Раді запропонували дозволити СБУ перевіряти іноземних волонтерів
- Верховна Рада розгляне законопроект №4521.
- Згідно з документом, МВС та СБУ зможуть перевіряти іноземних волонтерів та громадські організації.
- Правозахисники вважають законопроект шкідливим та дискримінаційним.
Міністерство соціальної політики України розробило законопроект №4521, що передбачає зміну процедури залучення волонтерів з повідомної на дозвільну. Таким чином держава начебто намагатиметься боротися з нелегальною міграцією та фіктивною волонтерській діяльності, яку іноземці нібито використовують для отримання посвідки на проживання в Україні.
Заборона розповідає, що насправді криється за ініціативою чиновників та про наслідки, яких слід очікувати, якщо парламент ухвалить цей законопроект.
Наразі громадські організації для залучення іноземців чи осіб без громадянства до волонтерської діяльності лише інформують компетентні органи про це. А якщо документ ухвалять, то потрібно буде отримувати дозвіл у Мінсоцполітики, а самих волонтерів перевірятимуть Міністерство внутрішніх справ та Служба безпеки України. Крім того, громадських організацій теж очікуватиме перевірка.
Ризики законопроекту №4251
«Один з ключових ризиків законопроектів №4251– подвійна перевірка іноземців, які вже перебувають на території України. І перевіркою буде займатися саме Мінсоцполітики, хоча такі функції непритаманні йому», — зазначила координаторка проекту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України» від ЦЕДЕМ Анна Ісічко.
У пояснювальній записці до з\п йдеться про численні правопорушення щодо нелегальних мігрантів-волонтерів, однак жодних даних щодо їхньої кількості автори не наводять. «Ми звернулись до ДМС, СБУ та поліції із запитом надати підтвердження цього, але відповіді по суті не було. Тобто держава або приховує від нас дані про правопорушення, або їх взагалі немає. Тому, скоріш за все, ці твердження необґрунтовані», — заявив юрист «Восток-SOS» Даніїл Попков.
Читати більше новин в TelegramЯк боротися з незаконною міграцією
Для боротьби з незаконною міграцією правозахисники радять уряду здійснювати перевірку іноземців та осіб без громадянства на етапі подання документів до Державної міграційної служби, але аж ніяк не на етапі, коли організація повідомляє про залучення волонтерів.
Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик розповіла, що в більшості країн, де є законодавче регулювання волонтерства, до самих іноземних волонтерів застосовують такий самий правовий підхід, як і до волонтерів-громадян.
Раніше Заборона розповідала про те, як вимушена міграція (з причин війни, природних катастроф, диктаторської політики) стала проблемою на рівні кліматичних змін.
Читати більше новин в Telegram