- 7 лютого росіяни провели масовану атаку по Україні. Частина снарядів була спрямована на столицю.
- Серед збитих українською ППО снарядів було дві новітні ракети «Циркон».
- Поки незрозуміло, з якої пускової установки було запущено боєприпас. Усі відомі носії знаходяться поза Чорним морем.
Виявилось, що ракета не має тих характеристик, про які заявляв виробник. Так, швидкість 3М22 не становила заявлені 9 махів, що понад 10 000 км/год, а маса бойової частини, ймовірно, менша ніж 400 кг. Це вже не вперше російський оборонпром перебільшує можливості своєї зброї. Приміром, так вже було з псевдогіперзвуковими Кинджалами.
Заборона розповідає про новітню російську ракету 3М22.
Удар по Києву 7 лютого: деталі
Росія почала використовувати нові протикорабельні ракети «Циркон»при обстрілах України. Такими вже принаймні двічі вдарили по Києву 7 лютого 2024 року. Однак як це часто буває з російською зброєю, боєприпаси виявились не такими передовими та сучасними, як заявляв виробник, каже директор Київського інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Олександр Рувін.
Зранку 7 лютого моніторингові телеграм-канали повідомили про вихід балістичної ракети з Криму в напрямку Києва, згодом повітряні сили ЗСУ підтвердили рух швидкісної ракети. Пізніше уламки однієї з них пошкодили підземні лінії електропередачі та трамвайні колії в Києві. На них було видно маркування, яке мало б відповідати сучасній російській ракеті, яка ще не застосовувалась у бойових діях, ЗМ22 «Циркон».
У КНІДІСЕ досліджують два випадки застосування росіянами Цирконів. Обидві ракети вразила ППО і вони не досягли своїх цілей. Одна впала у Дніпровському районі та утворила велику вирву, а друга у полі у Вишневому, що під Києвом.
Читати більше новин в Telegram«Виникають великі сумніви щодо її точності. Постраждала цивільна інфраструктура та мирні люди. Судячи з маркування на уламках ракет, вони зібрані нещодавно — наприкінці 2023-го — на початку 2024 року. Під час подальшого експертного дослідження вся можлива інформація буде деталізована», — заявив Рувін.
Ракета Циркон: що відомо
3М22 «Циркон» — це гіперзвукова (як заявляє Росія) ракета корабельного базування, яку створює Науково-виробниче об’єднання машинобудування у Реутові, що в Московській області. Розробка ведеться з 2011 року, тоді як перші льотні випробування пройшли у 2015-му. Ракета створена, щоб вражати кораблі противника, які мають на своєму борту протиракетну та протиповітряну оборону, пише Мілітарний.
Ракету можуть запускати зі свого борту тільки три судна РФ:
- фрегат «Адмирал Горшков»;
- фрегат «Маршал Шапошников»;
- атомна субмарина «Северодвинск».
Цікаво те, що усі вони входять до складу Північного або Тихоокеанського флоту РФ і перебувають далеко від Чорного моря. Ймовірно, росіяни могли адаптувати пусковий комплекс «Бастіон», який стріляє Оніксами, під «Циркон».
За характеристиками «Циркон» має вражати цілі на відстані до 1000 км розвивати швидкість у 9 махів та мати 400 кг бойової частини. І хоча з відстанню, схоже, все нормально: ракета була запущена в Криму і дісталась Києва (це від 700 до 800 км), то інші параметри поки не відповідають дійсності. Під час ракетної атаки на Київ 7 лютого, боєприпас так і не зміг перетнути навіть гіперзвукову межу, а це 5 махів (приблизно 6000 км/год). Системи Patriot, які стоять на озброєнні в Україні, вже показали, що можуть ефективно протистояти в теорії гіперзвуковим «Кінджалам».
«По-перше, ця ракета не летить зі швидкістю 8-9 Махів [близько 10 тисяч кілометрів на годину], як заявляють росіяни. За даними відповідних служб, на прикінцевій ділянці польоту ракета всього-на-всього долає 2500 км/год. Ми також не побачили тієї руйнівної сили, яка має бути у протикорабельної ракети з майже 400 кілограмами вибухової речовини. «Циркон» розроблявся насамперед як зброя проти авіаносців, потопити який дуже складно. Але навряд ця ракета впорається зі своїм прямим призначенням. Тобто черговий російський «аналоговнєт», прийнятий на озброєння в Росії у 2023 році, виявився зовсім не унікальним, як, втім і їхній «Кинджал». », — заявив Олександр Рувін.
Раніше Заборона розповідала про плани США розширити арсенал гіперзвукової зброї. У штатах ведуть одразу дві програми з розробки відповідних боєприпасів: HACM та ARRW.
Читати більше новин в Telegram