'
Читаєте зараз
РФ вдосконалила свої крилаті ракети: це може стати проблемою для ППО

РФ вдосконалила свої крилаті ракети: це може стати проблемою для ППО

Ilona Kivva
Автор:
  • На озброєнні РФ перебувають ракети Х-101 повітряного базування.
  • Росія використовує їх практично під час кожного масованого обстрілу України, але більшість снарядів успішно збивають ЗСУ.
  • На знищених боєприпасах в листопаді 2022 року почали помічати нетипові компоненти.

Російська Федерація вдосконалила деякі крилаті ракети типу Х-101, додавши до них блоки для відстрілу теплових перешкод. Технологія має багато недоліків, але потенційно справді може відводити протиракетні снаряди. 

Заборона розповідає про розслідування Defence Express, а також про те, чим небезпечні Х-101 навіть у базовій комплектації.


Росіяни поставили на Х-101 станції відстрілу пасток — Defence Express

Російські війська 26 січня 2023 року здійснили черговий масований обстріл України крилатими ракетами повітряного та морського базування. Загалом було 55 пусків, з яких близько 40  — ракет Х-101 та Х-555. Сили протиповітряної оборони збили 47 цілей: одну із Х-101 ППО перехопила на Вінниччині.

Частина збитої на Вінниччині крилатої ракети Х-101, 26 січня 2023 року. Фото: Командування Повітряних сил ЗСУ/Telegram

На знімку збитої там ракети журналісти-розслідувачі помітили незвичний елемент, якого немає у базовій комплектації снаряда. Блок дуже нагадує станцію встановлення перешкод, пише Defense Express.

Читати більше новин в Telegram
Частина збитої на Вінниччині крилатої ракети Х-101, 26 січня 2023 року. Червоним виділено станцію встановлення перешкод. Фото: Командування Повітряних сил ЗСУ/Telegram

Розслідувачі з’ясували, що це станція відстрілу теплових пасток, призначена для протидії інфрачервоним головкам самонаведення, які стоять на сучасних ППО-снарядах. 

Блок на збитій ракет має маркування Л-504 862-4-22. Л-504 — це, скоріш за все, маркування виробу, однак знайти за ним більше деталей не вдалось. Є інформація, що російський науково-дослідний інститут «Экран» у 2017 році завершив виготовлення передсерійної версії станцій активних перешкод СП-504. Вони призначені для захисту вертольотів та літаків, однак виключно у радіолокаційному, а не тепловому діапазоні. Частина 862-4-22, ймовірно, позначає код заводу, квартал та рік, тож блок міг був виготовлений в останньому кварталі 2022 року.

Блок відстрілу теплових пасток, який було встановлено на ракеті Х-101, яку ЗСУ збили на Вінниччині 26 січня 2023 рокую Фото: Defense Express

Версію про те, що їх було виготовлено нещодавно, підтверджує і той факт, що військові, як виявилося, почали помічати такі блоки ще у листопаді 2022 року.

«Логіка використання модулів залишається незрозумілою. Для фіксації пуску ракет з ІЧ головками необхідно встановити доволі масивну систему. Без неї автоматично відстрілювати теплові пастки неможливо. Єдиний сценарій — відстріл у певній точці маршруту, наприклад, безпосередньо у районі цілі. На це вказує те, що поки відстріл Х-101 теплових пасток не зафіксовано, а самі блоки на збитих ракетах повністю заряджені, бо знищувались ще на маршових ділянках далеко до цілей», — пояснили збройні експерти. 

Вдосконалення ракет свідчить про те, що РФ намагається адаптувати снаряди для прориву української протиповітряної оборони. Це може означати, що подібних технологічних сюрпризів можна очікувати й від іншої навіть застарілої зброї.

Ракета Х-101: характеристики

Малопомітну крилату ракету повітряного базування почали розробляти ще за часів СРСР як заміну Х-55, а саме — у 1980 роках. Однак на озброєння вона надійшла значно пізніше — вже у 2010 роках, пише Military Today.

Х-101 переносять і запускають російські бомбардувальники Ту-160М та Ту-95МСМ. Вона оснащена 400-450 кг бойовою частиною (БЧ) і має дальність стрільби 3 000 кілометрів. Сама ракета важить 2200-2400 кілограмів.

На боєприпас встановлено оптично-електронну систему корекції траєкторії польоту і систему телевізійного наведення, що забезпечує вкрай високу точність з похибкою у 10-20 метрів кругового відхилення. 

Такої точності достатньо для ураження інфраструктурних цілей, для чого РФ в основному і використовує зброю в Україні. Також ракета має функцію перенацілювання, тому її можна використовувати для ураження рухомих цілей.

«Ця ракета має зменшений радіолокаційний перетин і більш непомітна, ніж Х-55. Ця функція ускладнює виявлення та знищення ракети на шляху до цілі. Однак оперативне застосування Х-101 показало, що українці здатні перехопити більшість із цих ракет. Швидше за все, перехоплення велося із західних систем ППО», — кажуть у виданні.

Раніше Заборона розповідала про радянські системи ППО С-300 і С-400, які Росія використовує для обстрілів українських міст.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій