'
Читаєте зараз
Росія не дає Європі газ: світу загрожує зупинка заводів та голод

Росія не дає Європі газ: світу загрожує зупинка заводів та голод

Markiian Oliiarnyk
Росія не дає Європі газ: світу загрожує зупинка заводів та голод
  • За рік ціна на газ в Європі зросла на понад 500%.
  • Криза вдарить не тільки по опалювальному сезону 2021\2022 — під питанням урожай наступного року.
  • Вгадаєте, хто користується панікою європейців? Так, Росія. Але як саме?

6 жовтня 2021 року на біржі ICE ф’ючерси на природний газ зросли до рекордних $1924 за тисячу кубічних метрів. Тим часом в США ціна на паливо в середньому становила $223.

Заборона пояснює, чому ціни на газ в Європі так стрімко почали зростати, чим це загрожує іншим країнам та як так сталося, що у Росії випадково лишилася тільки одна труба.


Ціна на газ: Європа та США

За даними біржі ICE, станом на 11 жовтня 2021 року 11:59 за київським часом, вартість листопадових ф’ючерсів на газ на хабі TTF становить $1021,75 за тисячу кубометрів.

Тримісячний графік котування на листопадові ф’ючерси на природний газ на голландському хабі TTF / Intercontinental Exchange

У порівнянні з історичним максимумом, який був досягнутий 6 жовтня, в Європі спостерігається тенденція до падіння вартості газу. Втім, до вересневих показників досі далеко: у вересні середнє значення вартості ф’ючерсу було $759.

В США ціна на газ майже вп’ятеро нижча. За даними The Wall Street Journal, станом на 11 жовтня 2021 року 11:59 за київським часом, ціни на газ на Нью-Йоркській товарній біржі становила 213,7 долара за тисячу кубічних метрів.

Читати більше новин в Telegram
Тримісячний графік котування на листопадові ф’ючерси на природний газ на Нью-Йоркській товарній біржі / The Wall Street Journal

На тримісячному графіку помітно, що, попри оптимістичний настрій американських партнерів, ціна на газ зростає. Так, у порівнянні з піком, який був 6 жовтня, у світі спостерігається незначне падіння цін на газ, втім не настільки велике, щоб можна було розслабитися.

Причини енергетичної кризи у Європі

Головною причиною такого стрімкого зростання вартості природного газу експерти, опитані Bloomberg, вважають дефіцит запасів блакитного палива, який утворився, зокрема, через пандемію коронавірусу. Більшість країн світу ризикують не встигнути поповнити свої резерви до настання зими, а для великих експортерів газу пріоритетним завданням є збереження запасів для внутрішнього використання. Тому країни змушені перекуповувати блакитне паливо один в одного, щоб хоч якось підготуватися до холодних місяців.

Запаси природного газу в Європі восени 2021 року перебувають на історично низькому рівні, у порівнянні з іншими роками для цього сезону. До проблем енергетичного забезпечення європейського континенту також можна додати й зниження потужностей вітрових електростанцій через відносно спокійні погодні умови та виведення з експлуатації багатьох застарілих європейських АЕС.

«Не дивно, що європейські ціни на газ за останній рік зросли на 500% і торги досягають рекордних показників», — вказує агентство.

Наслідки енергетичної кризи у Європі для світу

Енергетична криза у Європі передбачає виникнення великих проблем для усього світу. Найперше, через недостатнє забезпечення енергією і теплом населення, можуть постраждати промислові об’єкти. «Через нестачу енергії на континенті уряди попереджають про відключення електропостачання та вимушене закриття заводів», — пише Bloomberg.

Світові країни більше, ніж будь-коли, залежать від природного газу для опалення будинків і забезпечення енергетичних систем, зокрема через «зелені» програми з відмови від вугілля і розширення використання чистіших джерел енергії. Дефіцит газу може суттєво зашкодити реалізації таких програм. Наприклад, за даними Bloomberg, деякі азійські країни вже почали купувати більш брудні види палива, як-от вугілля чи мазут, на випадок, якщо вони отримають недостатньо природного газу, а Китай вже вдвічі перевищив торішній показник імпорту природного газу, втім запаси заповнюються недостатньо швидко.

Технічні фахівці працюють на китайську енергетичну і хімічну компанію (Sinopec) на родовищі сланцевого газу. Фото: Luo Bin/VCG via Getty Images

Навіть типова для північної півкулі зима призведе до зростання цін на газ у всьому світі, повідомляє агентство. «В Китаї виробники кераміки, скла і цементу можуть відповісти [на зростання вартості газу] підвищенням цін на свою продукцію; власники домогосподарств у Бразилії отримуватимуть великі рахунки за електроенергію; а економіки, які не можуть забезпечити себе паливом, як-от Пакистан чи Бангладеш, можуть просто зупинитися», — зазначає Bloomberg.

США, Росія та Nord Stream 2

А поки Європа в паніці закуповує газ за рекордними цінами, американські експортери висловлюють свою готовність поставляти більше природного газу, ніж будь-коли. Так, за даними WSJ, за 6 жовтня 2021 року ціна на ф’ючерси природного газу в США коливалися від $208 до 238. Це в понад сім разів нижче, аніж було в цей час у Європі. Втім, очікувати, що американці зможуть забезпечити всю Європу дешевим газом не варто, адже до їхніх стратегічних завдань належить не лише експорт закордон, а й забезпечення газом національних резервів.

Звісно, ситуація із захмарними цінами, що дивним чином співпала із добудовою «Північного потоку — 2» грає на руку Росії, яка використовує паніку європейських політиків на максимум. По-перше, населення, що не буде отримувати тепло або отримає зависокі рахунки, легко піддається на маніпуляції популістів. Це призведе до як мінімум протестів та до приходу до влади цікавих Кремлю особистостей. По-друге, через газовий шантаж РФ може прискорити повноцінний запуск Nord Stream 2 та зупинити постачання газу через територію України.

Річ у тім, що російська газова група створила у 2018 році ESP (е-платформа для продажу газу в Європу), щоб доповнити існуючі довгострокові та середньострокові контракти. З кінця серпня-2021 компанія припинила продаж газу для поставок у 2022 році. Тим часом віцепрем’єр Російської Федерації Олександр Новак вимагає сертифікації Nord Stream 2, що дозволив би РФ експортувати рекордні обсяги газу в Європу. Хоча й без цієї труби у 2020 році 50% імпорту газу до Європи припало саме на «Газпром».

«Ну, прояснімо ситуацію: Росія має багато невикористаних потужностей трубопроводів до Європи. Москва не експортує більше газу з якихось інших причин», — слушно зауважив у своєму мікроблозі в Twitter третій посол США в Україні Стівен Пайфер.

Зв’язок європейських газопроводів з Росією / S&P Global Platts

За словами колишньої радниці голови НАК Нафтогаз України Лани Дзеркаль, рекордні ціни на паливо примушують європейських бюрократів та політиків запитати себе: «А наскільки ефективно та безпечно працює ринок і чи може на нього впливати монополіст?»

«Звісно, хто саме є монополістом, всім зрозуміло. Єврокомісія очікує від німецького регулятора доповіді щодо сертифікації «Північного потоку — 2». Комісія не може заборонити таку сертифікацію, але її точка зору має бути врахована — такими є правила в Європі, і німецький регулятор їх визнає», — наголосила Дзеркаль у своєму дописі в соцмережі Facebook.

Раніше Заборона писала про загрози запуску «Північного потоку — 2» для України та Європи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій