Читаєте зараз
А що як завтра війна? Репортаж із Сувальського коридору — точки, де Росія може напасти на НАТО

А що як завтра війна? Репортаж із Сувальського коридору — точки, де Росія може напасти на НАТО

Euroradio

Такер Карлсон у розмові з Путіним спитав, чи може той уявити сценарій, коли скерує російські війська до Польщі. Говорячи «Польща», американець, найімовірніше, мав на увазі конкретне місце — Сувальський коридор. Це невеликий перешийок між Білоруссю й Калінінградською областю. У ньому стикаються кордони Литви та Польщі — й інтереси Росії. Останнім часом про нього все частіше говорять у зв’язку з… Третьою світовою війною.

Журналісти німецького Bild із посиланням на джерела кажуть, що в Бундесвері розглядають сценарій, за яким саме через Сувалки Росія нападе на країни НАТО.

Той самий сценарій використовують у польській студії, яка розробляє гру про війну Play of Battle. Сюжет починає розгортатися незадовго до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а потім, за певного розвитку подій, війна перекидається саме сюди, у Сувальський коридор.

Кореспонденти Euroradio вирішили дізнатися, як живуть і що думають про війну безпосередньо Сувалки.


Польське місто на кордоні 

Сувалки — це невелике місто в Польщі. До білоруського Гродна звідти коротша відстань, ніж до найближчого великого польського міста — Білостока. У центрі — пішохідна вулиця, багато кав’ярень та дуже спокійно.

Читати більше новин в Telegram

Ми приходимо до бюро туристичної інформації. У лютому гостей міста небагато, проте влітку все буде зовсім інакше. Зберуться прихильники популярного блюзового фестивалю, про який нагадують графіті та скульптури на центральній вулиці.

«Сувалки — середнє за розміром місто, тут дуже чисто. За 15 хвилин можна дійти від дому до магазину чи місця роботи… Немає заторів, як у великих містах на кшталт Варшави чи Труймяста, — каже місцевий житель Кароль Швежбін. — Туристи в Сувалки приїжджають насамперед у пошуках тиші, спокою та незайманої природи».

Українка Ганна не шукала незайманої природи — лише тихого місця. Вона приїхала до Сувалок з Донецька: «26 травня 2014 року почали бомбардувати наш аеропорт. Ми поїхали до Києва 1 червня на два тижні — з двома валізами, трьома дітьми, взяли купальники… Перечекати. Ну й ось досі чекаємо. За цей час ми змінили кілька міст. Я мешкала в Україні, потім переїхала до Польщі».

Коли Ганна сім років тому переїхала в Сувалки, її молодшій доньці було дев’ять років. «Мені сподобалося, що діти могли спокійно їздити тут велосипедом, повертатися з танців о 9-й вечора, і я точно знала, що з ними не станеться нічого поганого. Тут немає криміналу, все спокійно, доброзичливо, — розповідає жінка. — Дуже лояльне ставлення до людей, зокрема до українців. Скільки я тут живу, жодного разу не зіткнулася з дискримінацією. І діти мої, коли приїхали сюди, одразу стали своїми».

У місті так спокійно, що нам навіть трохи незручно зупиняти місцевих жителів, щоб поцікавитися: де тут сховища на випадок війни?

Наші співрозмовники дивуються цьому питанню. Вони гріють руки об склянки з кавою, поспішають додому з квітами (ми приїхали 14 лютого, на День Святого Валентина). У це свято люди думають про що завгодно, окрім війни. Знизують плечима. «Якби щось почалося сьогодні, швидше за все, ми не знали б, куди тікати. Ну, хіба що в підвал», — каже одна з місцевих мешканок.

Інша зізнається: своїм запитанням ми її налякали. Для її психічного здоров’я важливо фільтрувати інформацію і не всьому вірити.

Підготовка до можливої війни

Багато хто спокійно посилається на п’яту статтю Північноатлантичного договору: якщо на союзника Альянсу нападуть, усе НАТО намагатиметься стати на захист.

Одна з мешканок регіону зізнається, що гул гелікоптерів, які постійно патрулюють кордон, викликає в неї занепокоєння. Це не звуки війни, але це звуки військових, і вони дуже резонують зі звичною тишею незайманої природи цього регіону.

У центрі туристичної інформації нам кажуть, що місто, як і всі міста Сувальщини, намагається підготуватися до можливості війни. Не тому, що на неї чекають, — просто неможливо передбачити, що станеться.

«І ужонд, і міські служби інформували мешканців про те, де можна знайти притулок, — каже співрозмовник видання Кароль. — Але я не демонізував би значення Сувальського коридору. Політики часто говорять про нього як про дуже небезпечне місце, однак треба брати до уваги не лише те, яких ми маємо сусідів, а й тутешній ландшафт. Адже гірська місцевість — далеко не ідеальні умови для пересування військ. Тож не думаю, що напад тут — це правдоподібний сценарій. Але, на жаль, якого маємо сусіда, такого маємо. А з людьми непередбачуваними треба враховувати кожний сценарій».

Ставлення до росіян

Путін каже, що скерує свої війська до Польщі тільки в одному випадку — якщо з боку Польщі буде напад на Росію.

І допоки Путін не звинуватив сусідів у кровожерливості та ненависті до росіян, ми розпитали місцевих жителів, як усі ці роки будувалися стосунки із сусідами з Калінінградської області.

«Поки не було конфлікту в Україні, ми мали нормальні сусідські зв’язки. Люди з області з задоволенням приїжджали до нас по покупки. Думаю, що їх приваблював і рівень життя в Польщі. Ми сприймали одне одного абсолютно нормально. Ми також туди їздили. Для нас це трохи інший світ, але, скажімо, це не демонстрація величі чи ницості якоїсь нації. У нас були добрі сусідські стосунки», — розповідає місцева мешканка Тереза ​​Шверубська.

З нею згоден і Кароль Швежбін: «Стосунки між звичайними людьми завжди були хорошими. Звичайні жителі Калінінградської області, як і звичайні жителі Білорусі, не винні, що мають таких керівників при владі. Можемо Росію як державу засудити за агресію, але це засудження не потрібно застосовувати до всіх жителів, бо вони в цьому не винні».

У місцевих «Бедронках» (популярна мережа магазинів у Польщі) росіян більше немає: в’їзд до Польщі для жителів Калінінградської області, як і загалом для всіх громадян Росії, заборонений.

Вторгнення через Сувалки: що кажуть місцеві

Третю світову, яка розпочнеться в Сувальському коридорі, передбачає німецьке видання Bild. Журналісти опублікували секретний документ Бундесверу, в якому серйозно розглядається сценарій зіткнення армій Володимира Путіна та НАТО.

Можна було б назвати цю публікацію алярмістською, якби не одне «але». У листопаді 2021 року той самий Bild написав, що за кілька місяців Росія нападе на Україну.

«Потім вони злили свій інсайд. Інформацію про плани, які нібито має російський Генштаб щодо військової операції проти України. І тоді багато людей не повірили Bild. Мовляв, ну як ви взагалі отримали цю інформацію? А по-друге, це неможливо, тому що війни просто не може бути. Та виявилося, що Bild мав рацію, — каже білоруський політолог Павло Слюнькін. — Зараз Bild опублікував цю карту, але йдеться не про інсайдерську інформацію, а про те, як теоретично виглядатиме ця військова операція Росії, якщо вона вирішить почати війну проти НАТО. І в цьому принципова різниця».

За сценарієм, який, за даними Bild, розглядають у Бундесвері, у грудні 2024 року в районі Сувальського коридору відбувається штучно викликаний прикордонний конфлікт та заворушення з численними жертвами.

«Тоді багато хто сміявся, проте зараз уже ніхто не сміється з моїх знайомих із Bild, — каже Слюнькін. — А про перехід нашої дискусії до розуміння, що війна між Росією і НАТО — це не фантастичний сценарій, а цілком реальна можливість у майбутньому, говорять не лише аналітики, а й лідери західних країн. І водночас закликають суспільство готуватися до можливої війни з Росією. Це яскраво свідчить про те, як змінився світ за останні роки».

Голова організації «Українці в Сувалках» Ганна Самойленко не чекає нової війни й не думає про неї, поки хтось не ставить пряме запитання. «Не думаю, що це станеться. Але хочу сказати: я також не думала, що станеться і вторгнення 2022 року», — зазначає вона.

Декілька українок у приміщенні організації кажуть: добре, що ви нас не запитали. Ми робимо висновок, що не всі сприймають імовірність нового вторгнення так само спокійно, як Ганна.

«Ось що мене справді непокоїть: моя машина в ремонті. Що я можу зробити в такому разі, як виїжджати? Якби машина стояла в гаражі, взагалі не було б проблем», — каже Ганна.

Але ж Путін нагнітає?

Усього за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення в Україну Путін запевняв, що не готується до жодної війни. Докоряв країнам НАТО за їхню різку реакцію на пересування російських військ біля кордонів України. Висміював страхи, що Росія піде війною і на НАТО.

Наразі Путін не говорить про війну з Польщею. «Якщо тільки Польща не нападе першою». Але він фактично виправдовує напад Адольфа Гітлера на Польщу: за його словами, якби Польща «по-хорошому» погодилася віддати так званий «Польський коридор», який сполучав Німеччину з Кенігсбергом (зараз Калінінград), Друга світова війна не почалася б.

«Коли Путін говорить про Гітлера, він натякає: якби з Гітлером домовилися, можливо, не було б світової війни. І це сильно змінює навіть російську історичну риторику, — зазначає Слюнькін. — Раніше вона завжди звучала інакше. Тепер це виправдання нацизму — політики, яка є абсолютно незаконною навіть за режиму Путіна. Цю ситуацію в Україні він порівнює із ситуацією між Німеччиною та Польщею. Ви воювали за якийсь Данциг і Гданськ, але вам варто було б поступитися й погодитися, і ми не втратили б десятки мільйонів життів».

І все ж таки: це натяк на те, що не варто було битися за Україну — чи що не варто битися за Сувалки?

«Поки що, мені здається, вони граються в інформаційні кампанії, намагаючись з’ясувати, чи справді НАТО та його союзники воюватимуть за кожен сантиметр периметра Альянсу, — каже Павло Слюнькін. — Це тема, про яку говорили багато військових аналітиків після нападу на Україну. Мовляв, а якби війна почалася не проти України, а проти країн Балтії? Сполучені Штати опинилися б перед вибором: відправити воювати свої війська, ризикуючи почати ядерну війну, чи заморозити фронт і не посилати американців відвойовувати ці території. Можливо, таким чином Путін довів би, що п’ята стаття НАТО не працює. Тепер вони намагаються побачити, чи збираються Сполучені Штати боротися за кожен дюйм території НАТО, як каже Байден».

Play of Battle

Восени 2023 року гру анонсували й у центрі Варшави показали кілька кадрів із неї. Головний принцип Play of Battle — своїм вибором гравець може вплинути на розвиток подій.

То який вибір можуть зробити країни НАТО, щоб уникнути світової війни?

«Росія поки що не має можливості вести цю війну. Але якщо ми бачимо, що європейські країни та їхній військово-промисловий комплекс не підготовлені (а з 2022 року вони не дуже багато змінили — не змогли реалізувати навіть свої доволі мінімалістичні очікування щодо виробництва військової техніки та снарядів для України), Росія відчує, що в неї є більше стимулів для нападу, — вважає Павло Слюнькін. — І тоді ми знову побачимо, як російські війська з’являються на території Білорусі. Вони вже будуть не на південному кордоні, а ближче до західного. І за цими сигналами можна буде зрозуміти, що щось готується. Ми побачимо ще багато таких маяків і сигналів. Але наразі Росія досі під Авдіївкою».

За тиждень після інтерв’ю з Павлом Слюнькіним Росія захопила Авдіївку.

Журавлі прилетіли

Ми приїхали до Труйстика — місця, де сходяться кордони Польщі, Литви та Росії. Рік тому воно мало інший вигляд. Росія, як і зараз, була обнесена парканом, але тепер він став вищим, більшим і страшнішим.

Ця огорожа — наслідок міграційної кризи.

«Жахливо», — коментує Росул. Він народився в Сувалках. У те, що Путін наважиться напасти на Польщу і спробує захопити Сувальський коридор, не вірить. Поки ми їдемо до Труйстика, Росул звертає нашу увагу на ландшафт: навколо суцільні пагорби й низини. «Зручно для оборони та зовсім не зручно для нападу», — каже він.

Там, де перетинаються три кордони, стоять покажчики, які відміряють відстань до столиць кожної з трьох країн. Туристів тут сьогодні нема.

«Дивіться, журавлі! — Росул скеровує наш погляд на поле. — Журавлі прилетіли. Отже, зима вже скінчилася. От би ще закінчилася війна».

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій