Читаєте зараз
РФ все частіше б’є по Україні Х-59: як ЗСУ ловлять невловні ракети

РФ все частіше б’є по Україні Х-59: як ЗСУ ловлять невловні ракети

Ilona Kivva
Автор:
  • Російські війська у ніч на 23 жовтня 2023 року здійснили атаку по території України — застосували дрони й крилату ракету Х-59.
  • Тактику комбінованих ударів саме з цими снарядами почали застосовувати восени-2023. 
  • Чи дає поєднання якісь вагомі переваги ворогу, поки незрозуміло. 

Ракета Х-59, або «Овод» за розмірами менша навіть за Х-101, які Російська Федерація активно використовує для ударів по Україні. Через невеликі розміри її вкрай складно збити, а вражати цілі вона може на відстані у майже 300 кілометрів.

Заборона розповідає про специфіку російських снарядів.

Обстріл 23 жовтня: що запускала Росія

Російські війська у ніч на 23 жовтня 2023 року здійснили комбіновану атаку по території України. Застосували 13 дронів Shahed-136/131, один безпілотник невідомого типу та ракету Х-59, доповіли у Повітряних силах ЗСУ.

«Шахедами противник атакував із півдня (мис Чауда, Крим), спрямував їх у різних напрямках: південні, східні та центральні регіони України. По маршруту слідування працювала протиповітряна оборона. Ракету Х-59 застосували із літака Су-34 з повітряного простору тимчасово окупованої частини Запорізької області, безпілотник невстановленого типу, ймовірно, був запущений з північного кордону», — кажуть у ВПС.

Українські сили ППО знищили усі повітряні цілі.

Читати більше новин в Telegram

Росіяни застосовують ракети типу Х-59 з перших тижнів повномасштабного вторгнення. Наприклад, у березні 2022 року їх залучили для ударів по нафтобазах у Рівненській області, а у середині квітня 2022 року — по об’єктах на території Одеського порту та в Кіровоградській області. Тактика використання снарядів змінилася орієнтовно восени 2023 року: їх почали запускати у комбінації з дронами-камікадзе, пише Defense Express.

Російська ракета Х-59, збита в небі над Донеччиною, літо 2022 року. Фото: Національна поліція України

Х-59: коротко про снаряди

Х-59, або «Овод» — це крилата ракета, призначена для запуску з тактичної авіації (Су-24М, Су-30, Су-34, Су-35 та Су-57). Це мала за розміром повітряна ціль. Для порівняння, за довжиною фюзеляжу навіть менша, аніж Х-101, яку також регулярно застосовують для ракетних атак. Такі габарити суттєво ускладнюють збиття.

Є три базові варіанти боєприпасу:

  • Х-59 — дальність пуску до 45 км;
  • Х-59М — до 110 км;
  • Х-59МК2 (у двох підваріантах) — до 285 кілометрів.
Ракета Х-59 під крилом Су-24М. Фото: Defense Express

Найбільш ймовірно, росіяни використовують варіант Х-59МК2. Модифікація має достатньо високу дальність пуску, а також більш досконалу систему наведення, ніж у попередників (Х-59 та Х-59М не можуть впоратися навіть з туманом та дощем).

Короткі характеристики Х-59МК2:

  • довжина фюзеляжу — 4.2 м;
  • розмах крила — 2.45 м;
  • стартова маса — 770 кг;
  • бойова частина — 310 кг (проникаюча або касетна);
  • силова установка — двигун ТРДД-50Б (деталь цього ж типу стоїть на далекобійних Х-101 та 3М-14 Калібр).

Раніше Заборона розповідала про перебазування бойової авіації ворога на аеродром Бельбек у Криму, а також про те, навіщо це могли зробити.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій