ППО, F-16 та боєприпаси: про що можуть домовитися на саміті НАТО у Вашингтоні. Детальний розбір Заборони

Iryna Oliinyk

9–11 липня у Вашингтоні відбудеться 75-й саміт учасників Північноатлантичного альянсу. І хоча просувань щодо членства України не очікується, але нагальні питання термінового захисту на розгляді будуть.

Зокрема, йтиметься про значення підсилення української протиповітряної оборони американськими системами Patriot і винищувачами F-16.

Про перспективи надання військової допомоги Києву та кроки країн-союзниць для забезпечення довгострокової підтримки — в розборі редакторки Заборони Ірини Олійник.


Саміт НАТО — 2024: ППО та F-16

У першій декаді липня 32 країни Альянсу будуть вирішувати, як забезпечити Київ більшою кількістю систем протиповітряної оборони (ППО) Patriot, яких так потребує Україна для захисту територій та критичної інфраструктури від російських атак, стверджує міжнародний аналітик Atlantic Council Пітер Дікінсон в інтервʼю Забороні. 

Пітер Дікінсон. Фото: Пітер Дікінсон / Facebook

На його думку, на саміті Україна має всі можливості пришвидшити надання міжнародної військової допомоги та спонукати країни НАТО взяти на себе зобов’язання щодо посилення ППО. 

Читати більше новин в Telegram

«У мене є відчуття тихого оптимізму, що Україна отримає більше ППО, але важко спрогнозувати кількість. Влада говорить про необхідність додаткових 20 систем Patriot, а мінімальний обсяг, на який розраховує Київ, — це сім американських ППО», — каже експерт.

Дікінсон зауважує, що вкрай важливо отримати більше зараз, щоб надалі захистити міста, інфраструктуру й винищувачі F-16, які незабаром прибудуть в Україну.

«РФ розпочне масштабну кампанію зі знищення F-16, тільки-но вони зʼявляться в Україні. Отже, їхній захист дуже важливий. Тому я припускаю, що партнери України захочуть рухатися досить повільно в реалізації постачань F-16. Саміт у Вашингтоні допоможе врегулювати всі ці важливі питання», — наголошує аналітик.

За словами Дікінсона, наразі на міжнародному рівні активно обговорюють надання Україні систем ППО Patriot з Іспанії, Греції та Нідерландів. Він не відкидає створення коаліцій країн усередині Північноатлантичного альянсу.

«Імовірно, Україна отримає F-16 протягом наступних двох місяців, тобто до кінця літа. Нідерландці говорять про надання 24 винищувачів. Наскільки мені відомо, загальна кількість для України перевищує 50 військових літаків. Звісно, потрібен час, щоб інтегрувати й адаптувати F-16 до використання, зокрема забезпечити наземні бригади та створити бази з потужною ППО, щоб захистити їх від російських атак», — пояснює аналітик.

Регулярне постачання зброї

Не менш важливим питанням для України в протистоянні з РФ є регулярне постачання боєприпасів та снарядів до західної зброї, яку ЗСУ отримали від західних союзників раніше. Зокрема, завдяки чеській ініціативі. Втім, через політичні процеси й виборчі кампанії у США та ЄС надання військової допомоги Києву у 2023–2024 роках було доволі нестабільним. Однак у розмові з Забороною експерт підтверджує: Захід уже працює над забезпеченням потреб ЗС України на постійній основі. 

«Нарешті ми бачимо, що Європа повільно, але впевнено нарощує виготовлення боєприпасів. Особливо Німеччина, яка починає відновлювати свій військовий потенціал і виробництво. Тож я думаю, що наступні шість місяців або протягом одного року постачання німецьких боєприпасів до України збільшиться. І це, звичайно, суттєво вплине на хід війни», — впевнений Пітер Дікінсон.

Експерт підкреслює прогрес у швидкості інших країн — членкинь НАТО: «Також збільшили військову допомогу США, Велика Британія та Франція. Однак ці процеси відбуваються дуже повільно, тому, гадаю, мине ще рік, перш ніж ми побачимо велику перевагу Заходу у виробництві боєприпасів для України».

Членство в НАТО та довгострокові гарантії 

На саміті у Вашингтоні не розглядатимуть питання про офіційне запрошення України до Альянсу.

«У НАТО дуже чітко заявили, що найближчі кілька років не бачать Україну як майбутнього члена. Президент Джо Байден нещодавно сказав в інтерв’ю журналу Time, що він не підтримує так звану “НАТОвізацію” України. Це дуже провокаційна фраза, тож перспективи членства України песимістичні, — зауважує аналітик Atlantic Council Пітер Дікінсон. — Позиція кандидата в президенти Дональда Трампа ще категоричніша в питанні не тільки членства Києва, а загалом військової підтримки України у війни проти РФ. Річ у тім, що країни Північноатлантичного блоку дуже бояться спровокувати РФ та призвести до ще більшої ескалації».

На саміті українській делегації потрібно отримати гарантії міжнародної підтримки від НАТО у разі другої президентської каденції Дональда Трампа.

Республіканець наголосив, що в разі його перемоги на виборах можливе припинення військової допомоги Києву, якщо Україна відмовиться від мирних переговорів з РФ. І навіть підписана в червні 2024 року безпекова угода не гарантує продовження всеосяжної підтримки Вашингтона в майбутньому, адже вона не ратифікована Конгресом США та є радше символічним політичним жестом, наголошує Пітер Дікінсон. 

«У ЄС розуміють, що більше не можуть сильно розраховувати на США в питаннях підтримки України, як це було раніше. Однак я не думаю, що можливе президентство Трампа означатиме кінець американської допомоги Україні. Водночас варто очікувати значного скорочення й регулярних затримок зброї та боєприпасів. Трамп буде тиснути на Україну, щоб домогтися миру з Росією на будь-яких умовах, щоб Київ пішов на територіальні поступки», — резюмує міжнародний аналітик Atlantic Council.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій