'
Читаєте зараз
Росія змінила тактику бомбардувань: чим небезпечні снаряди, які скидають

Росія змінила тактику бомбардувань: чим небезпечні снаряди, які скидають

Ilona Kivva
Автор:
  • Міноборони РФ ще у 2019 році показало плануючі бомби УПАБ-1500В, але у серійне виробництво офіційно їх так і не запустили.
  • В Україні ці боєприпаси росіяни вперше застосували у лютому 2023 року, але це спочатку були лише поодинокі випадки.
  • Подібні бомби, але більш технологічні, роблять у США. Вони вже є на озброєнні ЗСУ. 

Російські фронтові бомбардувальники щодня скидають на лінію розмежування кілька десятків плануючих бомб. По суті це звичайний авіаційний снаряд, але зі спеціальною деталлю, яка перетворює його на керований боєприпас. Головна небезпека у тому, що протидіяти цим бомбам наявними в Україні засобами оборони неможливо. 

Заборона розповідає про оновлену тактику РФ.


Росіяни застосовують в Україні плануючі бомби

Військово-повітряні сили РФ щоденно скидають над територією України кілька десятків плануючих бомб. Для цього застосовуються літаки Су-35 і Су-34, які працюють на лінії розмежування. Їх поодиноко почали запускати ще у лютому-2023 року, але у квітні стратегія набула нових масштабів, розповів речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

«Ніякого затишшя немає. Авіація ворога, на жаль, працює і почала застосовувати плануючі бомби, які можуть летіти десятки кілометрів, до 70 км приблизна відстань. Противник застосовує 10-15 до 20 бомб за день з літаків, що не входять в зону ураження нашої ППО, і це є для нас нова така загроза, на яку треба оперативно реагувати», — пояснив Ігнат.

Щоб відігнати «сушки», за його словами, потрібні далекобійні системи і засоби ППО, наприклад, Patriot, а також західні винищувачі, які можуть застосовувати ракети класу «повітря-повітря» на великих відстанях.

Читати більше новин в Telegram

УПАБ: що за зброя

Плануюча бомба, або УПАБ (абревіатура від російського «управляемая планирующая авиационная бомба» — це авіаційний снаряд, який можуть нести фронтові бомбардувальники. За внутрішньою конструкцією це звичайна авіаційна бомба. Головна відмінність — наявність спеціальних крилець для коригування польоту та наведення на ціль, які фактично перетворюють бомбу на крилату ракету.

УПАБ-1500В, крила у складеному стані. Фото: Defense Express

Загальна вага російського УПАБ — 1.5 тонни. При цьому сама бойова частина (вибухова) важить приблизно тонну, тобто 2/3 від загальної маси, розповів Суспільному військовий оглядач групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко.

«Саме ці характеристики дозволяють руйнувати особливо міцні об’єкти: залізничні мости, командні пункти, бойові кораблі. По потужності УПАБ можна порівняти з надзвуковою крилатою ракетою Х-22. Однак точність ураження бомби, на відміну від ракети, більша — максимальний радіус відхилення до 50 метрів. У ракети Х-22 цей показник коливається від 500 метра до кілометра», — каже експерт.

РФ вперше презентувала снаряди у 2019 році на Московському авіаційно-космічному салоні МАКС, але офіційно їх так і не запустили у серійне виробництво. Тож оцінити, яка їхня кількість є у російській армії, неможливо.

Раніше Заборона розповідала про пробні запуски стратегічної ракети РФ Satan II. Її позиціонують як вкрай потужну зброю, яка здатна вразити США навіть при запуску через Південний полюс, але ці заяви дуже перебільшені. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій