Читаєте зараз
Російські «Сушки» збили дрон США: що варто знати про інцидент

Російські «Сушки» збили дрон США: що варто знати про інцидент

Ilona Kivva
Автор:
  • Безпілотник ВПС США MQ-9 14 березня 2023 року патрулював у повітряному просторі над Чорним морем. 
  • Його перехопили винищувачі РФ. У результаті американський літальний апарат було збито внаслідок дій Росії. Це вперше з часів Холодної війни.
  • Дрон є одним із найбільш сучасних та потужних зразків США і може виконувати як розвідувальні, так і ударні місії.

Безпілотник потопили самі американці, але цьому передувало пошкодження двигуна дрона внаслідок зіткнення з російським винищувачем. Одна з загроз полягала у тому, що росіяни могли отримати доступ до секретних технологій. Це ключова причина, через яку відтерміновується передача деяких БПЛА Україні.

Заборона розповідає про інцидент в нейтральних водах.  


Американський БПЛА впав у Чорне море: версії США і РФ

Безпілотник Військово-повітряних сил США MQ-9 14 березня 2023 року виконував операцію у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем. Йому на перехоплення вийшло два російські винищувачі Су-27, доповіли у Європейському командуванні Збройних сил США.

«Один із російських літаків зачепив гвинт MQ-9, через що американським силам довелося знешкодити безпілотник у міжнародних водах. Кілька разів перед зіткненням Су-27 скидали пальне та летіли перед MQ-9 у нерозважливій, екологічно небезпечній та непрофесійній манері. Цей інцидент демонструє відсутність компетентності на додаток до того, що він небезпечний», — йдеться у заяві. 

Дрон, за інформацією Європейського командування ВПС, здійснював політ задля патрулювання відповідно до чинного законодавства приймаючої країни та міжнародного права.

Читати більше новин в Telegram

Після інциденту Державний департамент США викликав російського посла Анатолія Антонова.

«Під час зустрічі посол безпосередньо почує від високопоставлених посадових осіб про наші рішучі заперечення проти того, що було явно небезпечним і непрофесійним перехопленням з боку російського літака», — сказав речник Держдепу Нед Прайс.

Незабаром Міністерство оборони держави-терористки озвучило власну версію події, заперечивши, що ‘Сушка’ будь-яким чином зачепила дрон.

«Політ БПЛА здійснювався з вимкненими транспондерами з порушенням меж району тимчасового режиму використання повітряного простору, встановленого для проведення спеціальної військової операції, доведеного до всіх користувачів міжнародного повітряного простору… З метою ідентифікації порушника у повітря було піднято винищувачі. Внаслідок різкого маневрування MQ-9 перейшов у некерований політ із втратою висоти та зіткнувся з водною поверхнею», — сказали у російському оборонному відомстві.

Заява Міністерства оборони РФ з приводу збитого у Чорному морі американського безпілотника. Скріншот: Міноборони РФ/Telegram

Інцидент, як пише Associated Press, став першим з часів розпалу Холодної війни, коли американський літальний апарат був збитий після зіткнення з російським військовим літаком. Попри ситуацію, США не призупинили польоти в районі Чорного моря.

«Якщо їхнє послання полягало в тому, щоб стримати або відмовити нас від польотів і операцій в міжнародному повітряному просторі над Чорним морем, то це не вдасться. Ми збираємося продовжувати літати та працювати над міжнародними водами. Чорне море не належить жодній країні», — сказав речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі і додав, що США потурбувалися, аби MQ-9 Reaper не потрапив до рук росіян.

MQ-9A Reaper: коротко про дрон

Це надтехнологічний дрон, деталі розробки якого, як і ще кількох БПЛА цього типу, тримаються у секреті.

Reaper (Жнець) — турбогвинтовий багатоцільовий дистанційно пілотований безпілотник, який розробила компанія GA-ASI. Вперше його підняли у повітря у 2011 році.

БПЛА MQ-9A Reaper. Фото: GA-ASI 

«MQ-9A надзвичайно складна техніка, заснована на досвіді, отриманому під час бойових дій, і є великим еволюційним кроком вперед у загальній продуктивності та надійності. Надзвичайно надійний літальний апарат оснащений відмовостійкою системою управління польотом і архітектурою авіоніки з потрійним резервуванням. Він розроблений відповідно до стандартів надійності пілотованих літальних апаратів і перевищує їх», — стверджують розробники.

Відповідно до заявлених характеристик, він має витривалість понад 27 годин, швидкість 444.48 км/година. Здатен працювати на висоті до 15 240 м і має вантажопідйомність 1 746 кілограмів. Підходить як для розвідувальних, так і для ударних місій, однак перевага надається саме спостереженню. 

Дрон може  нести кілька радарів, зокрема:

  • електрооптичний/інфрачервоний (EO/IR);
  • багаторежимний радар Lynx®;
  • багаторежимний морський оглядовий радар;
  • засоби електронної підтримки (ESM);
  • лазерні покажчики;
  • різні пакети зброї та корисного вантажу.

MQ-9A стоїть на озброєнні США, Великої Британії, Італії, Франції та Іспанії.

Раніше Заборона розповідала про шпигунські літальні об’єкти, які були помічені у Північній Америці на початку лютого-2023. Було підтверджено, що деякі з них належать Китаю.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій