Читаєте зараз
Росія готує велику битву: топ-6 факторів, що вирішать долю війни

Росія готує велику битву: топ-6 факторів, що вирішать долю війни

Ilona Kivva
Автор:
  • Російська Федерація, ймовірно, зможе накопичити достатньо сил для повторного контрнаступу навесні-2023.
  • Найімовірнішим для атаки є Донецький напрямок, де зконцентровано військові потужностеі РФ. Не виключена і повторна спроба на півночі країни.
  • Є ключові пункти, від яких залежить фінал повномасштабного вторгнення: як швидко воно закинчиться та з якими втратами. 

Війна в Україні може тривати до кінця 2023, а можливо, і до 2025 року. Російське командування свідомо затягує конфлікт, аби встигнути поповнити запаси живої сили та виснажити українських воїнів та партнерів. Однак зламати бажання держави-агресорки можуть успіхи Збройних сил України зими 2022-2023.

Заборона зібрала найпесимістичніші прогнози авторитетних військових експертів.


Росія готує великий наступ у 2023 році: який напрямок

Російська Федерація долучила до бойових дій в Україні близько половини військовослужбовців з 300 000 мобілізованих восени 2022 року. Невикористану живу силу разом з військами, які відійшли з частини Херсонської області, можуть готувати до великої, але повільної атаки, вважає ізраїльський військовий аналітик Девід Гендельман.

«Окупація Луганської та Донецької областей триватиме, але великий російський прорив, як-от наступ з півдня на Павлоград, щоб оточити українські сили на Донбасі, менш імовірний. Більш вірогідним є продовження нинішньої тактики — повільне розтирання українських сил на вузьких напрямках і повільне просування, як у районі Бахмута та Авдіївки, з можливою такою ж тактикою в районі Сватове-Кремінна», — прогнозує експерт.

Бахмут та Авдіївка на карті, Донецька область. Cкріншот Google Maps

Траса Р-66 (дорога Сватове-Кремінна) на карті, Луганська область. Cкріншот Google Maps

Такої ж думки дотримується оборонний аналітик Rand Corporation Клінт Річ, додаючи, що російське командування, найімовірніше, зосередить всю військову міць на одному з напрямків.

«Я припускаю, що вони [Росія] усе ще хочуть більше території. І якщо це так, оборонна тактика не буде вічною. Оборона РФ — це комбінація двох речей: необхідності, враховуючи поточну ситуацію і співвідношення сил, а також затягування часу, допоки мобілізованих підготують і відправлять на фронт. І щойно вони досягнуть точки, яку вважатимуть достатньою, ми побачимо наступ. Припускаю, не по всьому фронту, а сконцентровано – на одному з напрямків. А якщо цього недостатньо, мене не здивує ще одна хвиля мобілізації», — каже Річ.

Найімовірнішим напрямком може бути Донецька область, де вже сконцентрована найбільша частка військових потужностей РФ, однак головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist зауважив, що не відкидає можливості повторного наступу росіян на півночі України — у напрямку Києва.

Можлива атака росіян, як пише The Wall Street Journal, навряд чи буде успішною, однак результат залежатиме від кількох факторів:

  • погода — ситуація, на думку експертів видання, проясниться взимку 2022-2023. З настанням морозів, коли ґрунт стане більш стійким для переміщення важкої техніки, бої можуть посилитися, однак це буде шансом для українців здобути додаткову перевагу, адже українська армія більш маневрова і добре знайома з місцевістю;
  • Бахмут — повний контроль над містом матиме важливий психологічний характер, адже Росія спрямувала у регіон основні зусилля. Більша частина бойових дій за Бахмут відбувалася на відкритому повітрі. Якщо вони перемістяться в міські райони, це, швидше за все, сприятиме добре підготовленій українській піхоті, а для погано підготовлених бойовиків Вагнера та російських резервістів стане поразкою;
  • продовження контрнаступу — український контрнаступ, що почався восени 2022 року, має імпульсивний характер, тож командуванню необхідно зберегти цей імпульс взимку, тобто продовжити звільнення територій. Є два очевидних напрямки, вважають військові аналітики: Сватове та Кремінна в Луганській області, до якої з’єднується важлива траса Р-66, а також Мелітополь і Бердянськ у Запорізькій області, які РФ перетворила на основні вузли постачання. Це б повністю відрізало російські угрупування в Україні від Криму, а значить, і від поповнення сили;
Мелітополь та Бердянськ на карті, Запорізька область. Cкріншот Google Maps

  • прорив оборони — росіяни добре укріпилися на значних ділянках фронту, особливо у Криму та на роками окупованій частині Донецької та Луганської областей. Прорив цих оборонних рубежів може дати ЗСУ велику перевагу;
  • наступ з Білорусі — такий крок, найімовірніше, не принесе РФ перевагу, але відволіче частину захисників з Донецького напрямку, що призведе до затягування війни;
  • підтримка Заходу — запаси РФ вичерпні, навіть артилерійські снаряди, колосальна кількість яких дісталася агресору від СРСР значно скоротилася через тактику тотальних обстрілів у зонах бойових дій, яку використовують росіяни. Тож поповнення арсеналу боєприпасів гратиме чи не найважливішу роль для України.

Війна в Україні може тривати до 2025 року: прогнози 

Наявність у РФ резервів живої сили та наявність можливостей для зміни стратегії свідчать про те, що війна затягнеться впродовж усього 2023 року, а можливо і до 2025 року, вважає заступник директора Центру стратегії і безпеки імені Скоукрофта в Atlantic Council Меттью Кроніг.

«У 2022 році були моменти, коли багато експертів думали, що врегулювання конфлікту буде швидким. Чи зможе Путін захопити Київ за кілька днів? Чи український контрнаступ призведе до краху російської армії? Тепер, я думаю, стало очевидним, що ця війна буде тривати роки. І саме тому дуже важливо, щоб уряди на Заході відмовилися від короткострокового мислення і прийняли стратегію щодо майбутнього України на довгий період», — каже аналітик.

Погоджується з цим твердженням і експертка з відділу вивчення війни Королівського коледжу Лондона Барбара Занчетта, вона переконана, що у будь-якому випадку Росія зазнає поразки.

«Війна затягнеться. Перспективи переговорів похмурі. Для потенційної мирної угоди необхідно змінити основні вимоги, принаймні однієї сторони. Однак є інший шлях: ціни війни, як матеріальні, так і людські, можуть порушити рівень відданості російської політичної еліти. Ключ буде всередині Росії. Минулі війни, в яких прорахунки були вирішальним елементом, наприклад, у В’єтнамі для Сполучених Штатів чи в Афганістані для Радянського Союзу, закінчувалися лише таким чином», — каже Занчетта.

Затягнення війни прогнозує і Клінт Річ, але акцентує на тому, що українські захисники вже перевершили песимістичні очікування більшості військових експертів, тож все може змінитися.

«Враховуючи розмір російської армії, економіки, населення, звісно, війна могла піти гірше для України. Думаю, більшість аналітиків були вражені і здивовані тим, що вже зробила Україна за 2022 рік. Очікувати більшого і казати, що могло б бути ще краще — це занадто. До прикладу, тому що дуже складно українцям в такій війні досягати переваги значною мірою протягом тривалого періоду часу. Але що довше триває війна, тим складніша вона для українців і тим більшою перевагою стає розмір Росії. Не думаю, що в України є розкіш, свого роду, вільного часу — потрібно продовжувати», — резюмував аналітик Rand Corporation.

Раніше Заборона розповідала про оптимістичні прогнози щодо успіхів ЗСУ на 2023 рік від провідних військових експертів світу. Експерти переконані, що у 2023 році Україна зможе повернути Крим.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій