Читаєте зараз
Родина Генрієтти Лакс відмовилася від позову: хто вона така і як змінила медицину

Родина Генрієтти Лакс відмовилася від позову: хто вона така і як змінила медицину

Анастасія Бодюл
  • У 1951 році у жінки виявили пухлину на шийці матки.
  • Під час операції вилучили й зразки її клітин. Їх першими розмножили у лабораторних умовах.
  • Клітини HeLa дозволили розробити вакцину проти поліомієліту, ліки проти ВІЛ/СНІД, гемофілії, лейкемії, хвороби Паркінсона та COVID-19. 

Генрієтта Лакс була чорношкірою жінкою, яка мала п’ятьох дітей і працювала на тютюнових плантаціях у штаті Меріленд. Коли помітила симптоми хвороби, одразу ж звернулась до гінеколога: у той час лікарня Джона Гопкінса була однією з небагатьох, де допомагали бідним афроамериканцям. Але ніхто з них не підозрював, що під час лікування збиралися і їхні біоматеріали.

Заборона розповідає про жінку, клітини якої десятиліттями допомагали медицині.


Thermo Fisher Scientifi: суд із сім’єю Лакс

Родина Генрієтти Лакс подала в суд на американську біотехнологічну компанію через незаконне використання клітин жінки для медичних досліджень: понад 70 років вчені по всьому світу проводили на них експерименти. Сторони досягли угоди, пише Sciencealert.

«У лютому 1951 року 31-річна Лакс звернулася до лікарні Джона Гопкінса у місті Балтімор зі стурбованістю з приводу вагінальної кровотечі. Лікар виявив на її шийці матки пухлину розміром майже у 20 сантиметрів. Пізніше діагностика підтвердила — це був рак. Під час операції вилучили й частину ракових клітин, які передали до лабораторії», — зазначають у виданні.

Зразок тканини взяли без відома та згоди жінки. Незадовго після операції Генрієтта померла, так і не дізнавшись про свою унікальну особливість: її клітини були першими, які змогли розмножитись у лабораторних умовах. Відтоді, за приблизними оцінками, на їхній основі було вироблено 50 млн тонн біоматеріалу.

Читати більше новин в Telegram

Сім’я нічого не знала про випробування. Повний масштаб впливу на медицину вони зрозуміли лише у 2010 році завдяки книзі Ребекки Склоут «Безсмертне життя Генрієтти Лакс». Нащадки хоч і пишалися внеском своєї родички, але були обурені тим, як до неї поставилися в медичному закладі. Ситуація стала одним з головних прецедентів біоетики — після цього лікарняні протоколи передбачають згоду на взяття біологічних матеріалів.

HeLa: в чому особливість клітин

Клітини HeLa, названі на честь перших літер імені та прізвища Генрієтти Лакс, були фактично вічними. Вони могли постійно відтворювати себе й виживати у штучних умовах. Завдяки відкриттю з’явилась перша в історії безсмертна людська клітинна лінія. Всі інші зразки, з якими проводилися подібні експерименти, одразу ж гинули.

HeLa застосовували та застосовують у низці клінічних досліджень. Вони допомогли розробити вакцину проти поліомієліту, ліки проти ВІЛ/СНІД, гемофілії, лейкемії, хвороби Паркінсона та COVID-19, здійснити відкриття у сфері репродуктивної медицини та генетики. Безсмертні клітини згадувались у понад 70 000 наукових публікацій.

Але як біологічні матеріали Генрієтти Лакс отримали вічне життя? Річ у тім, що вони були уражені вірусом папіломи людини (ВПЛ): саме він викликав рак шийки матки, але одночасно дав змогу клітинам безперервно розмножуватись. 

Здатність ВПЛ викликати рак пов’язана з білками, які він виробляє. Вони можуть націлюватися та руйнувати два основних білки людини, що захищають від раку — p53 і ретинобластому (Rb). Це так звані сторожі, які припиняють поділ клітин після встановленої кількості циклів, щоб запобігти генетичним мутаціям. Без перевірки росту HeLa змогли ділитися нескінченно довго і стали безсмертними.

Раніше Заборона розповідала про відкриття ліків, які здатні запустити процес омолодження клітин: метод зможе лікувати вікові захворювання та травми і зменшувати ознаки старіння.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій