Рослини буквально кричать про допомогу: вчені зробили дивовижне відкриття
- Фауна може випромінювати акустичні коливання, але раніше вважалося, що це побічний ефект її життєдіяльності.
- Дослідники з Тель-Авівського університету провели експерименти з тютюном та помідорами — їх піддали сильному стресу.
- Результати досліджень можуть допомогти значно збільшити врожайність.
Будь-яка рослина може видавати різноманітні звуки. Вони суттєво відрізняються як за типом, так і за гучністю: залежить від того, здорова чи перебуває у стані стресу. Найпотужніші звуки продукують поранені, хворі чи зневоднені рослини. Шуми настільки чіткі, що штучний інтелект здатен приблизно визначити проблему.
Заборона розповідає про відкриття ізраїльських науковців.
Звуки, які видають рослини: експеримент у Тель-Авіві
Флора має власні способи взаємодіяти з навколишнім середовищем: складні аромати, візуальна привабливість, солодкі плоди, шипи чи отрута, — все, аби привабити чи відлякати комах та тварин, в залежності від потреб самої рослини. Деякі дослідження також показали, що рослини можуть випромінювати акустичні коливання, утворюючи та згортаючи повітряні бульбашки у своїй судинній системі. Якими були причини, вчені не знали і вважалося, що ці коливання дуже слабкі, пише Vice.
Дослідники з Тель-Авівського університету провели експерименти з тютюном та помідорами. Вони піддали їх сильному стресу, зрізавши стебла та позбавивши води. Рослини почали видавати високочастотні шуми, які поширювалися на відстань близько п’яти метрів. Коли звуки налаштували під діапазон людського слуху, вони виявилися схожими на різне за тривалістю і темпом клацання.
Звуки були настільки специфічними, що штучний інтелект зміг лише на основі коливань визначити, чи була рослина зневодненою, порізаною чи ураженою паразитами.
Читати більше новин в Telegram«Ми почали цей проєкт з еволюційного питання: чому рослини мовчать? Схоже, що вони можуть спілкуватися акустично. Нас особливо порадувало те, що звуки виявилися інформативними — вони містять дані про тип рослини та вид стресу [хвороба, пошкодження тощо]», — каже керівник дослідження Лілах Хадані.
Після помідорів і тютюну команда провела подібні експерименти з багатьма іншими рослинами, серед яких: пшениця, кукурудза, кактус і виноградна лоза.
Вони з’ясували, що звуки у стані спокою і стресу сильно відрізняються. Ті, що видає зневоднена чи хвора рослина, значно сильніші, ніж ті, що випромінює здорова. Так, рослина, що знаходиться під впливом негативних факторів. Шаблони цього клацання будуть пов’язані з конкретними скаргами. Вчені вважають, що тварини можуть їх чути й використовують цю інформацію для пошуків їжі, місця кладки тощо.
Голоси флори врятують планету
Науковці вже почали проводити додаткові дослідження. Вони мають допомогти зрозуміти, як саме рослини взаємодіють із диким середовищем, а також, ймовірно, створити новий інструмент для покращення сільськогосподарської діяльності. Так, якщо фермери знатимуть, від чого страждає рослина, зможуть суттєво збільшити врожаї.
«Звукові випромінювання рослин можуть запропонувати спосіб моніторингу води в культурах і, можливо, хворобливих станів — питань, які мають вирішальне значення в сільському господарстві. У часи, коли все більше і більше територій піддаються посусі через зміну клімату, ефективне використання води стає ще більш критичним як для продовольчої безпеки, так і для екології», — пояснили дослідники.
Також вони планують з’ясувати, чи допомагають звуки, які видає одна рослина, адаптуватися іншим організмам. Наприклад, підготуватися до посушливої погоди.
Раніше Заборона розповідала про незвичні томати, які вирощуватимуть у США. Дозвіл дало Міністерство сільського господарства. Овочі генномодифіковані і мають фіолетове забарвлення.
Читати більше новин в Telegram