'
Читаєте зараз
Росія погрожує покинути МКС, але не так швидко, як хотілося б. У чому річ

Росія погрожує покинути МКС, але не так швидко, як хотілося б. У чому річ

Markiian Oliiarnyk
МКС
  • Росіяни планують збудувати та запустити власну орбітальну станцію, але відбудеться це не раніше 2028 року.
  • До цього часу Роскосмос хоче, щоб російські астронавти продовжували свою роботу на МКС, попри гучні заяви керівництва.
  • Вихід Росії з міжнародного космічного проєкту може зашкодити виконанню місії, але якщо це буде не скоро, то NASA встигне підготуватися.

Російська Федерація остаточно вирішила покинути місію на Міжнародній космічній станції (МКС). У Роскосмосі спочатку пригрозили, що зроблять це після 2024 року. Але згодом вирішили, що спочатку мають запустити свою власну станцію, а тоді вже розривати співпрацю з Національним космічним агентством США.

Заборона розповідає про вихід країни-агресорки з міжнародного космічного проєкту.

Міжнародна космічна станція: участь РФ у проєкті

Представники російського космічного агентства повідомили своїм американським колегам з NASA, що Росія хотіла б продовжувати відправляти своїх космонавтів на борт Міжнародної космічної станції принаймні до 2028 року, пише Reuters. У Москві сподіваються, що до цього часу зможе добудувати та запустити свою власну орбітальну станцію під назвою РОСС.

«На жодному з робочих рівнів ми не бачимо ознак того, що щось змінилося. Відносини NASA з Роскосмосом залишаються звичайним бізнесом», — зазначила керівниця відділу пілотованих польотів Національного космічного агентства США Кеті Людерс.

Питання про вихід Москви з МКС постало після великого вторгнення російських військ в Україну у лютому 2022 року. США, Канада, Японія та кілька членів ЄС запровадили проти країни-агресорки санкції, зокрема щодо космічних технологій.

Читати більше новин в Telegram

Директор Роскосмосу Юрій Борисов 26 липня 2022 року заявив, що російська місія на станції завершиться після 2024 року, коли спливе термін дії угоди про космічну співпрацю між США та РФ. Американський мільярдер Ілон Маск, який володіє власною аерокосмічною компанією SpaceX, з гумором прокоментував цю звістку.

Проте 29 липня має відбутися зустріч делегатів NASA, ESO та російської сторони, на якій планується обговорення продовження дії цієї угоди до 2030 року. За словами керівника відділу польотів російського сегмента МКС Володимира Соловйова, поспішний вихід з проєкту стане поганим кроком для Росії.

«Нам, звичайно, потрібно продовжувати експлуатацію МКС, поки ми не створимо більш-менш відчутне напрацювання для РОСС. Треба враховувати, що якщо ми припинимо пілотовані польоти на кілька років, то відновити досягнуте буде дуже важко», — пояснив російський чиновник.

Вихід Росії з МКС після 2024 року: що зміниться

Американські та російські сегменти Міжнародної космічної станції були побудовані так, щоб вони були взаємопов’язаними між собою. Тому, теоретично, відмова Росії від продовження співпраці цілком може порушити центральну частину програми пілотованих космічних польотів NASA, пише Reuters.

Робота станції багато в чому залежить саме від російського обладнання, зокрема від двигунів, завдяки яким МКС утримується на орбіті. Окрім того, американське космічне агентство використовує російські космічні кораблі «Союз» для транспортування астронавтів на станцію та з неї.

Після закриття американської шатлової програми у 2011 році, Росія фактично стала монополістом у сфері пілотованої космонавтики. Проте США уже шукають рішення цієї проблеми, співпрацюючи з приватними компаніями. Тож у перспективі, російські «Союзи» можуть бути замінені, наприклад, на Crew Dragon від компанії SpaceX Ілона Маска.

А зважаючи на те, що росіяни залишатимуться на станції щонайменше до 2028 року, то потенційно за цей час NASA може вирішити питання обслуговування двигунів. Це може бути створення своєї сервісної бази або залучення інших партнерів з проєкту, наприклад, Канади або Японії.

Термін експлуатації МКС закінчується у 2030 році, після чого її планують затопити у Тихому океані, тож вихід Росії з проєкту за два роки до цього не повинен призвести до якихось катастрофічних проблем.

Раніше Заборона розповідала про те, як Російська Федерація знищила свій власний супутник в рамках випробування протисупутникової зброї, внаслідок чого утворилося кілька тисяч небезпечних уламків космічного сміття, яке ледь не зачепило МКС.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій