РФ могла отримати далекобійні дрони: вони в рази небезпечніші за знайомі Shahed
- Російська армія приблизно з серпня 2022 року використовує для ударів по інфраструктурі України іранські БПЛА.
- ЗСУ виявляли дрони тільки двох видів: розвідувальні та камікадзе, але у 2023 році Росія могла отримати ще й бомбардувальники.
- Нові поставки, ймовірно, відбуваються через Каспійське море та авіацією.
Російська Федерація могла отримати від Ірану ударні безпілотники Shahed-191 та Shahed-129. На відміну від знайомих шахедів версій 131 і 136 це не дрони-камікадзе. Вони багаторазові і здатні переносити невеликі керовані бомби на далекі відстані.
Заборона розповідає про іранські БПЛА, які, ймовірно, передали державі-агресорці та про те, якими шляхами відбуваються поставки.
Іран передав Росії шахеди-бомбардувальники — The Guardian
Ісламська Республіка Іран поставила Росії щонайменше 12 бойових дронів типу Shahed версій 191 та 129. Для контрабанди використовувалися іранська державна авіакомпанія та спільне море, пише The Guardian з посиланням на власні джерела.
«Більшість БПЛА були таємно підвезені іранським судном з бази на узбережжі Каспійського моря і передані в морі на катер ВМС Росії. Іран розташований на південному кордоні Каспійського моря, а Росія — на північно-західному. Це найбільше у світі внутрішнє водоймище, що робить фізичні переміщення між країнами відносно простими. Інші були відправлені державною іранською авіакомпанією», — розповіли у виданні.
Читати більше новин в TelegramПередачу безпілотників, ймовірно, погодили ще у листопаді 2022 року під час візиту російських військових та технічних фахівців до Тегерану. Крім шахедів, під час поїздки делегація РФ також замовила шість БПЛА Mohajer-6, які вже були помічені та кілька разів збиті в України. А от Shahed-191 та Shahed-129 станом на 13 лютого 2023 року поки не виявляли у повітряному просторі.
«На відміну від більш відомих дронів-камікадзе Shahed 131 і 136, які Росія активно використовувала для нальотів на українські міста, безпілотники [191 та 129 модифікацій] більш високолітні та призначені для перенесення бомб. Після скидання вони повертаються на базу. Можливо, Росія хотіла отримати більш досконалі БПЛА, які приблизно можна порівняти з турецьким Bayraktar TB2, тому що Україна стала дедалі ефективніше зупиняти інші іранські дрони», — резюмували у The Guardian.
Shahed-191 та Shahed-129: чим небезпечні
Saegheh-2, або Шахед-191 є дещо зменшеною копією американського дрона від компанії Lockheed Martin RQ-170 Sentinel, який був захоплений Іраном у 2011 році, пише Мілітарний.
Це не баражуючий боєприпас, тобто сам безпілотник не є вибухівкою, як у камікадзе Shahed 131 і 136. Натомість БПЛА оснащено двома керованими бомбами з осколковими бойовими частинами Sadid-342, які розміщуються у внутрішніх відсіках.
Техніка може підняти боєприпаси загальною вагою до 70 кілограмів. Зліт здійснюється з автомобіля, який має на даху спеціальні кріплення — швидкість розгону по злітно-посадковій смузі невідома. Досягаючи цілі, дрон зависає над нею, скидає снаряди і повертається на базу. Максимальний час польоту складає 5 годин.
Shahed-129 — одномоторний гвинтовий середньовисотний БПЛА. Він може використовуватися як для ударів, так і для розвідки.
Техніка оснащена електронно-оптичним та інфрачервоним датчиками, лазерним далекоміром (забезпечує виконання місій вдень і вночі), а також апаратурою передачі відеоданих в режимі реального часу. Шахед цього типу має підвіски для чотирьох-восьми боєприпасів, загальна вага яких не перевищує 60 кілограмів. Наприклад, може нести керовані бомби Sadid-345 та протитанкові ракети Sadid-1. Безперервно може залишатися у повітрі до чотирьох годин.
Обидва дрони, за інформацією The Guardian, літають завдяки турбоактивному двигуну, скопійованому з німецького мотора.
Раніше Заборона розповідала про радянські безпілотники Ту-141 «Стриж», які ЗСУ могли перетворити на небезпечну для ворога зброю. Це доволі масивна далеколітна техніка, яка здатна переносити авіабомби.
Читати більше новин в Telegram