Читаєте зараз
РФ хотіла привести свою силу до влади в Словаччині: що б це змінило для України

РФ хотіла привести свою силу до влади в Словаччині: що б це змінило для України

Іван Скорина
  • Кремль намагався сфальсифікувати парламентські вибори в країні на користь партії Smer-SD, яка є лідером перегонів.
  • Лідер партії Роберт Фіцо виступає за скасування санкцій проти Росії та відмову від постачання зброї Збройним силам України. 
  • Поточний уряд країни передав винищувачі МіГ-29, ЗРК С-300 та десятки тисяч боєприпасів. 

В разі приходу до влади Smer-SD уряд, ймовірно, виступатиме за послаблення економічного тиску на Росію. Політична сила давно відома проросійським наративом, тож не виключено, що разом зі зняттям санкцій буде обмежена чи навіть зупинена і військова допомога Києву.

Заборона розповідає про викриття втручання у внутрішні справи Словацької республіки та її допомогу Україні.


Партія Smer-SD: фінансування Кремлем

Спецслужби Словаччини викрили спробу Росії сфальсифікувати на користь партії Smer дострокові вибори в парламент, які відбудуться 30 вересня 2023 року, заявив колишній міністр оборони Ярослав Наді, передає Euractiv

«Ми отримали розвідувальну інформацію з-за кордону. В тому числі про точну особу, час і місце, де громадянин Словацької Республіки перебував у Росії для отримання фінансових ресурсів на користь політичної партії Smer-SD для маніпулювання виборами», — розповідає Надь. Які саме маніпуляції мали відбутись, він не повідомив.

Член президії Smer-SD Роберт Каліняк заперечив звинувачення, заявивши, що партія ніколи не отримувала зовнішньої фінансової допомоги. Наразі його лівоцентристська політична сила є лідером в опитуваннях. Її ймовірна перемога може суттєво вплинути на зовнішню політику Словаччини.

Читати більше новин в Telegram

У 2014 році уряд партії «Курс» підтримав європейські санкції ЄС проти РФ, але їхній лідер Роберт Фіцо називав їх безглуздими. Два роки потому він зустрічався з Путіним, після чого закликав до скасування санкцій. Наразі Smer-SD виступає за припинення постачань зброї в Україну. 

Як Словаччина допомагає Україні

Нинішній уряд (Едуарда Геґера) підтримує Київ. Наприклад, у березні 2023 року Словацька республіка поставила на озброєння ЗСУ комплекси ППО С-300 та літаки МіГ-29. Найціннішою допомогою від країни, що має обмежений арсенал, є комплектуючі матеріали. 

За даними видання Oryx, з початку повномасштабного вторгнення Словаччина передала Україні: 

  • одну батарею С-300;
  • чотири радари (три для С-300 і один для Куб-М2);
  • 13 винищувачів (10 MiG-29AS/UBS та MiG-29AS/UB), деякі з яких використовуються як джерело запчастин для ремонту;
  • п’ять гелікоптерів (один Мі-2 та чотири Мі-17);
  • 24 самохідні артилерійські установки 155mm ShKH Zuzana 2s (вісім з них придбано Україною, 16 — Німеччиною, Норвегією та Данією);
  • 30 бойових машин піхоти BVP-1
  • дві системи розмінування Bozena-5;
  • 100 переносних зенітно-ракетних комплексів;
  • щонайменше три ЗРК: R-27R1 поза межами видимості, ЗРК малої дальності Р-73Е та Р-60МК (для винищувачів МіГ-29);
  • 486 неназваних ракет для ПЗРК, 12 тисяч пострілів до мінометів калібру 120 мм, тисячі 122-мм ракет (для РСЗВ BM-21 Grad) та інших боєприпасів. 

Відомо про плани передачі Україні двох радянських пускових установок Куб-М2 з ракетами до нього, 122-мм та 152-мм боєприпасів для САУ,  52 ракет «земля-повітря» 3M9ME та 148 ракет «земля-повітря» 3M9M3E. 

Раніше Заборона розповідала про низьку ефективність літаків МіГ-29 на війні та проблеми Повітряних сил України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій