Росія розгорнула С-300 і С-400. Але ця страшна зброя не виграє війну: чому саме?


- Від початку липня-2022 окупанти почали застосовувати ППО для обстрілів українських міст.
- Техніка для цього не пристосована, тому несе велику небезпеку для цивільного населення.
- Перехоплювати ракети дуже складно, адже вони мають високу швидкість та балістичну траєкторію.
Російська Федерація розгорнула зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) поблизу українських кордонів. Техніка створювалася у якості протиповітряної оборони, а росіяни гатять з неї по українських містах. Це аж ніяк не вирішить задачі з просування на напрямки, які, втім, схоже, невідомі навіть командуванню російської армії.
Заборона розповідає про радянські системи С-300 і С-400, а також про те, чому вони не допоможуть РФ взяти стратегічні напрямки.
РФ змінила стратегію обстрілів Миколаєва і Херсона: причини
На початку липня 2022 року російські війська почали застосовувати зеніто-ракетні комплекси С-300 та С-400 для обстрілу українських міст. Так, 10 липня окупанти завдали масованого обстрілу цими системами по Миколаївській та Херсонській областях. 13 липня зазнав обстрілу Харків, а 21 липня снаряди із семи таких ЗРК знову випустили по Миколаєву.
С-300 і С-400 створені для протиповітряної оборони, тому техніка абсолютно не пристосована для ударів по наземних цілях, пояснили у Інституті вивчення війни.
На думку військових аналітиків, така різка зміна тактики обстрілів може свідчити про серйозний дефіцит у РФ ракет класу «земля-земля», які і призначені для ударів по наземних цілях.
Читати більше новин в Telegram«Використання Росією ракет С-300 для ударів також примітно через повідомлення та ознаки того, що росіяни відчувають труднощі з захистом від українських пілотованих авіаційних операцій і ракетних ударів. Рішення використовувати ракети С-300 у цій ролі за цих обставин може свідчити про те, що у Росії закінчуються ракети потрібного класу або що у неї не вистачає деталей, необхідних для систем наведення ракет або систем зв’язку», — вважають у ISW.
Це підтверджують і дані британської розвідки. Розвідники Її Величності доповіли, що Росія майже напевно розгорнула біля України додаткові системи С-300 і С-400.
Аналітики переконані, що тактика використання зенітних ракет таким чином не принесе успіху росіянам у знищенні стратегічних об’єктів інфраструктури, а тим більше техніки ЗСУ. На це є кілька причин:
- зброя має відносно невеликі боєголовки, що ефективно для знищення літаків, але їх корисного навантаження недостатньо, щоб пробити міцні конструкції будівель;
- існує висока ймовірність того, що ця зброя не потрапить у ціль;
- екіпажі техніки не навчені для таких завдань;
- вартість зенітних ракет для С-300 та С-400 — 5В55Р або 48Н6 — значно вища за, наприклад, «Онікс» чи Х-35.
Варто зазначити, що можливість бити по землі все ж був закладений радянськими розробниками, але для цього необхідні точні координати та радіокомандне керування. Втім, його можливо здійснювати на відстані не більше 40 км, що означає — у зоні ураження систем, які є на озброєнні ЗСУ. Навіть у СРСР цей режим визнали абсолютно неефективним.
С-300 і С-400: чим небезпечні
Попри свою неефективність для ураження конкретних цілей, зенітно-ракетні комплекси все ж можуть становити серйозну загрозу для військ у відкритих і легких будівлях, а також для мирного населення.
Як пише Defense Express, пуск з С-300 російські війська здійснюють з відстані, на якій керування проходить лише на частині траєкторії, але де впаде ракета, непередбачувано. Тому ціллю ударів є не конкретний об’єкт, а ціле місто/село, що може спричинити значні жертви серед цивільних.
S-300s have reportedly been used to hit ground targets in the Lugansk, Donetsk and in the last few days Mykolaiv regions, though according to Mykolaiv's governor their accuracy and effect has been low. /17 pic.twitter.com/rgT0coYYwb
— ChrisO (@ChrisO_wiki) July 18, 2022
Перехоплювати ракети типу 5В55Р або 48Н6, які застосовуються у цих ЗРК, дуже складно, адже вони мають високу швидкість та балістичну траєкторію. Навіть ураження ракети ППО не завжди призводить до її вибуху у повітрі, тому уламками вже падаючої ракети можуть вибухнути на землі. Пряме ж ураження відбувається завдяки фугасній дії.
Раніше Заборона розповідала про системи протиповітряної оборони, які ефективно використовують українські захисники, щоб чинити опір повітряним атакам Російської Федерації.
Читати більше новин в Telegram