Читаєте зараз
РФ могла отримати далекобійні дрони: вони в рази небезпечніші за знайомі Shahed

РФ могла отримати далекобійні дрони: вони в рази небезпечніші за знайомі Shahed

Ilona Kivva
Автор:
  • Російська армія приблизно з серпня 2022 року використовує для ударів по інфраструктурі України іранські БПЛА.
  • ЗСУ виявляли дрони тільки двох видів: розвідувальні та камікадзе, але у 2023 році Росія могла отримати ще й бомбардувальники.
  • Нові поставки, ймовірно, відбуваються через Каспійське море та авіацією.

Російська Федерація могла отримати від Ірану ударні безпілотники Shahed-191 та Shahed-129. На відміну від знайомих шахедів версій 131 і 136 це не дрони-камікадзе. Вони багаторазові і здатні переносити невеликі керовані бомби на далекі відстані.

Заборона розповідає про іранські БПЛА, які, ймовірно, передали державі-агресорці та про те, якими шляхами відбуваються поставки.


Іран передав Росії шахеди-бомбардувальники — The Guardian

Ісламська Республіка Іран поставила Росії щонайменше 12 бойових дронів типу Shahed версій 191 та 129. Для контрабанди використовувалися іранська державна авіакомпанія та спільне море, пише The Guardian з посиланням на власні джерела.

«Більшість БПЛА були таємно підвезені іранським судном з бази на узбережжі Каспійського моря і передані в морі на катер ВМС Росії. Іран розташований на південному кордоні Каспійського моря, а Росія — на північно-західному. Це найбільше у світі внутрішнє водоймище, що робить фізичні переміщення між країнами відносно простими. Інші були відправлені державною іранською авіакомпанією», — розповіли у виданні.

Узбережжя Каспійського моря. Червоною лінією виділено узбережжя у межах території РФ, синьою — у межах Ірану. Скріншот: Google Map

Передачу безпілотників, ймовірно, погодили ще у листопаді 2022 року під час візиту російських військових та технічних фахівців до Тегерану. Крім шахедів, під час поїздки делегація РФ також замовила шість БПЛА Mohajer-6, які вже були помічені та кілька разів збиті в України. А от Shahed-191 та Shahed-129 станом на 13 лютого 2023 року поки не виявляли у повітряному просторі.

«На відміну від більш відомих дронів-камікадзе Shahed 131 і 136, які Росія активно використовувала для нальотів на українські міста, безпілотники [191 та 129 модифікацій] більш високолітні та призначені для перенесення бомб. Після скидання вони повертаються на базу. Можливо, Росія хотіла отримати більш досконалі БПЛА, які приблизно можна порівняти з турецьким Bayraktar TB2, тому що Україна стала дедалі ефективніше зупиняти інші іранські дрони», — резюмували у The Guardian.

Shahed-191 та Shahed-129: чим небезпечні

Saegheh-2, або Шахед-191 є дещо зменшеною копією американського дрона від компанії Lockheed Martin RQ-170 Sentinel, який був захоплений Іраном у 2011 році, пише Мілітарний.

Це не баражуючий боєприпас, тобто сам безпілотник не є вибухівкою, як у камікадзе Shahed 131 і 136. Натомість БПЛА оснащено двома керованими бомбами з осколковими бойовими частинами Sadid-342, які розміщуються у внутрішніх відсіках. 

Техніка може підняти боєприпаси загальною вагою до 70 кілограмів. Зліт здійснюється з автомобіля, який має на даху спеціальні кріплення — швидкість розгону по злітно-посадковій смузі невідома. Досягаючи цілі, дрон зависає над нею, скидає снаряди і повертається на базу. Максимальний час польоту складає 5 годин. 

Shahed-129 — одномоторний гвинтовий середньовисотний БПЛА. Він може використовуватися як для ударів, так і для розвідки. 

Техніка оснащена електронно-оптичним та інфрачервоним датчиками, лазерним далекоміром (забезпечує виконання місій вдень і вночі), а також апаратурою передачі відеоданих в режимі реального часу. Шахед цього типу має підвіски для чотирьох-восьми боєприпасів, загальна вага яких не перевищує 60 кілограмів. Наприклад, може нести керовані бомби Sadid-345 та протитанкові ракети Sadid-1. Безперервно може залишатися у повітрі до чотирьох годин.

Обидва дрони, за інформацією The Guardian, літають завдяки турбоактивному двигуну, скопійованому з німецького мотора.

Раніше Заборона розповідала про радянські безпілотники Ту-141 «Стриж», які ЗСУ могли перетворити на небезпечну для ворога зброю. Це доволі масивна далеколітна техніка, яка здатна переносити авіабомби.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору