'
Читаєте зараз
Повітряні сили ЗСУ збили всі ракети: чому це історична подія

Повітряні сили ЗСУ збили всі ракети: чому це історична подія

Ilona Kivva
Автор:
  • Російські війська вночі 16 травня 2023 року здійснили масовану повітряну атаку на Україну. Випустили 18 ракет, з яких половина Кинджали та Іскандери М.
  • Українські захисники збили всі ворожі ракети, а також бойові та розвідувальні безпілотники. Ще у березні 2023 року ЗСУ не мали змоги знищувати балістичні ракети.
  • Успіх не означає, що небезпека минула. Закликаємо під час повітряної тривоги перебувати в укриттях.

Вперше один Кинджал Збройним силам України вдалося ліквідувати  тільки на початку травня-2023. Ця подія збіглася з першою поставкою американських зенітно-ракетних комплексів Patriot. Тож системи закрили головну прогалину у протиповітряній обороні України. Однак навіть для цієї техніки збити балістику — складне завдання.

Заборона розповідає про значне посилення ППО держави.


Обстріл 16 травня 2023 року

Російські війська приблизно о 3:30 16 травня 2023 року здійснили масовану повітряну атаку на Україну. Всього було запущено 18 ракет повітряного, морського та наземного базування, а також ударні іранські дрони Shahed-136/131. Крім того, під час атаки ворог проводив розвідку трьома безпілотниками, розповіли у Повітряних силах ЗСУ.

Били з північного, південного та східного напрямку:

  • шість аеробалістичних ракет Х-47М2 Кинджал було випущено з шести літаків МіГ-31К;
  • дев’ять крилатих ракет типу Калібр — з кораблів у Чорному морі;
  • три ракети наземного базування — зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) С-400 та оперативно-тактичних ракетних систем (ОТРК) «Искандер-М»;
  • звідки летіли дрони — не вказують.

Усі ракети було успішно знищено силами та засобами протиповітряної оборони Збройних сил України.

Читати більше новин в Telegram

В спробі пояснити провальне використання цінних ракет внутрішньому споживачу пропаганди Міноборони РФ розповсюдило інформацію ‘про нічний удар по пунктах дислокації підрозділів ЗСУ, місцях зберігання боєприпасів, озброєння та техніки, доставлених із західних країн’.

Кинджали та Калібри: харакетристики

Калібри — російське сімейство крилатих ракет корабельного, підводного, надводного та повітряного базування. Вони призначені для ураження морських суден та наземних цілей, пише Military Today.

Снаряди цього типу бувають різні, але всі вони мають спільні конструктивні особливості (більшість даних засекречені):

  • діаметр — 533 мм;
  • довжина — 8.9 м;
  • вага бойової частини — 450 кг для наземних цілей, 200 кг — протикорабельні;
  • дальність стрільби — не менше 1500 км (проти наземних цілей) або 440 – 660 км (протикорабельні);
  • можуть нести звичайні або ядерні боєголовки;
  • використовують інерціальне наведення з оновленням супутникової навігації;
  • рухаються з дозвуковою швидкістю, але більшість на кінцевій стадії польоту розганяються до надзвукової, щоб уникнути оборони противника.
Російські ракети типу Калібр. Фото: Military Today

Кинджали — найновіші ракети армії РФ, які були прийняті на озброєння у 2018 році. У Росії заявляють їх як гіперзвукові снаряди, але більшість військових експертів кажуть, що це другий ступінь балістичних ракет Іскандер, тільки в авіаційній версії. Для пуску боєприпаси підіймають на висоту понад 10 км і розганяють на велику швидкість, тому єдиним її носієм є винищувачі-перехоплювачі МіГ-31. 

Однією з найбільших небезпек зброї є те, що її практично неможливо перехопити. Під час польоту ракета досягає швидкості 12 000 км/годину і навіть при наближенні до цілі (на термінальній ділянці) її швидкість складає близько 4165 км/год, а кут падіння — 80°-90°. Через такі особливості збити боєприпас можуть тільки деякі спеціалізовані протиракетні комплекси.

Системи Patriot: як збивають балістику

Речник Повітряних сил ЗСУ ще у березні 2023 року розповів, що техніка, яка перебувала на той час на озброєнні ППО-підрозділів, здатна збивати тільки такі типи ракет:

  • Калібри та їх аналоги;
  • крилаті ракети повітряного базування Х-101, Х-555, Х-55;
  • керовані авіаційні ракети класу «повітря-земля» Х-59;
  • протикорабельні ракети повітряного, морського або берегового базування Х-35.

Водночас недоступною для збиття залишалася балістика: Іскандер-М, Точка-У, Кинджал тощо. В Україні просто не було систем, здатних це зробити.

Вперше захисники перехопили Кинджал вночі 4 травня — це сталося у небі над Києвом. Снаряд, за інформацією ВПС ЗСУ, знешкодила система ППО Patriot. Ці комплекси США пообіцяли Україні ще у грудні 2022 року, але вперше про їх прибуття офіційно повідомили тільки у квітні-2023.

Залишки Кинджала, збитого над Києвом 4 травня. Відео: The Bild

Патріот — це ЗРК великої дальності, який надійшов на озброєння США у 1982 році. Вперше був використаний у боях під час війни в Перській затоці, де вкрай добре зарекомендував себе.

Система ППО має по чотири ракети на пускову установку. Зберігання і пуск здійснюється з посилених алюмінієвих балонів під фіксованим кутом. Підготовка до стрільби займає 30 хвилин. 

Однією з переваг є висока мобільність. Так, батарея пускових установок і пов’язаних з ними машин підтримки можуть змінювати позицію до кількох разів на день.

Типова батарея Patriot включає: радар, який виявляє та супроводжує цілі; комп’ютери, енергетичне обладнання, станцію керування бойовими діями ідо восьми пускових установок. При необхідності батарея може працювати з 16 пусковими установками. 

Радіолокаційні станції (РЛС) Патріотів здатні виявляти: винищувачі (на дальності 110-130 км), бомбардувальники (160-190 км); ракети — 85-100 кілометрів.

«Такі цілі, як Кинджал та балістика, знищуються в автоматичному режимі. Включається кнопка і все, що летить, — він все буде знищувати. Радар засікає, і ракета летить назустріч падаючому Кинджалу. Але працює все, відповідно, під контролем людини», — пояснив принцип дії ЗРК речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Раніше Заборона розповідала про системи протиповітряної оборони, які захищають небо над Київщиною. Очевидно, вони поповнилися Patriot.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій