'
Читаєте зараз
Росіяни і білоруси на Олімпіаді-2024: НОК визначився з позицією спортсменів з України

Росіяни і білоруси на Олімпіаді-2024: НОК визначився з позицією спортсменів з України

Yevheniia Kostina
  • Міжнародний олімпійський комітет дозволить атлетам з країн-агресорок виступати в Парижі.
  • Проти скандального рішення виступили Польща, Литва, Латвія, Естонія: країни наголосили, що немає жодних причин для повернення РФ та РБ у світовий спорт.
  • Від початку широкомасштабного вторгнення загинули 262 українські спортсмени й тренери. Майже 350 спортивних об’єктів зруйновані або пошкоджені.

Розгляд питання щодо участі спортсменів з Росії та Білорусі на Олімпіадах 2024 та 2026 років поки що відкладено, але МОК вже висунув пропозиції-умови, які схожі на ухвалений план. Національний олімпійський комітет України разом з НОК союзників продовжують боротися за недопущення росіян і білорусів, втім, вже готове резервне рішення для українських спортсменів.

Заборона розповідає про скандальне рішення Міжнародного олімпійського комітету і позицію НОК України.


Олімпійські ігри в Парижі: пропозиції МОК

Міжнародний олімпійський комітет рекомендував міжнародним федераціям допустити спортсменів з Росії та Білорусі до міжнародних змагань під нейтральним прапором. Водночас залишив за собою право ухвалити рішення, чи братимуть участь атлети цих двох країн в Олімпіадах 2024 (літня, Франція) та 2026 (зимова, Італія) років.

Президент МОК Томас Бах після засідання виконкому 28 березня озвучив так пропозиції:

  • Команди з Росії та Білорусі не можуть розглядатися як учасники міжнародних змагань.
  • Нейтральні атлети, яким дозволено змагатися, мають відповідати усім вимогам, зокрема антидопінгових правил.
  • Спортсменів, пов’язаних із збройними силами та органами безпеки РФ, рекомендовано не допускати до змагань.
  • Рекомендація МОК про заборону проведення міжнародних змагань на території Росії залишається чинною.

«Під час повернення спортсменів до змагань буде враховано принцип вибіркового усунення. До змагань під нейтральним прапором зможуть бути допущені лише спортсмени, які активно не висловлюються на підтримку війни проти України. В іншому випадку їхні дії вважатимуться порушенням Олімпійської хартії, що передбачає подальше відсторонення», — додав Бах.

Читати більше новин в Telegram
Фото: французька художниця Fanny Lechevalier

Цікаво, що пані мер Парижу Анн Ідальго раніше виступила проти участі російських спортсменів в Олімпіаді-2024.

«Поки російські війська продовжуватимуть вас бомбардувати, націлюватися на ваше цивільне населення та вашу інфраструктуру, поки російські солдати окупують вашу територію, я не хочу, щоб російські спортсмени брали участь у спортивних змаганнях. Це моє переконання як мера, як політичного лідера, як переконаної європейки. Я не сумніваюся, що Міжнародний олімпійський комітет зможе підтримати цю позицію», — сказала Ідальго під час візиту в Київ 9 лютого.

Позиція НОК України щодо участі в Олімпіаді-2024

Про бойкотування Україною олімпійських ігор та інших змагань зараз мова не йде, тому що остаточного рішення Міжнародного олімпійського комітету немає. Втім, готові до всього.

«Ми обурені, бо чекали рік: ще 28 лютого 2022 року МОК вирішив їх [росіян та білорусів] відсторонити: їх відсторонили. І нічого не змінилося, щоб їх повертати: окупація, вбивства, ще більше зруйнованих міст. І ми просимопрезидента і виконком Комітету не повертати росіян і білорусів. Потрібно збирати і показувати факти: російські спортсмени є військовослужбовцями, що дехто брав участь в заходах підтримки війни, є ті, хто носив спортивну форму з Z на публіці», — заявив міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт. 

Міністр Кабінету міністрів України, член виконкому НОКУ Олег Немчинов розповів про умови участі спортсменів.

«На засіданні уряду прийнято протокольне рішення про те, що ми беремо участь у відбіркових змаганнях [на Олімпіаду-2024] лише там, де немає росіян. Якщо українські федерації порушуватимуть це рішення, їх позбавлятимуть статусу національнийі», — заявив чиновник.

Раніше Заборона розповідала про докази участі білорусів у вторгненні на територію України навесні 2022 року. Редакція опитала свідків та експертів для масштабного розслідування.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій