РФ повернула найвідомішого торговця зброєю: навіщо Бут Кремлю (справа не у зброї)
- Віктор Бут постачав техніку і боєприпаси терористичним угрупуванням і диктаторським режимам на Близькому Сході, в Африці та Азії.
- З 2012 року чоловік відбував 25-річний термін ув’язнення у одній із найсуворіших в’язниць США.
- США 8 грудня 2022 року обміняли його на відому баскетболістку, засуджену у РФ.
До Росії повернувся засуджений у Сполучених Штатах контрабандист Віктор Брут. У 2000-х роках він був одним із найвідоміших торговців зброї у світі. Чоловіка арештували у 2008 році, Росія неоднократно вимагала його звільнення. Причин цьому може бути кілька, але всі вони пов’язані із секретною інформацією, якою, ймовірно, володіє Бут.
Заборона розповідає про найбільш вірогідні причини повернення контрабандиста у РФ.
Торговець смертю: хто такий Віктор Бут
Бут був військовим Військово-повітряних сил СРСР. Після звільнення у запас у 1991 році він зайнявся бізнесом: за його ж словами, авіаперевезенням товарів у небезпечні регіони світу. Однак за нібито легальною справою була прихована ціла імперія контрабанди зброї, пише BBC.
До 2000-х років він став одним із найвідоміших у світі торговців зброєю. Вважається, що він постачав техніку та боєприпаси членам повстанського руху в Анголі, а також ліберійському диктатору Чарльзу Тейлору, який тоді підтримував громадянську війну в сусідній Сьєрра-Леоне. Бут також може бути причетним до низки інших збройних конфліктів у Африці, Азії та на Близькому Сході.
ООН у одному зі своїх звітів назвала чоловіка «провідним торговцем смертю», після чого прізвисько підхопили західні ЗМІ. Він також став прототипом головного героя у фільмі «Збройовий барон», якого зіграв Ніколас Кейдж.
Читати більше новин в TelegramБута арештували у 2008 році у Таїланді американські спецслужби за погодженням з владою країни. У той час вони розслідували зв’язок контрабандиста з Революційними збройними силами Колумбії (ФАРК), які у США, Канаді та ЄС вважаються терористичною організацією.
Контрабандист намагався закупити для ФАРК 100 ракет «земля-повітря», 20 000 автоматів АК-47, 20 000 осколкових гранат, 740 мінометів, 350 снайперських гвинтівок, п’яти тонн C- 4 вибухівки та 10 мільйонів патронів.
Влада Таїланду екстрадувала росіянина до США у 2010 році, а через два роки після цього він постав перед Федеральним судом в Нью-Йорку. Своєї вини Бут не визнав, однак справу програв — його було засуджено до 25 років без права на дострокове звільнення.
Термін він відбував у пенітенціарній установі США в Меріоні, штат Іллінойс, яку через суворі умови називають «Маленький Гуантанамо».
Обмін в’язнями між РФ і США 8 грудня: навіщо Росії Бут
25-річний термін Бута достроково припинили 8 грудня 2022 року. Сполучені Штати Америки домовилися з Російською Федерацію про його обмін на відому баскетболістку Брітні Ґрінер, яку арештували у лютому 2022 року. До цього Росія кілька років подавала запити на звільнення контрабандиста, однак безрезультатно, повідомляє The Washington Post.
«Немає сумнівів, що Бут є головною нагородою для російських чиновників, які протестували проти його ув’язнення з моменту його арешту. Очевидно, що він мав значні зв’язки з російськими урядовими колами», — сказав представник Ради національної безпеки в адміністрації Клінтона Лі Волоскі, який очолював кампанію з розкриття мережі Бута.
Вважається, що Бут міг працювати на російські військові інтереси, враховуючи масштаби купівлі та продажу зброї. Таку роботу цілком могло координувати Головне розвідувальне управління РФ (ГРУ).
Крім спецслужб, контрабандист, за даними видання, міг також мати тісні зв’язки з колишнім віцепрем’єр-міністр Росії та соратником Володимира Путіна Ігорем Сєчіним. Відомо, що вони разом служили в радянській армії в Африці у 1980-х роках.
«Бут ніколи не зміг би керувати таким великим контрабандним бізнесом без державного захисту, але він ніколи розголошував це. Російський уряд прагне повернути його, щоб так і залишилося», — вважає Саймон Сараджян з Белферського центру науки та міжнародних відносин Гарвардського університету сказав.
Бут також може мати доступ до чогось більш цінного, ніж літаки, приміром, інформацію про долю величезних сховищ зброї Радянського Союзу.
Арешт Брітні Ґрінер 17 лютого
Ґрінер відома американська баскетболістка, яка з 2016 року виступала за російську команду УГМК з Єкатеринбурга. 17 лютого 2022 року її арештували у аеропорту Шереметьєво, пише «Голос Америки».
Спортсменку звинуватили у перевезенні в багажі картриджів для вейпа, які містили менше граму гашишної олії. Ця речовина є легальною у багатьох американських штатах, але заборонена у Росії.
Хімкінський суд 4 серпня 2022 року визнав дівчину винною у конрабанді наркотиків та засудив її до 9 років колонії та 1 мільйона рублів штрафу ($16 400).
Раніше Заборона розповідала про арешт українського режисера Євгена Лавренчука у Неаполі. Затримання відбулося за запитом Кремля, який вимагає екстрадицію режисера у РФ.
Читати більше новин в Telegram