'
Читаєте зараз
Родини полонених РФ українців мають право на 100 000 грн щорічно: як отримати виплату

Родини полонених РФ українців мають право на 100 000 грн щорічно: як отримати виплату

Daniil Tsarevskyi
  • Станом на початок 2024 року в тюрмах на ТОТ та у РФ може перебувати щонайменше 7 000 цивільних громадян України.
  • Росіяни утримують українців під вартою без жодного юридичного підґрунтя та судових процесів.
  • В Україні діє програма грошової допомоги для сімей заручників.

Члени родин заручників Росії мають право отримувати грошову допомогу за кожен рік їхнього ув’язнення. Для цього треба заповнити заявку за зразком, зібрати документи й надати реквізити банку. Якщо вони цього не робили, гроші після повернення має право забрати звільнений полонений.

Заборона розповідає про порядок оформлення щорічної виплати родичам ув’язнених громадян України.

Допомога рідним заручників Росії: як оформити

Заяву на отримання фінансової допомоги можуть подати рідні людей, яких незаконно ув’язнює Росія або вже звільнені цивільні. Розмір такої виплати від держави – 100 000 грн за кожен рік утримання полоненого українця, розповів уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

При цьому рідні утримуваних осіб мають право на щорічну допомогу тільки протягом часу, коли та перебуває в місцях несвободи. Таку грошову підтримку може оформити лише один член сім’ї (щорічно треба подаватися заново). Якщо родини допомогу не отримували, то після повернення в Україну звільнені мають право самі подаватися на виплату.

Для оформлення необхідно:

Читати більше новин в Telegram
  • заповнити заяву встановленого зразка (треба обовʼязково зазначити, який саме тип допомоги наразі необхідний, та вказати період перебування людини в місцях несвободи);
  • додати копію документів, що засвідчують особу заявника чи заявниці;
  • доповнити інформацією від Комісії з питань встановлення факту позбавлення свободи (тобто надати підтвердження полону);
  • долучити довідку з реквізитами особового банківського рахунку, на який буде надходити допомога.

Цей пакет документів можна подати особисто або поштою за адресою: Чоколівський бульвар, 13, місто Київ, 03186, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Також можна надіслати на електронну пошту: info-gr@minre.gov.ua.

Ув’язнені в Росії українці: що треба знати

Цивільні українські полонені – люди, яких незаконно затримують, викрадають і беруть у полон росіяни на окупованих територіях. Згідно з припущеннями Центру громадянських свобод, щонайменше 7 000 цивільних зараз знаходяться у місцях несвободи на ТОТ України та у РФ. Відомі прізвища 1600 громадян, позбавлених волі. Водночас понад 28 000 українців наразі внесено до реєстру безвісти зниклих, близько половини з них є цивільними.

Цивільних рідше повертають навіть у рамках обміну. Річ у тім, що міжнародне право забороняє тримати у полоні некомбатантів (осіб, які не беруть участі в бойових діях). Відповідно, процедура обміну військовополоненими до них не застосовується. Станом на 4 січня 2024 року шляхом обмінів військовополоненими звільнили лише 160 цивільних. Незначна частина з них отримала свободу поза обмінами. Однак в більшості випадків РФ продовжує утримувати українців під вартою фактично безстроково. 

Раніше Заборона розповідала про можливість купити житло ветеранам з допомогою від держави. Це доступно людям з інвалідністю, отриманою внаслідок війни, УБД, які брали участь в АТО або ООС і одночасно є ВПО, а також членам родин загиблих військових.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій