'
Читаєте зараз
Ретроградний Меркурій, Таро в TikTok і Луладжа: як працюють езотеричні практики і чому їхня популярність зростає

Ретроградний Меркурій, Таро в TikTok і Луладжа: як працюють езотеричні практики і чому їхня популярність зростає

Yuliana Skibitska
Ретроградний Меркурій, Таро в TikTok і Луладжа: як працюють езотеричні практики і чому їхня популярність зростає

Чули, що з 27 вересня по 18 жовтня період «Ретроградного Меркурію»? Впевнені, що так. На тлі пандемії коронавірусу у світі набирають популярність астрологія, нумерологія й інші езотеричні практики. Додатки для розрахунку натальної карти стають найбільш завантажуваними в Google Play і App Store. У TikTok все більше блогерів роблять розклади Таро онлайн, а селебріті активно рекламують такі послуги. Езотерика стає дуже прибутковим бізнесом: у світі, що кардинально змінюється, люди все більше хочуть чути прості відповіді на свої питання й пояснювати події впливом вищих сил.

Заступниця головної редакторки Заборони Юліана Скібіцька поговорила з астрологами й тими, хто в них вірить, і розповідає, як працює ця сфера.


Одного разу киянка Анна Салата попросила ворожку розкласти їй карти Таро на свого колишнього партнера. Та розклала і здивовано сказала: «Здається, карти втомилися. Постійно випадають чоловіки. Він що, гей?»

«Я кажу: «Так, гей», — розповідає Анна. — Вона знову дивується: «Він гей і у вас роман?». Я відповіла: «Так, у нас роман. Але це ок, у столиці так заведено».

Анна стверджує, що ворожка розповіла їй такі подробиці з життя, які змоделювати було неможливо. А потім у її подруги діагностували біполярний розлад. За словами Анни, їй не допомагало нічого: ні стаціонар, ні різні схеми лікування.

«Вона познайомилася з дівчиною, яка практикує тета-хілінг [езотеричний метод медитації], — розповідає вона. — І сильно змінилася на краще. Я була за неї дуже рада, але сама надавала перевагу більш доказовим практикам. І тут у мене сталося щось схоже на суміш професійного вигорання й депресії. Вальнуло страшенно, стан — як на відходах [симптомах після прийому] від важкої наркоти. До психіатра йти боялася. Вирішила зателефонувати цій дівчині, яка займається тета-хілінгом. Наприкінці сеансу вона запитала мене: «Хто такий Віктор? Він живий? У твоєму біополі заблукала його душа. Це означає, що людина померла». А Віктор — мій батько, який кинув маму ще до мого народження. Я терміново захотіла все знати, знайшла в соціальних мережах свою сестру по батькові, написала їй, ми зустрілися й моє життя кардинально змінилося».

Анна користується послугами езотериків постійно. Каже, що в її житті це працює набагато краще, ніж доказова медицина. А ще додає: «Карти — це класне перекладання відповідальності на когось іншого».

Астрологія за 300 доларів

Езотеричні практики існують із давніх часів. Точних даних, коли саме вони виникли, немає, але за версією вчених, як мінімум в III тисячолітті до н.е. в Стародавній Месопотамії вже практикувалася астрологія знамень. Нумерологія — вчення про те, що дата народження людини впливає на її долю — була відома в Стародавньому Китаї і в Стародавній Греції. А всілякі практики гадань були широко популярні в усьому світі, і в слов’янській культурі теж — але після прийняття християнства з ними боролися як із залишками язичництва.

Київська астрологиня Анна Карпеєва почала вивчати астрологію у 2009 році. Вона каже, що з дитинства цікавилася питаннями світобудови й не знаходила відповідей на них.

«Я намагалася знайти причину того, чому все в житті відбувається саме так, — розповідає Анна Забороні. — Чому хтось бідний, а хтось багатий, у когось є можливості, а в когось немає? Має бути якась система. Не може бути, щоби ми навмання з’явилися. Усі ці питання і привели мене в астрологію».

Пізнати «астрологічну мудрість» нескладно. Зараз, каже Анна, є багато різних шкіл і курсів, які вчать «читати по зірках». У 2009 році зробити це було складніше, тому що тоді ця тема не була такою популярною. У Києві, каже Анна, була лише одна Київська школа астрології, де вона і пройшла навчання. Ця школа працює й зараз. Там, наприклад, можна купити курс лекцій на рік — це коштуватиме 600 доларів.

«Це так не працює, що ти місяць походив на курси і вже все знаєш, — стверджує Ганна. — Це по суті як наука. Потрібно отримати величезну кількість знань, переглянути долі людей для того, щоби побачити закономірність. Можна вивчити будь-які книги, але осягнути все це вийде тільки на досвіді. Чим більший досвід, тим більше ти розумієш і більше можеш розповісти людині, побачити її долю».

Анна теж веде курси з астрології. Це, а також особисті сеанси — її основний дохід. Розцінки на її послуги постійно зростають: коли Анна тільки починала, прийом у неї коштував від 400 до 700 гривень, а зараз це мінімум 300 доларів. Таких сеансів у неї буває від 2 до 4 на тиждень.

Особистий сеанс виглядає так: людина називає дату, місце й точний час свого народження. Ці дані забиваються в спеціальні програми, які вираховують так звану «натальную карту». Програмою може користуватися кожен: найчастіше вони безкоштовні. Але Анна пояснює, що інтерпретувати побачене без спеціальних знань не вийде. Для цього, каже вона, і потрібні астрологи — щоби правильно пояснити все, що «показують планети».

Запити, з якими люди приходять до астрологів та інших езотериків, різні. Анна Карпеєва каже, що з підвищенням цінника на її послуги змінювалися й запити клієнтів. Якщо раніше до неї приходили з умовними питаннями «коли я вийду заміж», то зараз звертаються з більш глобальними — про бізнес, курс долара, підсумки пандемії. «Одного разу в мене консультувалася людина — це був бандит, який хотів вбити людину, тому що та не повернула йому велику суму грошей, — розповідає вона. — Він мені це каже, а я розумію, що це вже не астрологічна тема: треба рятувати людину. Я пояснила йому, що треба відпустити це, інакше будуть проблеми з кармою. Сподіваюся, що він його не вбив».

Ганна стверджує, що за зірками можна передбачити не лише курс долара, а взагалі все: поїздки, переїзди, смерть. Щоправда, передбачати своїм клієнтам смерть неетично, і хороші астрологи, за словами Анни, так робити не будуть. Вона згадує, що одного разу до неї прийшов молодий хлопець і в його натальній карті вона побачила, що він помре через декілька років. За її словами, так і сталося.

Розклад Таро онлайн

У Радянському Союзі астрологія та інші езотеричні практики були заборонені. Тому, якщо ними й займалися, то підпільно. Уже під час перебудови заборони почали поступово слабшати: наприклад, на телебаченні з’явився Анатолій Кашпіровський, який «заряджав воду через екран» і «лікував мільйони від хвороб». А після розвалу Союзу ця сфера стала ще більш масовою. Гороскопи почали з’являтися в пресі — виходили цілі журнали й газети, присвячені езотериці.

Політики теж вдавалися до таких практик. Наприклад, ректора Московської академії астрології Михайла Левіна інакше як «особистий астролог Єльцина» не називають. Він розповідав, що регулярно складав для російського президента персональний гороскоп. Про те, що керівництво Росії в 90-х дійсно оточувало себе всілякими езотериками, розповідав і голова комісії по боротьбі зі лженаукою Едуард Кругляков.

«У 90-ті це все було дуже популярно, — погоджується Анна Карпеєва. — Тоді взагалі в кожного бізнесмена або бандита був особистий астролог».

У нульових на пострадянському телебаченні з’явилася програма «Битва екстрасенсів», у якій нібито ясновидці демонстрували свої здібності. У Росії вона виходила на телеканалі ТНТ, в Україні — на телеканалі СТБ понад десять років. У шоу стабільно були високі рейтинги.

Однак якщо раніше езотерика була особливо популярна серед людей старшого віку — від 45 років — то в останні кілька років вона захопила міленіалів. Починаючи з 2017 року кількість відвідувань всіляких астрологічних сайтів молоддю зростає — аж до того, що інвестори вже називають астрологію однією з найбільш прибуткових сфер і радять вкладати в неї гроші.

За запитом «астрологія» в Google Play і App Store можна знайти сотні додатків — у більшості від 500 тисяч до десятків мільйонів завантажень. З їхньою допомогою можна отримати «точний гороскоп на день» або «розрахувати свою натальну карту». Один з найпопулярніших у світі додатків, Co-Star, крім усього перерахованого вище ще й дає поради на кожен день. Найчастіше його завантажують дівчата від 20 до 25 років.

З розвитком інтернету езотерика все більше переходить в онлайн. Анна Карпеєва, наприклад, регулярно веде прямі ефіри в інстаграмі й на ютубі. Каже, що це подобається їй більше, ніж ходити на ТВ-ефіри: там, за її словами, є цензура. Щось можна говорити, а щось — ні. А в Ютубі жодних обмежень немає.

Нарешті, езотерика захоплює TikTok. Найпопулярніші ролики — це розклад карт Таро онлайн. Типове відео виглядає так: «ворожка» ставить питання, наприклад, «що він думає про вас», і викладає карти з колоди. Відповіді найчастіше туманні, тому їх легко інтерпретувати під себе.

Такі ролики набирають сотні тисяч переглядів. Обов’язкова умова — лайкнути відео й підписатися, щоби «запустити процес карми». Алгоритми TikTok працюють так, що чим більше користувач лайкає подібні відео, тим більше їх з’являється в нього в рекомендаціях. Завдяки їм «ворожки» прокачують свій акаунт і ведуть бізнес — пропонують зробити індивідуальний розклад уже за гроші. Розцінки різні: від 10 до кількох сотень доларів.

Луладжа

Чим більше астрологія приходить у соціальні мережі, тим більше вона стає мемом. Наприклад, жарти про ретроградний Меркурій гуляли твіттером з 2018 року. А після того, як на нього звернули увагу ЗМІ, ретроградний Меркурій перетворився на головний астрологічний мем. Суть його полягає в тому, що коли Меркурій ретроградний — тобто при спостереженні із Землі через оптичну ілюзію здається, що планета рухається у зворотному напрямку — на це можна списати всі свої невдачі, адже цей період вважається несприятливим.

У тому ж TikTok поряд із «серйозними» роликам із розкладами Таро багато жартівливих, які висміюють і саму практику гадання онлайн, і людей, які в це вірять.

Є й ті, хто створює жартівливі гороскопи. Одна з найпопулярніших блогерок — «циганка Луладжа». У її телеграм-каналі 70 тисяч підписників, в інстаграм-акаунті — понад мільйон. У телеграмі публікується гороскоп на день для кожного знака зодіаку. У ньому Близнюкам, наприклад, радять «псувати життя не собі, а комусь іншому», Рибам — «звернути увагу, що вони супер», а Скорпіонам — «трішечки пошикувати». В інстаграмі — картинки такого плану:

«Циганку Луладжу» звуть Анастасія Приходько, їй 25 років і живе вона в Києві. Акаунт вона завела два роки тому.

«Мої перші спогади про астрологію пов’язані з тим, що коли я була маленькою і вранці збиралася до школи, я завжди не встигала послухати по телевізору прогноз на день, тому що мій знак другий в черзі, — розповідає «Луладжа» Забороні. — Тому в липні 2019 року мені спонтанно спала на думку ідея створити гороскоп, на який не треба поспішати і який стане початком дня для кожного. Щоби був свого роду ритуал: прокинутися, приготувати каву й читати, що на тебе чекає. І на твоїх друзів, і на колишніх, і на ворогів. Від ідеї до реалізації проєкту минуло менше ніж 5 хвилин».

Настя каже, що для того, щоби знову зробити астрологію популярною, потрібно було «просто додати мат і зробити її ближчою до людей». Потім акаунт «Луладжи» потрапив в український журнал L’officiel в рубрику «Інстаграм дня», забезпечивши великий приплив підписників. Перший мільйон з’явився вже в січні 2021 року.

Багато підписників думають, що «Луладжа» — справжня ворожка.

«Якщо погортати приватні повідомлення за рік, можна знайти різні прохання й побажання: від «повернути чоловіка в сім’ю» до «що робити, якщо я — риби». Найкраща реакція на такі повідомлення — її відсутність», — пояснює Приходько.

«Сама я не вірю в астрологію, але до Скорпіонів ставлюся з пересторогою, — додає вона. — Люди вірять у те, у що хочуть вірити, а я просто іронізую».

Рецепт від пандемії

Наукових підтверджень ефективності будь-яких езотеричних практик немає. Астрологія, нумерологія й інші подібні вчення вважаються лженауками. Російський астроном і популяризатор науки Володимир Сурдин ще у 2005 році написав велику наукову статтю, у якій пояснював, що немає ніяких доказів особливого впливу руху планет, зірок і інших космічних тіл на життя людини.

«З усіх видів фізичних взаємодій скільки-небудь серйозно можна говорити лише про гравітацію, — пише Сурдин. — Решта — поля, потоки часток і випромінювання від зірок та планет в околиці Землі — такі слабкі, що їх реєстрація навіть чутливими сучасними приладами вимагає чималих зусиль».

Але через те, що в астрології (як і, наприклад, у нумерології) є своя логіка й система, це створює відчуття науковості їхнього методу й підходу. Збіги, коли астролог або ворожка розповідають вам якісь подробиці з життя, можуть бути технікою «холодного читання» — коли співрозмовник робить висновки, аналізуючи вік, стать, зовнішність людини, її жести. Здогадки швидко коригуються реакцією співрозмовника на слова. «Астрологія — це культурний або психологічний феномен», — каже спеціалістка по соціальним когнітивним наукам з Університету Брауна Бертрам Малле.

З 15 до 21 березня минулого року термін «астрологія коронавірусу» різко виріс у трендах Google. А запит «астрологія» тримався на високому рівні впродовж року. При цьому до самих астрологів майже не приходили з питаннями про коронавірус. Найчастіше людей цікавили відносини з близькими й особливо кар’єра.

У 1982 році психолог Грейм Тайсон провів дослідження, у якому з’ясував, що люди частіше звертаються до астрології за часів стресу. «В умовах сильного стресу людина готова використовувати астрологію як засіб виживання, навіть якщо за низького стресу вона у неї не вірить», — писав він. Цим пояснюється й популярність астрології серед міленіалів, які вважаються найбільш схильним до стресу поколінням, і інтерес до езотерики, що зріс під час пандемії.

Анна Карпеєва пояснює «бум» інакше: каже, що зірки давно передбачили це. За її словами, за допомогою астрології ми можемо лише дізнатися свою долю, але не змінити її: «Кожен хоче іншої долі. Але ми народжені не для того, щоби тут кайфувати».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій