Росія модернізувала дрони Ланцет: як ворог використовує ШІ

Daniil Tsarevskyi
  • Lancet — це російський баражуючий боєприпас з 1.5 кг вибухівки всередині.
  • Наприкінці 2023 року у РФ почали говорити про вдосконалення дрона за допомогою штучного інтелекту, а нещодавно у збитих дронах знайшли процесори для обробки ШІ.
  • На базі цих же процесорів будуть американські Skydio 2.

Штучний інтелект в боєприпасі мав би виключити взаємодію з оператором — етап на якому дрон найбільш уразливий. Однак Ланцет припускався помилок при самостійному захопленні цілей. В результаті ця функція виявилася фактично марною.

Заборона розповідає про проблеми російського дрона з інтеграцією ШІ.

Вдосконалення Lancet у РФ: що відомо

Lancet — один із найвідоміших російських БпЛА. Наприкінці 2023 року у Росії заявляли, що тепер він здатний самостійно захоплювати цілі без втручання оператора. Це нібито мало зробити його невразливим для радіоперешкод, пише Forbes.

Аналіз збитих БпЛА показав, що всередині міститься чіп NVIDIA Jetson TX2, який призначений для штучного інтелекту. Він дозволяє невеликим пристроям (з розміром як у дрона) використовувати ШІ. 

Так, на базі процесора побудовано американський БпЛА Skydio 2, який може самостійно прокладати маршрути, огинати перешкоди та слідувати за обʼєктом без допомоги людини. Закупівля американських процесорів не проблема для російського виробника — вони можуть продаватись через Alibaba за $200 партією від 100 дронів.

Читати більше новин в Telegram

Відео роботи Ланцета регулярно з’являються у мережі, але останнім часом на кадрах можна побачити, що на завершальній стадії польоту зʼявляється напис «цель захвачено». Навколо обʼєкта малюється рамка, яка слідкує за ним. 

«Обмежувальна рамка навколо цілі вказує на те, що Lancet використовує штучний інтелект для певного розпізнавання цілей, але я не впевнений, що ми можемо робити якісь висновки. Здається, чіп Jetson здатний підтримувати базове розпізнавання об’єктів, але я думаю, що питання в тому, скільки саме об’єктів може розпізнати дрон і наскільки надійно», — пояснив співробітник Програми стратегічних технологій CSIS Зак Калленборн.

Російські БпЛА на ШІ: що з ними не так

Щодо здатності Ланцета автономно працювати є хороші новини: автоматизація дрона, скоріш за все, не на такому високому рівні, як про це стверджують росіяни. Наприклад, в Інтернеті досі не зʼявлялись відео, де Ланцет міг би без допомоги оператора захопити складні замасковані цілі.

Помилки в роботі дрона також не рідкість. Так, на одному з кадрів він спочатку захоплює український БМП, але в останній момент вибухає над сміттям у кількох метрах біля машини.

«Може бути ще багато подібних промахів, яких ми не бачили, оскільки вони зазвичай не публікуються в соціальних мережах. Що ми знаємо, так це те, що жодне з відео Lancet за останні два тижні чи близько того немає напису ‘ціль заблоковано’ чи супровідної обмежувальної рамки», — кажуть у Forbes.

Це може свідчити про відкликання розробниками партії «автономних» дронів. З останніх відео можна зробити висновок, що вони мали труднощі з ураженням не тільки складних замаскованих, а й простих цілей.

ZALA Lancet: що за дрон

Ланцет — це російський баражуючий боєприпас розробки Zala Aero. Зазвичай мова йде про Ланцет-3, оскільки перші версії дрона не знайшли широкого поширення, пише Мілітарний.

Боєприпас запускається із катапульти та має радіус ураження 40-50 кілометрів. Всередині 3 кг кумулятивного заряду з 1.5 кг вибухової речовини, яка в теорії здатна пробити 20 см бронесталі. Офіційна вартість одного дрона невідома, проте в Oryx припускають, що це $35 000.

Ланцет-3. Фото: Army Inform

В основному його використовують проти техніки, яка знаходиться на лінії фронту або недалеко від нього. Боєприпас можна подавити РЕБом, але на стадії дорозвідки, коли оператор допомагає при цілевказанні. Коли дрон захопив ціль, його можна тільки збити. На фронті в цьому допомагає стрілецька зброя або зенітні системи. Також захищають від Ланцетів маскувальні сітки та металеві решітки на техніці.

Раніше Заборона розповідала про справжню вартість дронів Shahed. Виявилось, що одиниця коштує росіянам у кілька разів більше, ніж вважалось раніше.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій