'
Читаєте зараз
Росіянин воював у «Правому Секторі» й «Азові» та шпигував для сепаратистів. На батьківщині його засудили за екстремізм

Росіянин воював у «Правому Секторі» й «Азові» та шпигував для сепаратистів. На батьківщині його засудили за екстремізм

Роман Губа
Автор:

Видання «Meduza» опублікувало історію Олексія Філіппова, громадянина РФ, який воював на українському боці, але передавав інформацію сепаратистам. Після повернення в Росію, чоловіка засудили за екстремізм та розпалювання ворожнечі. Причина – фото із символікою українських добровольчих батальйонів у соціальній мережі.

«Заборона» коротко переказує найцікавіше.

Колишній «собрівець» (специальный отдел быстрого реагирования, – прим.) Олексій Філіппов працював таксистом у Владивостоку. Навесні 2014 він вирішив приєднатися до сепаратистів на сході України.

У розмові Філіппова з «вербувальником» сепаратистів Олексієм Жучковським у соцмережі виникла спочатку жартівлива, а потім серйозна ідея пошпигувати під час служби в українському добровольчому батальйоні. До цього Філіппов уже співпрацював із ФСБ. Російські спецслужби самі вийшли на нього 2008 року, коли він потоваришував із морським офіцером з США. Але Філіппов запевняє, що перед переїздом до України нікого не попереджав.

На початку 2015 року Філіппов на літаку дістався до Москви, а звідти сів на попутку до російсько-українського кордону. На пункті перетину Філіппов повідомив прикордонників, що приїхав воювати на стороні українців. Його затримали.

Працівники Служби безпеки України перевіряли його на детекторі брехні й питали, чи не знає він Іллю Богданова – мешканця Владивостоку, громадянина РФ, який із 2014 року воював у «Правому секторі» і згодом отримав українське громадянство. За словами Філіппова, СБУ вважало, що він приїхав вчиняти замах на колишнього земляка.

Після успішного проходження перевірок Філіппов почав воювати в «Правому секторі». Його підрозділ був розташований у населеному пункті Водяне, Донецької області.  Шпигун передавав дані про кількість та переміщення українських сил сепаратистам за допомогою смс-повідомлень.

Photo: facebook / Алексей Филиппов
Photo: facebook / Алексей Филиппов

Невдовзі, за словами Філіппова, добровольців із фронту почали витісняти і йому порадили записатися інструктором до полку «Азов».

Ще під час служби в «Правому секторі» Філіппов познайомився з Іллею Богдановим, росіянином, про якого його питали під час перевірки в СБУ.  Шпигун репостив його антиросійські записи в соцмережах, а також виставляв свої фото із символікою українських добровольчих батальйонів. Для правдоподібності. Це й зіграло з росіянином злий жарт.

Навесні 2016 Філіппов повернувся до Росії й був затриманий ФСБ. Йому повідомили, що проти нього заведена карна справа за статтею 282 – «організація діяльності екстремістської організації» та «розпалювання ненависті та ворожби». Він розповів російським спецслужбам про роботу на сепаратистів, але попри це його засудили до трьох років позбавлення волі.

Його колишній куратор із ФСБ пояснив Філіппову, що заведення справи – це помста за спілкування з Іллею Богдановим.

Влітку 2017 року справу Філіппова передивилися і строк скоротили до 1 року та 11 місяців. На цей час шпигун уже відсидів цей термін. Суддя написала в рішенні, що служба Філіппова на сепаратистів ще не доводить те, що він діяв за завданням російських спецслужб.

У червні 2018 Філіппов написав листа в Генпрокуратуру України. У ньому він виклав власну версію загибелі українського офіцера ЗСУ Олександр Цисаря. За словами шпигуна, бійці «Правого сектора» крали зброю в ЗСУ, а Цисар намагався цьому завадити.

«Офіцер ЗСУ Олександр Цисар із псевдо «Шип» попередив, що доповість у СБУ, якщо це не припиниться. Командир ПС Чорний наказав позбутися Шипа, але так, ніби це зробили сепаратисти. Шип їхав на БМП, був постріл з РПГ, потім ще граната. У мене та Іллі Богданова було завдання добити тих, хто вижив.Таких не було», – цитує Філіппова «Meduza».

У Вікіпедії вказано, що Цисар загинув у районі Донецького Аеропорту під час виконання бойового завдання.

Зараз Філіппов знову працює таксистом у Владивостоку. Російський доброволець «Правого сектора» Ілля Богданов відкрив у Києві кафе корейської кухні.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій