'
Читаєте зараз
Російська пропаганда та коригування вогню. Чим небезпечний TikTok під час війни

Російська пропаганда та коригування вогню. Чим небезпечний TikTok під час війни

Markiian Oliiarnyk
  • Алгоритми TikTok підсовують користувачам кремлівську пропаганду, незалежно від уподобань та підписок.
  • Для нових користувачів сервісу фейки про війну в Україні засмічують стрічку рекомендацій протягом 40 хвилин після реєстрації.
  • Не можна викладати у TikTok (та інші мережі) відео з переміщенням української військової техніки. 

В Україні ухвалено закон про покарання за зйомку позицій української армії: реальна загроза ув’язнення має зупинити любителів лайків. Для окупантів TikTok слугує не лише майданчиком для поширення своєї брехні, а й цінним джерелом розвідданих.

Заборона розповідає про те, як у TikTok поширюється дезінформація про війну в Україні, а також про те, чому не можна поширювати відео з позиціями українських військ. 


Поширення фейків про війну в TikTok: розслідування

Алгоритми TikTok можуть показувати дезінформацію про російське вторгнення в Україну навіть у новостворених облікових записах протягом 40 хвилин після реєстрації. До таких висновків дійшли експерти проєкту NewsGuard, який займається боротьбою з дезінформацією в інтернеті, пише The Guardian.

Команда розслідувачів NewsGuard провела кілька тестів, щоб оцінити, як TikTok фільтрує інформацію про війну в Україні. Для чистоти експерименту фахівці використовували нові облікові записи без жодних підписок та лайків. Досліджувалися відео з розділу «Рекомендації», які підбираються внутрішніми алгоритмами TikTok. Для налаштування стрічки розслідувачі скористалися пошуком за 20 найпопулярнішими запитами, серед яких «Україна», «Росія», «Війна», «Київ» і «Донбас».

«Наприкінці 45-хвилинного експерименту стрічки наших розслідувачів були заповнені як правдивими фактами, так і фейковим контентом, пов’язаним із війною в Україні. При цьому жодне відео, переглянуте нашою групою, не містило жодної інформації про достовірність джерела, даних щодо фактчекінгу чи додаткової інформації, яка могла б навести користувачів на правдиве джерело», — зазначають експерти з NewsGuard.

Читати більше новин в Telegram

Одним із найбільш поширених фейків, який траплявся команді розслідувачів, був міф про те, що США спонсорують розробку біологічної зброї в лабораторіях України. «Загалом, значна частина міфів у відео, які алгоритми TikTok порекомендували подивитися нашим дослідникам, можна ідентифікувати як кремлівську пропаганду», — зазначили дослідники.

Сюди ж можна віднести улюблені історії російських пропагандистів про те, що в Україні панують неонацисти та про те, що жахливі кадри бомбардувань України — це фейки. Попри те, що TikTok призупинив свою роботу в Росії через той самий кремлівський закон «про фейки», записи все одно набирають мільйони переглядів і вводять в оману не лише користувачів з України та країн пострадянського простору, а й з усього світу.

Коригування вогню противника в TikTok

Переважну більшість розвідувальної інформації російські окупанти беруть з відкритих джерел, зокрема з фото та відеоматеріалів звичайних користувачів, що публікуються у TikTok та інших соцмережах. 

Так, наприклад, ввечері 20 березня російські окупанти здійснили ракетний удар по торговому центру Retroville у Подільському районі столиці. Внаслідок вибуху загинуло вісім осіб.

Як з’ясували правоохоронці, за кілька днів до удару один з користувачів TikTok, що живе неподалік, виклав у мережу відео, на якому зображено позиції та пересування української військової техніки поблизу ТРЦ. «Свідомо чи несвідомо цей чоловік попрацював корегувальником для ворога — встановить слідство», — зазначили в СБУ. 

Нагадуємо, що в умовах війни категорично заборонено фотографувати, знімати на відео та поширювати в інтернеті:

  • позиції та переміщення Збройних сил України;
  • блокпости, військові частини та інші військово-промислові об’єкти;
  • результати ворожих ударів (так окупанти дізнаються куди влучили, оцінюють рівень пошкоджень та коригують вогонь).

Раніше Заборона розповідала про те, як розпізнати техніку російських окупантів та куди звертатися, щоб доповісти про позиції та переміщення ворога.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій