ЗСУ зрізають Времіївський виступ та просуваються по флангах Бахмута. Розбір боїв минулого тижня

Oleksandr Humeniuk

Раз на тиждень Заборона буде аналізувати, що відбувалося на фронті та чого, ймовірно, слід очікувати далі. Редакція аналізує публічно доступну інформацію та звіряє її зі зведеннями аналітичних центрів та нашими постійними військовими експертами. 


Південний напрямок

Воєнні дії на цьому напрямку вже багато місяців обмежувались роботою артилерії та авіації (за виключенням Вугледара, де проводилися в тому числі наземні операції). 

У червні ЗСУ почали рухатись одразу на трьох окремих секторах. На західному секторі, у Запорізькій області, українські військові почали рух від Кам’янського у напрямку окупованого Лобкового. Як повідомляли російські телеграм-канали, ЗСУ закріпилися там ще 8 червня, а військові ВС РФ були змушені відійти південніше, у П’ятихатки. Станом на 15 червня подальшого просування українських військ на напрямку помічено не було.

Ще одним місцем контрнаступальних дій став район східніше від Лобкового біля Оріхова: українські військові спробували рухатись у південному напрямку до Роботиного, їм вдалося просунутись у глибину незайнятої ВС РФ зони, однак до населеного пункту вони не дійшли. 

Найбільш успішним у просуванні став район Великих Новосілок на стику Донецької та Запорізької областей. ЗСУ розпочали рух у південному напрямку та за декілька днів звільнили Нескучне, Благодатне, Макарівку, Сторожеве та Новодарівку. Дислокована тут армія РФ стоїть на так званому Времіївському виступі — ділянка, названа так за назвою н.п. Времівка. Основна лінія оборони росіян проходить нижче виступу, в районі Старомлинівки, проте сам виступ відкритий для ударів з флангів, тому ЗСУ мають великий шанс його зрізати. 

Східний напрямок

За останній тиждень українські військові провели низку успішних операцій в районі Бахмута. 9 червня у низці проросійських телеграм-каналів з’явилися повідомлення про те, що українським військовим вдалося просунутися вперед в районі Кліщіївки, що на півдні від Бахмута. 

На півночі від Бахмута в районі Берхівського водосховища українські військові впритул наблизилися до Берхівки, яка тепер розташована у сірій зоні. Подальший рух ЗСУ може призвести до напівоточення або ж оточення російських військових, що стоять західніше, у напрямку Оріхово-Василівки.

Вибухи у тилу армії РФ

ЗСУ завдали серії ракетних ударів по центрах прийняття рішень та військовій інфраструктурі у тилу противника. 2 червня потужний вибух стався у морському порту тимчасово окупованого Бердянська. Ще один вибух пролунав 10 червня на Арабатській стрілці на окупованій Херсонщині. Як стало відомо, вибухи пролунали у селі Щасливцеве на півночі Арабатської Стрілки та у Генічеському районі. За словами місцевих жителів, була уражена база відпочинку, де проживали російські військові та колаборанти.

У середу, 14 червня українські війська завдали удару по дивізії 20-ї загальновійськової армії (Західного військового округу) поблизу Кремінної Луганської області. За неперевіреною інформацією, втрати РФ коливаються в районі ста вбитих та ста поранених.

Як пояснює постійний військовий експерт Заборони Роман Світан, удари по тилу можна назвати формуванням поля бою. Експерт зазначає, що знищення об’єктів проводиться по передбачуваних лініях наступу, аби у майбутньому полегшити завдання для наземних операцій, а також для передислокації стратегічних резервів — через удари генштаб РФ, ймовірно, розподілить особовий склад ближче до лінії фронту на дивізійному рівні, де до нього дотягується українська реактивна артилерія.

Активізація ЗСУ на численних фронтах — це вже контрнаступ, чи ще ні?

Так, але напрямок головного удару ще не визначений.

Перше завдання наступальної операції — зрізання виступів армії противника, аби убезпечити себе від флангових ударів. Просування на півдні та сході зводиться до розвідки боєм неповними силами трьох нових бригад (усього українська армія сформувала близько 12 бригад, більшість з яких не була залучена). Наразі ЗСУ зондує першу лінію оборони російських військ та шукає слабкі місця, прорив яких дозволить їм вийти на оперативний простір.

На цьому етапі контрнаступальних дій генштаб пускає в дію декілька бригад, роти та максимум батальйонно-тактичні групи. За прогнозами Світана, ЗСУ не залучатиме основний резерв ще два тижні. Більшість аналітиків сходяться на тому, що вже цього місяця ЗСУ прорвуть фронт, після чого, скоріш за все, ми побачимо задіювання новостворених і навчених на Заході бригад.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій