РФ глушить зв’язок в країнах Балтії: чому це серйозніше, ніж здається
- Міністри закордонних справ заявили про ріст небезпеки від використання Росією GPS-перешкод поблизу кордонів із країнами Балтії.
- 25 та 26 квітня два рейси з Фінляндії до Естонії були змушені повернутись до аеродрому вильоту через глушіння з боку РФ.
- Для цього Росія, скоріш за все, використовує РЕБ, дію якого в Криму можна було побачити з космосу.
Експерти з GPS вважають, що такі провокації загрожують аваріями цивільних літаків. Подібні перешкоди заважають ключовому елементу навігації літаків. Існують і альтернативні, але пілоти не мають такого досвіду користування ними. Також не всі аеродроми пристосовані для посадки без GPS.
Заборона розповідає про глушіння Росією супутникового зв’язку поблизу Балтійського моря.
Російські GPS-перешкоди: що відомо
Росія встановила GPS-перешкоди поблизу Балтійських країн. Міністри закордонних справ Литви, Латвії та Естонії заявили про ріст небезпеки повʼязаний із провокаціями Росії, пише Financial Times.
Два рейси Finnair з Гельсінок (Фнляндія) до Татру (Естонія) 25 та 25 квітня були змушені розвернутись через серйозні GPS-перешкоди в районі Балтійського моря. Вони не могли безпечно дістатися пункту призначення. Аеропорт в Татру не мав додаткових засобів навігації для літаків окрім GPS. Перешкоди, які використовувала Росія забрали в літаків можливість орієнтуватись у просторі.
«Якщо хтось вимикає ваші фари, коли ви їдете вночі, це стає небезпечно. Речі які робить Росія в Балтійському регіоні поблизу своїх кордонів тепер стають надто небезпечними, щоб їх ігнорувати», — сказав міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс.
Читати більше новин в TelegramМіністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що розглядають ці дії, як ворожу діяльність з боку Росії. Він назвав це гібридною атакою, яка несе загрозу народу країни.
Росія може ставити перешкоди не тільки зі звичних територій, а і з Калінінграда. Вважається, що це робиться для того, щоб попередити атаки українських БпЛА на анклав.
Зазвичай для глушіння GPS використовуються засоби радіоелектронної боротьби. Так, наприклад, наприкінці листопада 2023 року РФ сконцентрувала так багато засобів РЕБ у Криму, що перешкоди було видно із космосу.
Засоби використовують електромагнітний спектр, щоб утворювати перешкоди та виводити з ладу техніку, яка працює за допомогою супутникових систем навігації (на кшталт GPS). Так у Криму, окрім візуальних спотворень на зображеннях із космосу, було помічено збій в роботі AIS (автоматичної системи ідентифікації). Це відбулося, коли кілька морських транспортних засобів змінювали свої координати на 8 км вглиб суходолу.
«РЕБ — це не один засіб. Це комплекс різних складових, які забезпечують інформацію щодо розташування певних обʼєктів, систем управління військами, надають інформацію про зброю противника та точні координати для знищення чи захоплення техніки ворога. Найголовніше, для чого використовується радіоелектронна боротьба — це виведення з ладу засобів спостереження, а також радіоелектронне заглушення», — каже військовий експерт Олександр Коваленко.
Глушіння навігації в Литві, Латвії та Естонії: які наслідки
Експерти вважають, що під ефект глушіння GPS за останні місяці потрапили десятки тисяч рейсів. Перешкоди впливають не тільки на літаки, а і на човни у Балтійському морі, про що вже попереджав шведський флот.
Також під впливом опинились і військові літаки. Так, у березні Сполучене Королівство заявило, що літак, на якому перебував міністр оборони Грант Шаппс відчув на собі глушіння GPS-сигналу. Це сталось поблизу Калінінграду, коли військовий чиновник повертався у Велику Британію.
«Ймовірність аварій зростає. В екіпажу є резервні системи навігації, але немає такого досвіду їх використання. Коли ви забираєте GPS авіація стає менш ефективною та менш безпечною», — каже президент групи захисту прав користувачів GPS Resilient Navigation and Timing Foundation Дана Говард.
При цьому керівник відділу польотних операцій у Finnair з 22-річним досвідом пілота, сказав, що перешкоди від GPS збільшуються з 2022 року, але це неприємність, яка не впливає на безпеку. Більшість аеропортів начебто має обладнання, яке дозволяє здійснити посадку без GPS, проте Татру такого не мав, тому літак і був змушений розвернутись.
Повідомляється, що подібні збої в роботі GPS простежувались не тільки поблизу Балтії, а й на крайній півночі Фінляндії та Норвегії.
«РЕБ не становить загрози для живої сили супротивника, але впливає на стан і ефективність сучасної зброї. Адже вона залежить від постійного обміну радіосигналами з іншими системами на полі бою та за її межами. Майже кожна комунікаційна технологія покладається на електромагнітні сигнали: чи то солдати з радіостанціями, чи дрони, чи ракети», — йдеться в матеріалі BBC.
Раніше Заборона розповідала про будівництво Росією військо-морської бази в Абхазії. Причиною скоріш за все є дії українських військових зі знищення чорноморського флоту РФ.
Читати більше новин в Telegram