РДУГ міг допомагати нашим предкам виживати: чому розлад небезпечний тепер

Ilona Kivva
Автор:
  • Близько 5% дітей та 3% дорослих мають розлад дефіциту уваги та гіперактивності.
  • Такі люди більш схильні до супутніх проблем із ментальним здоров’ям, а також формування залежностей.
  • Дослідження показало, що медикаментозна підтримка пацієнтів на 19% знижує ризик смертності при РДУГ. 

Гени, пов’язані з розладом дефіциту уваги та гіперактивності, знаходять у представників кочових народів. Імовірно, раніше вони захищали людей від певних зовнішніх чинників. Проте в сучасному світі РДУГ може заважати дорослим та дітям навчатись і будувати стосунки.

Заборона розповідає про відкриття, які допоможуть ефективніше боротися із симптомами розладу.

Еволюція людини: як вплинула на розлад дефіциту уваги

Типові для розладу дефіциту уваги та гіперактивності симптоми, такі як складнощі з концентрацією та імпульсивність, могли бути еволюційною перевагою для наших предків. Імовірно, тисячі років тому ці якості поліпшували навички виживання, пише The Guardian.

В сучасному світі ці риси здебільшого сприймаються негативно, але вони могли допомагати нашим пращурам шукати нові території для добування їжі. Несподівану теорію висунула група вчених з Пенсільванського університету, яку очолював доктор Девід Барак.

Для цього дослідники проаналізували дані 457 дорослих. В рамках експерименту кожен з них пройшов онлайн-гру з пошуку харчів, де їм потрібно було зібрати якнайбільше ягід за вісім хвилин. У грі було багато різних кущів з плодами, але за правилами можна було переходити до наступного лише після того, як гравець збере усі ягоди з попереднього.

Читати більше новин в Telegram

Частина учасників із симптомами РДУГ не могли довго втримати увагу біля одного куща, натомість перескакували від одного до іншого, хоча це коштувало їм часу. За підсумками гри ці люди зібрали більше ягід. Отримані результати підкріплюють висновки попереднього дослідження на цю тему. В ньому йшлося про те, що у груп людей, які ведуть кочовий спосіб життя, часто знаходять пов’язані із розладом гени.

РДУГ: які ознаки

Розлад дефіциту уваги з гіперактивністю – один з поширених розладів, які зазвичай проявляються в дитинстві. Для нього характерний високий рівень нервового збудження та проблеми з контролем імпульсивної поведінки, повідомляє Національна служба охорони здоров’я Великої Британії (NHS).

Людям з РДУГ важко концентрувати увагу на одному завданні або тривалий час сидіти нерухомо. Такі пацієнти можуть часто губити свої речі, запізнюватись, багато метушитися, робити випадкові помилки або йти на невиправданий ризик. На нього страждає близько 5% дітей та 3% дорослих.

Ознаки РДУГ у дітей. Інфографіка: vseosvita.ua

Хоч більшість випадків діагностують у ранньому віці (до 12 років), багато дорослих із цим розладом продовжують відчувати його негативний вплив. Цікаво, що від проблеми частіше потерпають чоловіки, ніж жінки. Діти жіночої статі зазвичай мають легкі симптоми, такі як розсіяність. Вони рідше демонструють руйнівну поведінку, яка робить прояви РДУГ більш яскравими. Отже, постановка діагнозу дівчатам з розладом дефіциту уваги та гіперактивності ускладнюється.

Лікування розладу дефіциту уваги та гіперактивності: що з’ясували вчені

Медикаментозна підтримка пацієнтів з розладом дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ) на 19% знижує ризик смертності протягом двох років після діагностування. Таких висновків дійшли шведські вчені. Терапія показала особливу ефективність у зменшенні ризику загибелі з неприродних причин, наприклад: внаслідок самогубства, випадкової травми або отруєння. Особливо дієвим лікування виявилось для зниження рівня смертності в чоловіків.

Водночас люди з розладом дефіциту уваги та гіперактивності більш схильні до ризику передчасної смерті та інших негативних наслідків для здоров’я. Також вони мають більше шансів на розвиток супутніх ментальних проблем: депресії, тривожних розладів, зловживання психоактивними речовинами, розладів харчової поведінки, епілепсії або тиків. Дослідження показало, що ліки суттєво не вплинули на смертність з природних причин у таких пацієнтів. 

Всупереч тому, що розлад дефіциту уваги та гіперактивності неможливо вилікувати повністю, фахівці можуть допомогти контролювати його прояви та покращувати якісь життя. Це успішно здійснюють за допомогою поведінкової психотерапії та медикаментозного лікування.

Раніше Заборона розповідала про причини виникнення панічної атаки та методи допомоги собі та оточуючим.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій