Прогнози на 2024 рік: обвалу гривні не буде, але валютних коливань курсу долара та євро уникнути не вдасться

Iryna Oliinyk

Наприкінці 2023 року українська гривня трохи поступилася в курсі долару та євро. Ця тенденція зберігалася і на початку 2024-го, але в середині січня почала вирівнюватися.

Редакторка Заборони Ірина Олійник разом з економістами зʼясувала, якими є головні причини послаблення національної валюти в Україні та що буде з курсом у 2024 році.


Подорожчання долара та євро в Україні

Офіційний курс гривні в період з листопада 2023 року до середини січня 2024-го долар подорожчав практично на 2 грн: з 36,28 грн до 38,22 грн на піку (10 січня 2024-го). В аналогічний період євро стрибнув на 3 грн: з 38,54 грн до 41,47 грн з піком у 42,2 грн в новорічні свята.

Економісти, з якими спілкувалася Заборона, підкреслюють, що послаблення національної валюти повʼязане з кількома чинниками, серед основних — затримка надання макрофінансової допомоги ЄС і США та збільшення попиту на валюту на готівковому ринку.

Олег Пензин. Фото: Facebook / Олег Пензин

«Наприкінці 2023 року відчувалася напруга після блокування пакетів фінансової допомоги ЄС та США. Сформувалися певні негативні очікування стосовно курсу, які були пов’язані з непевністю надання Україні міжнародної фінансової підтримки. І це спричинило, на мою думку, певний тиск на ринок, передусім готівковий. Це, зрештою, привело і до збільшення попиту на іноземну валюту, — наголошує економіст Олег Пензин. — Безперечно, всі чекають остаточного рішення про виділення Україні допомоги, яке очікується наприкінці січня або на початку лютого. Невизначеність, яка може супроводжуватися змінами в курсі, буде зберігатися».

Також серед основних причин послаблення гривні економісти називають блокування українського експорту на прикордонних пунктах пропуску з Польщею.

«Є проблеми, пов’язані з погіршенням надходження валюти в Україну. Через блокування низки пропускних прикордонних пунктів погіршилася динаміка експорту, і це відобразила статистика, — наголошує заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. — Експортери продають товар за кордоном, заводять валюту в Україну і продають її на валютному ринку. Якщо динаміка експорту погіршується, то, відповідно, погіршується і пропозиція на валютному ринку».

НБУ відмовився від фіксованого курсу: що це означає

У жовтні 2023 року Національний банк України запровадив режим керованої гнучкості обмінного курсу. Тобто відмовився від фіксованого, що також вплинуло на валютний ринок.

Водночас у регуляторі пояснили: за умов, коли курс гривні до долара, євро тощо нефіксований, коливання в той чи інший бік є нормальним явищем. Як додає Ярослав Жаліло, за режиму керованої гнучкості мають значення різні ринкові, політичні та економічні внутрішні й зовнішні фактори, а також, звісно, війна. У грудні-2023 сезонні чинники суттєво відобразилися на валютному попиту, що і вплинуло на українську валюту.

Ярослав Жаліло. Фото: Facebook / Ярослав Жаліло

«Після того, як НБУ перейшов до керованої гнучкості, коливання курсу гривні більше підпорядковується ринковому впливу та інструментам. І найперше це коливання попиту і пропозиції на валютному ринку. Послаблення гривні пов’язане з підвищенням попиту на валюту через сезонні чинники, такі як виплати перед Новим роком. Таким чином стало більше грошей на ринку, і на готівковому зокрема. Тож частина них конвертувалася в іноземну валюту», — каже експерт.

Хоча запровадження режиму керованої гнучкості відбулося за рекомендаціями Міжнародного валютного фонду, Ярослав Жаліло вважає, що регулятор завчасно перейшов до такого механізму. На його думку, в умовах гострої фази війни можуть виникнути критичні та непередбачувані ризики, які загрожують різким обвалом гривні.

«Війна — це вельми непрогнозований та негативний чинник. І зрозуміло, що він дуже потужно впливає на курс валют у країні, — зауважує експерт. — Відмова від фіксованого курсу є експериментом, але НБУ має необхідні інструменти, аби пригальмувати негативні тренди, якщо вони виникнуть. А на цьому етапі всі ці ризики вдавалося подолати в попередні місяці коштом валютних інтервенцій регулятора на валютному ринку».

Курс долара та євро у 2024-му: чого очікувати

Економічні експерти, з якими спілкувалася Заборона, зазначають, що різкого обвалу гривні у 2024 році не буде. Так, валютні коливання в обидва боки триватимуть, але це передбачувано і логічно: економіка дуже залежить від фінансової допомоги, яку західні партнери не завжди мають змогу надіслати вчасно.

Ярослав Жаліло наводить практичний приклад. У бюджеті на 2023 рік закладали прогнозований курс 42,2 грн/$, а на кінець року він мав би становити 45,8 грн/$. В реальності в грудні-2023 курс коливався в межах 38 грн/$. 

Тож закладений Мінфіном у бюджеті на 2024 рік прогнозований курс долара в межах 40,7 грн не є точною цифрою, радше орієнтиром. І підтримка західних партнерів може знову налаштовувати на оптимізм.

У 2024 році стабільність гривні буде залежати від розміру надання макрофінансової допомоги Україні, функціонування Чорноморського зернового коридору, а також ситуації з українським експортом через кордон з Польщею. Щойно стане чітко зрозуміло обсяг виділених коштів для підтримки української економіки, буде сформована позиція щодо майбутнього курсу іноземної валюти на весь 2024 рік, впевнені економісти. 

«У період війни маємо доволі стабільну національну валюту, і це така частинка економічного дива, — вважає Ярослав Жаліло. — Надходять позитивні сигнали щодо надання фінансової підтримки від країн Балтії та Великої Британії. Також Євросоюз уже знайшов шлях розблокування пакету допомоги в розмірі €50 млрд. Таким чином, гривня все ж буде зміцнюватися у 2024 році. Досвід попередніх років показує, що просідання курсу гривні, як правило, завершується приблизно в лютому, адже починається період сплати податків українськими суб’єктами».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій