РФ нібито працює над ультрасучасними ППО С-550, але фактично не має навіть С-500
- У Державній програмі озброєнь РФ передбачається завершення створення протиракетно-протикосмічної системи С-550.
- Її головне призначення — захист космічного простору. Тобто вона нібито не вражатиме літаки та крилаті ракети.
- Це одна з найбільш секретних російських програм з розробки зброї. Система буде похідною від ППО «Прометей».
Попередник новітнього озброєння, зенітно-ракетний комплекс С-500, почали розробляти ще у 2002 році, але станом на 2023 рік Росія навряд зробила принаймні 10 таких систем. Щодо заявлених Кремлем специфікацій також багато питань. Комплекси нібито призначені для перехоплення міжконтинентальних балістичних ракет і низьколітаючих супутників, але ракети, якими вони оснащені, на це не здатні.
Заборона розповідає про плани РФ щодо створення протикосмічного перехоплювача, а також про факти, які свідчать, що навіть у разі завершення розробки виробництво відкладеться на роки.
С-550: план РФ
У Державній програмі озброєнь РФ передбачається завершення створення протиракетно-протикосмічної системи С-550. Вона нібито матиме в рази кращі можливості виявлення та більшу дальність, ніж її попередниці — зенітно-ракетні комплекси С-400 і С-500, пише Defense News.
Це одна з найбільш секретних російських програм по розробці зброї. Відомо тільки, що система буде похідною від ППО-комплексів С-500. Її головним призначенням буде ураження міжконтинентальних балістичних ракет, гіперзвукових ракет, а також супутників і орбітальних безпілотників. Заявлено, що використана вона буде для захисту космічного простору і не вражатиме інші цілі, наприклад, літаки та ракети. Система буде пересувною.
Виготовити перші комплекси планують до 2027 року, але жодних підтверджень того, що розробка завершена, немає.
Читати більше новин в TelegramЗРК «Прометей»: заявлені характеристики
Попередницею С-550 є зенітно-ракетний комплекс С-500 «Прометей». Росія почала його розробку ще у 2002 році. Спочатку систему планувалося запустити у 2020 році, але проєкт відставав від графіка. Перші випробування, ймовірно, відбулися у 2020 році. Завершені нібито були у 2021, пише Military Today.
Більшість характеристик цієї системи ППО точно невідомі, але заявлено, що вона може знищувати загрози на відстані до 500-600 км і на висоті до 100-200 кілометрів. Деякі джерела стверджують, що одночасно техніка здатна супроводжувати від п’яти до 20 гіперзвукових цілей, серед яких міжконтинентальні балістичні ракети. Перехоплювати одночасно нібито може від п’яти до 10 одиниць. Також здатна знищувати низькоорбітальні супутники. Однак ці специфікації більшості експертів піддають сумнівам.
«Спочатку С-500 позиціонували як систему, кращу за американську THAAD з можливістю позаатмосферного перехоплення. При цьому вона мала бути компактнішою за С-400. Однак С-500 не виявляється компактнішою. Крім того, ракети 40Н6, якою оснащені С-500, вже використовується в С-400 і не є унікальними. За своїми характеристиками С-500 ніби й перевершує С-400, але пристойно поступається THAAD — екзоатмосферного перехоплення немає», — каже старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики Павло Лузін.
Також із ЗРК можуть використовуватися ракети-перехоплювачі типу 77N6, які начебто призначені для перехоплення гіперзвукових цілей та якраз цілей на орбіті. Опитані Defense News експерти сумніваються, що вони можуть забезпечити С-500 точністю, необхідною для виконання цих завдань. Промисловість, ймовірно, не змогла придбати електроніку. Ба більше, Прометеї навіть не проходили випробувань на цю здатність.
Навіть те, щоб чи хоч десяток систем поставили на озброєння, не підтверджується. Так, Міноборони РФ вперше заявило, що Військово-космічні сили отримали ЗРК на бойове чергування у 2021 році. Однак згодом виявилося, що насправді вони мають лише дослідний зразок комплексу.
Вже на початку квітня-2022 заявили про старт серійного виробництва. Але у серпні того ж року під час форму «Армия-2022» було оголошено тільки про укладання контракту на поставку комплексів.
Очільник Міноборони РФ Сєргєй Шойгу вже наприкінці березня-2023 заявив про плани з модернізації ППО та протиракетної оборони Москви. В його рамках до кінця 2023 року навколо столиці країни-терористки мають розгорнути комплекси С-300 та С-500. Буквально через місяць російські пропагандисти-співучасники поширили інформацію, що перші Прометеї надходять, але, враховуючи тенденції заяв щодо цих систем, це також сумнівно.
Підтвердженням чергової брехні є також візит Шойгу на завод виробника систем «Алмаз-Антей» наприкінці серпня-2023. Міністр оборони та керівник компанії активно обговорювали ефективність ЗРК С-300, С-350 та С-400. Однак про «Прометей» взагалі не згадувалося.
На фоні цього плани щодо розробки, а тим більше виробництва С-550 виглядають вкрай неправдоподібно. Навіть якщо їх таки розроблять, то серійне виробництво почнеться на роки пізніше заявлених термінів.
Раніше Заборона розповідала про російські зенітні системи С-400 «Триумф», а також про те, навіщо ЗСУ націлилися на системи ППО ворога у Криму.
Читати більше новин в Telegram