'
Читаєте зараз
Проказа і регенерація печінки: смертельна хвороба може рятувати людей

Проказа і регенерація печінки: смертельна хвороба може рятувати людей

Yevheniia Kostina
  • Лепра викликається двома паразитичними бактеріями Mycobacterium leprae або Mycobacterium lepromatosis.
  • Хвороба вважається настільки давньою, що здавалася побореною. Втім, десятки тисяч людей страждають щороку.
  • Бактерії прокази здатні не лише руйнувати тканини, а й відновлювати їх.

Хвороба, що пошкоджує різні тканини тіла, не тільки ще не отримала вакцину, а й досі стає проблемою для людей. Дослідження виявили, що бактерії прокази допомагають в регенерації печінки.

Заборона розповідає про неочікувану користь від однієї з найдавніших хвороб людства.


Що таке проказа

Проказа (лепра) —  хронічне інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Це одна з найдавніших і найстійкіших хвороб людства, з якою медицина вже досить успішно бореться за допомогою поліхіміотерапії, пише ВООЗ.

Захворювання викликається двома паразитичними бактеріями Mycobacterium leprae або Mycobacterium lepromatosis. Ці мікроби під час зараження пошкоджують шкіру, нерви, слизові оболонки, очі та різні тканини. І хоч наразі проказа не несе великої загрози, у 2020 році в усьому світі було виявлено 127 558 нових випадків, Проте виявилося, що не завжди захворювання має негативний вплив на організм. Завдяки останнім дослідженням на броненосцях вченим вдалося встановити, що мікобактерії лепри надають печінці відновлювальний ефект. 

«Якщо ми зможемо визначити, як бактерії вирощують печінку як функціональний орган, не викликаючи негативних наслідків у живих тварин, ми зможемо використати ці знання для розробки безпечніших терапевтичних заходів для омолодження старіючої печінки та регенерації пошкоджених тканин», — пояснює клітинний біолог Единбурзького університету Анура Рамбуккана.

Читати більше новин в Telegram

Попри те, що печінка людини здатна принаймні частково відновлюватися, вона накопичує пошкодження з часом, змушуючи мільйони людей щороку страждати на хронічні захворювання. Розуміння того, як паразити прокази відновлюють тканину печінки, може дати людству можливість побороти ці хвороби.

Читайте також

Регенерація печінки: як відбувається 

Майже десять років тому Анура Рамбуккана та її колеги виявили, що бактерії, які викликають проказу, проникають у леммоцити, що створюють оболонку нейронів, і змушують їх повернутися до менш зрілого стану розвитку. Тоді дослід провели у пробірці на клітинній культурі мишей. 

Нові дослідження науковця Семюеля Гесса, опубліковані у листопаді 2022 року, показують, що в живому організмі ці процеси теж присутні. Для підтвердження вчені заразили 45 броненосців бактеріями прокази, а потім порівняли інфіковану печінку тварин з групою інших, абсолютно здорових. У заражених піддослідних орган значно збільшився. І попри свій розмір, печінка все ще залишалася функціонально нормальною з усіма правильними типами тканин у потрібних місцях, включаючи пропорційно розширені системи крові та жовчних проток. Це означає, що бактерії якимось чином перепрограмовують дорослі клітини печінки, гепатоцити, перетворюючи їх у стан, схожий на стовбурові клітини. Знання, як саме вони це роблять, допоможуть у розвитку технологій вирощування штучних органів.

Раніше Заборона розповідала про мозкові клітини, вирощених у лабораторних умовах. Це неймовірне досягнення може допомогти врятувати тисячі людей, які потребують трансплантації мозку, а також створити дієві ліки від нейропсихічних хвороб.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій