток від його використання перекриє щомісячні платежі. Дійшло до того, що італійський будинок моди Gucci придбав «землю» у метавсесвіті Sandbox.
  • Грали весілля. Сівакумар Падмаваті та Джанаганандхіні Рамасвамі з Індії влаштували додаткове весілля у метавсесвіті через ковідні заборони. Для цього вони навіть вирішили створити аватар покійного батька нареченої. Свято проходило у декораціях Гоґвортсу, на нього запросили 2000 гостей.
  • Намагалися вести бізнес. Domino’s відкривала «ресторан» у метавсесвіті, щоб користувачі могли замовити піцу додому, не відриваючись від віртуального світу. Nike готувалася продавати цифровий одяг та взуття для метавсесвітів. Samsung проводила провальні презентації Galaxy Unpacked 2022 у Decentraland.
  • Проводили концерти. Точніше, їхню подобу. Відзначилися діджей Marshmello, скрипалька Ліндсі Стірлінг, репер Тревіс Скотт, Аріана Гранде, Джастін Бібер.
  • Приставали до жінок. Дослідниця метавсесвітів Ніна Джейн Патель вирішила оглянути Horizon та пошкодувала про це. За її словами, вона зазнала словесних та сексуальних домагань від 3–4 чоловічих аватарів.

Що пішло не так?

У статті для Business Insider публіцист і гендиректор EZPR Ед Зітрон констатує, що метавсесвіт вже почиває на цвинтарі ідей технологічної індустрії. Ось як він та інші експерти пояснюють, чому це сталося.

Відсутність чіткої концепції 

Функціональна бізнес-пропозиція вимагає таких компонентів: зрозумілі сценарії застосування продукту, знання цільової аудиторії і готовність споживачів регулярно користуватися продуктом. За весь час Марк Цукерберг так і не пояснив, які саме проблеми зможе розв’язати метавсесвіт. Через це інвесторам та розробникам було непросто зрозуміти потенціал та масштаби технології.

Висока вартість та незручність для користувачів

Щоб повною мірою оцінити метасвіт зсередини, потрібно мати пристрої доповненої або змішаної реальності (VR/AR-пристрої) — окуляри, шолом, лінзи, гарнітури. 

Найбільш якісні коштують недешево: так, VR-гарнітура «все в одному» Meta Quest 2 обійдеться щонайменше у $400. При цьому для когось подібні девайси виявляються громіздкими, а хтось скаржиться на запаморочення і нудоту навіть після короткочасного використання. 

Якість графіки теж влаштовує не всіх — тут цифри скажуть самі за себе. За деякими оцінками, в екосистемі Decentraland налічується всього 38 активних користувачів на день (у компанії наполягають на цифрі 8000), у Horizon Worlds Марка Цукерберга — менш як 200 тисяч щомісячних активних користувачів, що вдвічі менше за поставлені цілі.

Скасування коронавірусних обмежень

У період пандемії керівники компаній очікували, що метавсесвіт дозволить досягти максимального ефекту присутності співробітника при віддаленій роботі, пише колумніст Intelligencer Джон Геррман. Але 2022 року від працівників почали вимагати повернутися до офісів. Або їх просто звільнили. Гендиректор Open AI (розробник ChatGPT) Сем Альтман констатує (здається, не без задоволення), що «віддалена робота була однією з головних помилок технологічної індустрії».

ChatGPT 

Генеративний штучний інтелект (ГШІ) сьогодні значно більше цікавить технологічних гігантів та простих користувачів, ніж віртуальні світи. До перегонів приєдналася й сама Meta. Марк Цукерберг намагається позиціювати свою компанію як серйозного гравця на цьому полі. 

Результати неоднозначні: продукти викликають чимало запитань, інвестори уважно стежать за ситуацією, пише колумніст The Washington Post Наомі Нікс. При цьому глава Meta стверджує, що компанія приділятиме увагу і ШІ, і метавсесвіту. На тлі глобального уповільнення економічного зростання та популярності ШІ від проєктів віртуальних світів відмовилися Microsoft, Disney та Walmart.

Безпека та конфіденційність 

Оглядач порталу MetaKnow (спеціалізується на ШІ, метавсесвітах та web 3.0) Олусегун Кехінде нагадує про витоки даних та кібератаки. Крім того, наявність декількох великих гравців в індустрії (на зразок Meta) створює побоювання щодо зайвої концентрації даних користувача.

Високий поріг входу в індустрію

Створення метавсесвіту потребує значних інвестицій у технології, інфраструктуру та розробку. Це робить метавсесвіти практично недоступними для малого бізнесу та стартапів, які навряд чи зможуть конкурувати з гігантами технологічної та ігрової індустрії, пише оглядачка Blockchain Magazine Діана Амболіс. Крім того, сама розробка метавсесвіту потребує серйозних знань у програмуванні, гейм-дизайні та віртуальній реальності.

Відсутність необхідного законодавства

Діана Амболіс також зазначає, що розробка метавсесвітів фактично перебуває у сірій зоні: у різних юрисдикціях свої закони. На її думку, це створює невизначеність для інвесторів та розробників.

Інтероперабельність 

Коли про ідею метавсесвітів ще говорили з захопленням, експерти запитували: як забезпечити переміщення користувачів між ними, особливо якщо метавсесвітів багато? Потрібні загальні формати та стандарти. Попри зусилля окремих компаній на кшталт Affyn, їх немає. 

При цьому саме інтероперабельність та єдина платформа залишаються основним ключем до створення єдиного відомого метавсесвіту, пише оглядач Mashable Ян Мейрус. Наявні метавсесвіти часто будуються на різних платформах, з використанням різних мов програмування та протоколів.

Брак фахівців

Попит на профільних фахівців з метавсесвіту нестабільний, зазначає партнер шанхайського кадрового агентства Isaac&Kenneth Associates Віктор Ю. Умовний розробник апаратного забезпечення краще влаштується туди, де його не скоротять через пів року через те, що керівництво передумало розвивати метавсесвіт.

Метавсесвіти більше нікому не потрібні?

Не зовсім. Судження про неспроможність ідеї зазвичай звучать, коли йдеться саме про проєкт Марка Цукерберга. Той же Ед Зітрон у згаданій вище гучній колонці критикує не стільки концепт, скільки самого главу Meta.

«Цукерберг ввів усіх в оману, витратив десятки мільярдів, переконав цілу індустрію підкоритися його одержимості, а потім занапастив її, як тільки інша ідея почала цікавити Волл-стріт. Немає жодних підстав для того, щоб людина, під керівництвом якої було звільнено десятки тисяч людей, керувала великою компанією. У Meta немає майбутнього з Марком Цукербергом на чолі: компанія стагнуватиме, а потім помре і піде за метавсесвітом у могилу», — пише він.

Експерти та представники технологічної індустрії визнають, що Марк Цукерберг та його компанія зробили чимало для дискредитації ідеї метавсесвіту. Але це не привід відкинути її.

  • Гендиректор Epic Games Тім Суїні стверджує, що з популярністю у метавсесвітів все гаразд: відеоігри-метавсесвіти Fortnite, Minecraft, Roblox, PUBG Mobile, Sandbox та VRChat нараховують 600 мільйонів активних відвідувачів.
  • Ресурс Mind Matters зазначає, що глава Meta ще може досягти успіху з огляду на його фанатизм.
  • Співзасновники Інституту Work3 Дебора Перрі Піскіон та Джош Дрін пишуть у Harvard Business Review, що у метавсесвітів величезний потенціал — просто ідея ще в зародковому стані.
  • Оглядач Spiceworks Бред Рудісейл визнає, що навколо метавсесвітів було забагато хайпу, але це не означає, що вони не можуть бути корисними.
  • ІТ-компанія Young Coders у своєму блозі пише, що негативний досвід низки компаній у створенні метавсесвітів — це також досвід. Зрештою він буде повчальним для інших, нові віртуальні світи будуть якіснішими. Просто «Марк Цукерберг — це не та людина, яка має створювати метавсесвіт».

У розробку метавсесвітів продовжують вкладатися цілі країни.

  • Уряд Південної Кореї інвестував понад $18 мільйонів у свій Metaverse Fund для розвитку віртуальних економічних ініціатив. А на початку року влада Сеула витратила близько $1,6 мільйона на створення цифрової копії міста в метавсесвіті.
  • ОАЕ запустили проєкт «Метавсесвіт Дубая», покликаний за п’ять років створити 40 тисяч віртуальних робочих місць та принести до бюджету $4 мільярди.
  • Китай активно вкладається у віртуальні світи. Нещодавно власний метавсесвіт запустили у китайському місті Нанкін для того, щоб об’єднати ресурси академічних інституцій і приватного сектору та ще активніше вивчати можливості метавсесвіту. Шанхай розробив концепцію з 20 варіантів використання метавсесвіту (ведення бізнесу, навчання, демонстрація пам’яток, розваги, розумне виробництво, охорона здоров’я та проєктування цифрового міста). Аналітик дослідницької та консалтингової компанії Trivium China Том Нанліст зазначає, що китайські політики загалом найбільше зацікавлені у промисловому застосуванні метавсесвіту.

А якщо користувачам все одно не сподобаються метасвіти? Вони хоч чимось корисні?

Так. Застосування метасвітів дедалі частіше обговорюють у відриві від розважальної індустрії.

Промисловість. Виробники автомобілів (наприклад, BMW) використовують доповнену реальність, щоб прискорити розробку та прототипування нових продуктів.

Охорона здоров’я. У метавсесвіті лікарі можуть попрактикуватися у складних операціях до того, як зіткнуться з ними на практиці.

Держпослуги. Цифрова копія міста дозволяє звертатися до віртуального офісу місцевих органів влади.

Архітектура та урбаністика. У метавсесвіті можна візуалізувати житлові комплекси та цілі міста.

Навчання рятувальників, пожежників, поліції. Метавсесвіт допоможе змоделювати пожежу, переслідування злочинця тощо.

Прощатися з метавсесвітами ще зарано: збитки та негативний імідж Meta — це ще не діагноз для технології загалом. Так, вона досі залишається недостатньо розвиненою. Але при стабільних інвестиціях та відсутності зайвого галасу метавсесвіти все ще мають шанс знайти застосування у багатьох сферах та покращити якість життя.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій