Читаєте зараз
РФ змінила тактику застосування носіїв Калібрів у Чорному морі: є принаймні дві причини

РФ змінила тактику застосування носіїв Калібрів у Чорному морі: є принаймні дві причини

Ilona Kivva
Автор:
  • Українські воїни успішно знищують російські військові кораблі за допомогою дронів та ракет. Наприклад, ще 2 серпня 2024 року вже вдруге було успішно уражено ворожу субмарину «Ростов-на-Дону».
  • Порівняно з 2022 роком ворог виводить у Чорне море набагато менше кораблів. Частину з них ще того року передислоковували в Новоросійськ.
  • Тепер ракетоносії застосовуються в основному для відволікання українських систем протиповітряної оборони.

Зміна тактики використання флотилії Росією може свідчити одразу про кілька моментів. Перш за все, про зниження ефективності обстрілів з військових кораблів. Також не виключено, що ворог посилено береже ракетоносії ЧФ, особливо субмарини, адже можливості їх ремонтувати практично немає.

Заборона розповідає про зміну стратегії ворога.

Кораблі-ракетоносії: стратегія ворога

Російські військові зрозуміли, що ефективність їхніх кораблів-ракетоносіїв, зокрема і субмарин, у Чорному морі знизилась. У зв’язку з цим було вигадано новий спосіб застосування Чорноморського флоту ворога, заявив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.

Ракетоносії застосовують для відволікання українських систем протиповітряної оборони.

«Для того, щоб в принципі розгорнутися і вийти в море, і відстрілятися, їм потрібно небагато часу. Це мова про години. Проте, як показує практика, коли в морі перебуває один-два підводних човни, тим більше якщо тільки один із них носій, вони не виконують завдання, пов’язані із застосуванням цих ракет. Вони виконують завдання з охорони пункту базування», — каже Плетенчук.

Читати більше новин в Telegram

При цьому, навіть якщо росіяни вирішать таки здійснити пуски — не в складі якоїсь комбінованої атаки, а самостійно — то, як показала практика, вони будуть неефективними.

«Тому ворог їх вже поодиноко і не застосовує. Навіть якщо кораблі виходять у море в кількості кілька одиниць носіїв крилатих ракет — це теж ще не означає, що обов’язково буде обстріл. Тому що низька ефективність станом на зараз цих систем озброєння змусила ворога їх використовувати більше для відволікання ППО під час масованих ракетних атак», — пояснив речник ВМС ЗСУ.

Чорноморський флот: чому РФ так береже субмарини

Сили оборони України ще 2 серпня 2024 року завдали ударів по тимчасово окупованому Криму. У результаті, серед іншого, у порту Севастополя було успішно уражено підводний човен Чорноморського флоту РФ «Ростов-на-Дону». Субмарина затонула.

На той момент вже вдруге українські воїни влучили у це судно. Вперше це сталося 13 вересня 2023 року. 

Подвійне успішне ураження російської субмарини у Севастополі свідчить про те, що у ворога немає можливості ремонтувати свої підводні човни у Чорному морі.

Супутникові знімки 13 судноремонтного заводу ЧФ Росії в Кілен-бухті у Севастополі: зверху до удару – 1 серпня, знизу після удару – 2 серпня. Скріншот: Крымский ветер/Telegram

Річ у тім, що Севастопольський морський завод є основним ремонтним заводом підводних човнів у Чорному морі у РФ. А повторний удар доводить, що Сили оборони України здатні знищувати російські підводні човни у поки окупованому Севастополі, які знаходяться, не лише у сухому доці, а й на плаву (біля «стінки»). 

Раніше частину планових робіт також виконували на Кронштадтському морському заводі (знаходиться на острові Котлін у Фінській затоці Балтійського моря, за 30 км на захід від Санкт-Петербурга). Однак для цього потрібно було проводити субмарини навколо Європи. Зараз для всіх російських підводних човнів можливість виходу з Чорного моря відсутня через перекриття Босфору Туреччиною.Можливість виходу через Азовське море та Дон дуже сумнівна. 

Станом на початок серпня 2024 року у Чорному морі РФ тримала ще три субмарини того ж проєкту, що і «Ростов-на-Дону» — 636.3 «Варшавянка», або Improved Kilo (більшість оснащені, щоб нести Калібри):

  • Б-265 «Краснодар»;
  • Б-268 «Великий Новгород»;
  • Б-271 «Колпино».

Також є субмарина проєкту «Палтус» Б-871 «Алроса».

Всі вони залишились без можливості повноцінного ремонту, адже для ля цього їх необхідно загнати в окупований Севастополь — фактично під удар.

Проблеми ЧФ Росії у 2024 році: що кажуть у ВМС ЗСУ 

Російський флот втратив можливості впливу на українському театрі бойових дій, заявляв раніше Дмитро Плетенчук.

«Навіть незважаючи, що деякі одиниці могли б перекинути внутрішніми водами, вони цього робити не будуть, тому що не можуть дати ради навіть тим одиницям, що в них залишаються у Чорноморському флоті, який фактично паралізований в азово-чорноморському регіоні. Що стосується інших акваторій, як, наприклад, Середземномор’я, то звідти вони сюди так само не можуть потрапити. Що стосується Каспію, з яким нас з’єднує канал, то вони його для цього сполучення не використовують», — пояснив він.

Раніше Заборона розповідала про російські ракетоносії «Циклон». Це малий ракетний корабель класу Каракурт, який увійшов до Чорноморського флоту РФ тільки у липні-2023. Він має суттєву відмінність від своїх попередників по класу, а саме — покращений протиракетний захист. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій