Розслідувачі викрили схему, за якою РФ вивозила дітей з Херсона: куди повідомляти про такі випадки
- Журналісти The New York Times виявили, що РФ на початку повномасштабного вторгнення викрала з Херсонського будинку дитини 46 неповнолітніх.
- Дітей вивезли майже за 300 км від дому і використовували їх для пропагандистських роликів. До злочинної схеми долучена мережа, пов’язана з партією «Єдіная Росія».
- Їх викрали разом з усіма документами та навіть медичними картками, що суттєво ускладнює пошуки.
В разі встановлення факту вивезення дитини на територію Росії чи в Білорусь, потрібно зібрати якомога більше інформації про обставини подій з усіма деталями. Ці дані варто записати у хронологічному порядку і передати поліції. Є додаткова інформація, яка може дуже допомогти.
Заборона розповідає про вивезення українських дітей Росією.
Херсонський будинок дитини: розслідування New York Times
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну працівники Херсонського дитячого будинку, який опікується дітьми з особливими потребами, почали шукати безпечне місце для вихованців. Місцевий пастор запропонував перемістити їх в підвал церкви Голгофа, де дітей і сховали, пише New York Times.
В будинку дитини перебували немовлята та діти до п’яти років. Деякі з них мали серйозні вади, наприклад, церебральний параліч. Не всі вони були сиротами: у деяких з їхніх батьків були обмежені батьківські права. Також частину дітей вилучили з так званих неблагополучних родин.
Росіяни знайшли укриття 25 квітня 2022 року. Як пише NYT, тоді на порозі з’явилися російські військові, які відібрали 46 дітей за наказом російського президента Владіміра Путіна та так званої уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.
Читати більше новин в TelegramСпочатку їх перевезли назад до Херсонського дитячого будинку, а момент так званого переїзду публікували російські пропагандисти. Згодом викрадені неповнолітні стали об’єктом багатьох сюжетів у російських новинах прокремлівських телеканалів.
Кілька тижнів поспіль українські посадовці та поліція намагалися знайти спосіб евакуювати дітей. На той час Херсон вже був повністю окупований. Вони звинуватили росіян у відмові надати гуманітарний коридор, який би дозволив цивільному населенню врятуватися від обстрілів.
Пізніше, а саме 21 жовтня 2022 року, окупанти на чолі з так званим «Навігатором» (згодом його ідентифікували як депутата «Єдіной Росії» Ігоря Кастюкєвіча), приїхали до будинку дитини й почали забирати неповнолітніх. Усіх поіменно вносили до списку, садили до автобуса й вивозили в невідомому напрямку. При цьому росіяни забрали всю документацію, яка була на дітей, і навіть їхні медичні картки.
Точне місцеперебування більшості з викрадених з Херсона дітей станом на 1 червня 2024 року невідоме. Російські чиновники стверджували, що вивезли їх до Сімферополя, але у грудні 2022 року їх почали інтегрувати в російське суспільство. Їм зробили російські свідоцтва про народження, видали російські номери соціального страхування. Зрештою діти навіть отримали громадянство РФ — це необхідна умова для усиновлення та влаштування у сім’ї країни-агресорки.
Щонайменше двох дітей з 46 викрадених вже офіційно всиновили росіяни, сімох з них вдалося повернути в Україну. Однак доля інших 37 неповнолітніх залишається невідомою.
Дитину вивезли на територію РФ: як діяти
В разі встановлення факту вивезення дитини на територію Російської Федерації чи в Білорусь, потрібно зібрати якомога більше інформації про обставини подій з усіма деталями. Ці дані варто записати у хронологічному порядку, радять в Офісі уповноваженого з прав людини.
Якщо про викрадення розповіла стороння людина, необхідно обовʼязково записати її дані:
- ПІБ;
- місце поточного перебування;
- контактний номер;
- адресу електронної пошти.
Наступний крок — повідомити фахівцям Національної поліції України будь-яким можливим способом. Також можна звернутися в Національне інформаційне бюро (номер цілодобової гарячої лінії по Україні: 1648; +380442878165 — для тих, хто за кордоном) та в Офіс омбудсмана (контакти вище).
При зверненні, крім паспортних даних та зовнішніх ознак, треба вказати:
- місце, з якого дитина була примусово переміщена та всі відомі обставини;
- з ким вона була вивезена: з батьками, у супроводі інших людей чи сама;
- якщо відомо, надати дані про поточне місцеперебування дитини чи останнє відоме;
- статус дитини, якщо такий є (дитина-сирота, дитина, позбавлена батьківського піклування);
- ПІБ, дата народження, місце реєстрації та проживання, номери мобільних телефонів, електронні адреси та місце поточного перебування батьків/інших законних представників або родичів;
- дані того, хто повідомив про викрадення.
Раніше Заборона розповідала про соціальні служби країн Європи, які вилучили з українських родин 240 дітей. Третина справ — у Польщі.
Читати більше новин в Telegram