У Європі поширюється смертельна хвороба: які симптоми

Ilona Kivva
Автор:
  • ККГЛ вперше була описана під час спалаху в 1944 році серед солдатів у Криму. Випадки також не рідко трапляються у Африці, Азії, Туреччині та Індії.
  • Хвороба виникає раптово, а початкові симптоми схожі на звичайний грип.
  • Перший випадок у Європі зареєстрували у 2016 році. Інфікована людина померла.

У зв’язку з кліматичними змінами у Європі збільшується кількість кліщів. Внаслідок цього збільшується ризик поширення Крим-Конго геморагічної лихоманки (ККГЛ) — це рідкісне вірусне захворювання, вакцини від якого не існує. Колонії інфікованих членистоногих вже виявлені у Іспанії та Італії.

Заборона розповідає про прогноз науковців.


Крим-Конго геморагічна лихоманка у Європі

Перший випадок хвороби на європейському континенті було підтверджено у Мадриді у 2016 році. захворювання виявили у 62-річного чоловіка, якого напередодні вкусив кліщ. Заражений помер на дев’ятий день хвороби, пише Horizon: The EU Research & Innovation Magazine, що видається Єврокомісією. 

Іспанським лікарям було складно діагностувати перший випадок, адже лихоманка раніше не виявлялася у Європі. Медсестра в лікарні, де помер чоловік, також заразилася, але вижила завдяки тижням інтенсивної терапії. Інший випадок стався вже у липні 2022 року також в Іспанії. 

Вчені вважають, що хвороба розвивається і надалі буде більш стрімко поширюватися континентом. Так, за прогнозами, Крим-Конго геморагічна лихоманка, або ККГЛ, поширюється на північ і захід Європи і може вбити від 10% до 40% пацієнтів.

Читати більше новин в Telegram

«Через зміну клімату кліщі поширюються Європою — літо стає довшим і сухим. Коли ми знаходимо колонії інфікованих кліщів, ми знаємо, що рано чи пізно виникне спалах. При цьому у нас немає хороших ліків: немає противірусного препарату, немає схваленої вакцини і знання про хворобу не є повними», — каже вірусолог із Каролінського інституту у Швеції Алі Міразімі.

Станом на 2023 рік вірус також було виявлено в Італії, але спалахів поки не було. 

ККГЛ: ознаки хвороби

ККГЛ вперше була описана під час спалаху в 1944 році серед солдатів у Криму. Спалахи також зареєстровані у Африці, Азії, Туреччині та Індії.

Передають хворобу кліщі: лише один може продукувати тисячі інфікованих яєць. Їх вже заражені діти харчуються кров’ю дрібних ссавців, а також птахами. Таким чином вірус колонізує нові території.

Поява ККГЛ вважається вкрай небезпечною з кількох причин:

  • хвороба маловивчена;
  • лікарі не мають досвіду роботи з такими хворими, тож шанс вчасної діагностики низький;
  • вакцини поки не існує — її розробкою з 2017 року займаються в Швеції;
  • інфікований геморагічної лихоманкою може поширювати її серед близьких контактів через слину та піт. Це створює ризик для оточення, а також для лікарів і медсестер.

Захворювання починається раптово, а початкові симптоми схожі на звичайний грип:

  • лихоманка;
  • нездужання;
  • роздратованість;
  • головний біль;
  • болі у кінцівках та спині.

Пізніше настає нудота, блювання та болі в черевній порожнині. Обличчя та шия опухають і набрякають. Відмічається сухість у роті, різкий запах із рота. Хворі подавлені, спостерігається сонливість. У більшості випадків з’являється висип, який починається зі спини, а потім покриває все тіло. Можлива кровотеча із носа, ясен, слизової оболонки щік, шлунку, матки, кишківника та легень. Збільшується печінка, можливі блювота та пронос із кров’ю.

Єдиного методу діагностики немає, але найефективнішим вважається ПЛР-тестування. Лікування симптоматичне, тобто медикаменти підтримують стабільний стан, поки організм не переборе хворобу.

Цікаво! У Туреччині Крим-Конго геморагічна лихоманка доволі поширена. Водночас тут найкращі у світі показники по діагностуванню та терапії. Смертність становить відносно низькі 7%.

Раніше Заборона розповідала про сінну лихоманку, яка охопила Японію. Захворювання схоже на звичайну алергію, але симптоми значно сильніші.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій