Читаєте зараз
Відсутність Калібрів у Чорному морі нічого не означає: як РФ змінила тактику обстрілів

Відсутність Калібрів у Чорному морі нічого не означає: як РФ змінила тактику обстрілів

Ilona Kivva
Автор:
  • Калібри — це сімейство російських крилатих ракет, які призначені для ураження наземних та надводних цілей.
  • Особливостями боєприпасів є їхня маневровість, а також можливість польоту на дуже малих висотах.
  • У Каспійському морі ворог має щонайменше три носії, які здатні запускати цей тип боєприпасів.

Каспійський регіон Росії — це не лише місце, з якого агресор атакує Україну крилатими ракетами Х-101. Однак, як виявилося, звідти росіяни можуть бити по Україні ще й Калібрами, які досі пускали лише з Чорного та Азовського морів.

Заборона розповідає про боєприпаси, а також про можливості їх запуску ворогом.

Каспійське море: які боєприпаси Росія запускає з регіону

Російські рибалки нібито записали на відео проліт двох крилатих ракет морського базування Калібр з Каспійського моря. Відео, ймовірно, зняли 8 липня 2024 року — в день, коли агресор завдав масованого комбінованого ракетного удару по Україні, внаслідок якого загинули 43 людини у Києві, Кривому Розі та інших населених пунктах. 

Утім, один Калібр до України не долетів, а впав у російській республіці Калмикія. Це за 300 км від кордону з Україною. На місці вибуху, як пишуть російські пропагандисти-співучасники, залишилася двометрова вирва, навколо розкидало уламки. Судячи з усього, ракета була несправна. Офіційна інформація з цього приводу відсутня.

До червня 2024 року росіяни запускали Калібри лише з акваторії Чорного моря, тоді як з Каспійського регіону були лише пуски крилатих ракет повітряного базування Х-101/555/55. Їх носіями є літаки стратегічної авіації Ту-95МС. 

Читати більше новин в Telegram

Однак вже у червні-2024 противник вперше використав для обстрілу України Калібрами Азовське море. Однак пізніше відбувся ще й пуск з Каспію. Це може свідчити, що інформація про відсутність ракетоносіїв в акваторії Чорного й Азовського морів вже нічого не означає.

«Можливість запускати Калібри з Каспійського моря у росіян справді є. РФ має Каспійську флотилію, у строю якої три малих ракетних кораблі проєкту 21631 ‘Буян-М’, кожен з яких може здійснювати пуск до восьми ракет. Головною базою флотилії є Каспійськ під Махачкалою», — пояснили у Defense Express.

Також росіяни мають можливість перекинути з Чорноморського флоту РФ до Каспію деякі свої кораблі. Це можливо завдяки переходу через Азовське море до Дону, потім через Донсько-Волзький канал до Волги, а з неї до Каспійського моря. Цим маршрутом можуть скористатися вже згадані Буян-М ЧФ РФ без потреби демонтажу обладнання.

Калібри: характеристики ракет

Калібри — це сімейство російських крилатих ракет, які призначені для ураження наземних та надводних цілей. Вони можуть запускатися з підводних човнів та надводних кораблів. Офіційної інформації про їх дальність немає, але у різних відкритих джерелах зустрічаються такі дані:

  • дальність по морських цілях — до 375 км;
  • дальність по наземних цілях — до 2500-2600 км.

Зазначимо, що дальність крилатих ракет Х-101/555/55 значно більша в порівнянні з Калібрами і становить до 5 000 кілометрів.

Дальність 1500 км від гіпотетичного пускового району Калібрів у Каспійському морі. Інфографіка: Defense Express

Особливостями крилатих ракет є їхня маневреність, а також можливість польоту на дуже малих висотах, що ускладнює можливість протидії для протиповітряної оборони. Боєприпаси мають двигун та крила, тому можуть діяти з високою точністю.

Раніше Заборона розповідала про обхід Росією санкцій, що дозволяє їй отримувати західні деталі для виробництва «Калібрів». Крім того, росіяни можуть виготовляти такі ракети ще й тому, що накопичили запаси відповідних деталей перед повномасштабною війною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій