'
Читаєте зараз
Щоб Байден та Зеленський здохли: як в Білорусі знущаються з викрадених дітей

Щоб Байден та Зеленський здохли: як в Білорусі знущаються з викрадених дітей

Ilona Kivva
Автор:
 • Російська Федерація почала вивозити дітей з окупованих територій України ще з початку війни. З вересня 2022 року їх переміщують не тільки у РФ, а й у Білорусь.
 • Зазвичай їх відправляють у Ростов-на-Дону. Звідти потягом до Мінська, а потім автобусом довозять до різних місць.
 • У систему потрапляють в основному діти-сироти, але є і ті, кого забрили у батьків нібито на відпочинок і не повернули.

У таборах дітей б’ють та принижують. Вчать гімну Росії, засуджувати все українське, ненависті до західних держав і їхніх лідерів. Кінцевим етапом ‘перевиховання’ є усиновлення у російські та, ймовірно, білоруські сім’ї. Підліткам загрожує ще один варіант.

Заборона розповідає про розслідування The Telegraph.


Табори перевиховання у РБ

Російська Федерація практикує викрадення дітей з України з самого початку війни — спочатку це були окуповані території Луганської та Донецької областей. З 2022 року це явище на ТОТ стало систематичним. За підрахунками українського уряду, станом на липень-2023 було незаконно вивезено щонайменше 19 500 неповнолітніх, пише The Telegraph.

Спочатку дітей поміщали у літні табори суто на території РФ, але орієнтовно з вересня 2022 року їх почали переміщувати і у Білорусь. Схема така: зазвичай вони спершу потрапляють з окупації у Ростов-на-Дону. Звідти їх переправляють потягом до Мінська, а потім автобусом довозять до різних місць. Чотири з них знайшли правозахисники:

 • три у Мінській області: санаторій «Острошицький Городок», національний дитячий освітньо-оздоровчий центр «Зубренок» і дитячий табір «Дубрава» — належать білоруській державній компанії з виробництва добрив «Білоруськалій»;
 • одне у Гомельській області — санаторій «Золоті піски».
Знайдені журналістами табори перевиховання, де у Білорусі утримують українських дітей. Інфографіка: The Telegraph

Читати більше новин в Telegram

Такі табори називають перевиховними. Дітей там примушують вчити гімн РФ, розмовляють з ними лише російською та вчать засуджувати Україну. За непокору б’ють.

Серед доказів є відео, на якому показано, як білоруські співачки сестри Груздєві розмовляють з українськими дітьми, імовірно, у таборі Дубрава. Вони побажали смерті Зеленському та Байдену і висловили надію, що Путін візьме під контроль всю територію України.

Загалом кінцевим етапом такого перевиховання є усиновлення у російські та, ймовірно, білоруські сім’ї. Однак журналісти-розслідувачі також дізналися про випадки, коли дітей ще й вчать поводженню зі зброєю та військовою технікою. Такі заняття проводять з хлопцями-підлітками, яким має скоро виповнитися 18 років. Правозахисники вважають, що після досягнення повноліття їх можуть привезти у РФ або навіть повернути на окуповані території, щоб потім мобілізувати. 

Система з викрадення дітей з України, яку випрацювали РФ та Білорусь. Інфографіка: The Telegraph

Всі виявлені факти і доказову базу було передано у Міжнародний кримінальний суд. Зазначимо, що установа вже видала ордери на арешт Володимира Путіна та уповноваженої з прав людини у РФ Марії Львової-Бєлової за підозрою у незаконному примусовому переміщенні українських дітей. Тож не виключено, що до них приєднається і Олександр Лукашенко. Суд вже заявив, що опрацював отриману інформацію.

Місця утримання дітей у РФ і Криму

Також дітей розміщують у щонайменше 40 таборах в самій Росії та тимчасово окупованому Криму:

 • 12 — навколо Чорного моря;
 • сім — Крим;
 • 10 — біля Москви, Казані та Єкатеринбурга;
 • 11 — за щонайменше 800 км від кордону України з Росією, з яких два в Сибірі й один в Магаданській області. 

У систему потрапляють чотири категорії дітей: 

 • які мають батьків або явну сімейну опіку;
 • яких Росія вважає сиротами;
 • які перебували під опікою державних установ України до вторгнення в лютому 2022 року (часто через важкі фізичні або психічні вади);
 • чия опіка невизначена.

Дітей-сиріт та тих, хто перебував під опікою держави, вивозять одразу. Батькам інших пропонують підписати дозвіл на безплатне відвідування табору, нібито для відпочинку.

«Щонайменше 32 (78%) таборів беруть участь у систематичних зусиллях з перевиховання, які піддають дітей з України науковій, культурній, патріотичній та/або військовій освіті, орієнтованій на Росію. Численні табори, схвалені Російською Федерацією, рекламуються як інтеграційні програми, з очевидною метою інтеграції дітей з України у бачення урядом Росії національної культури, історії та суспільства», — з’ясували у Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я (HRL).

Київ та Москва складають списки дітей, яких перевезли до Росії після початку військових дій в Україні, в рамках посередницького процесу, в якому беруть участь Туреччина та Саудівська Аравія, пише Financial Times

Раніше Заборона розповідала про розслідування Dozorro щодо придбання білоруської техніки через українську державну систему закупівель.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій