'
Читаєте зараз
Розслідування Bellingcat: Європейська військова компанія тренувала українських ультраправих

Розслідування Bellingcat: Європейська військова компанія тренувала українських ультраправих

Роман Губа
Автор:

Дослідницька пошукова мережа Bellingcat випустила матеріал про те, як військова компанія European Security Academy (ESA) проводила тренінги з тактики й оволодіння зброєю для полку «Азов» та учасників ультраправих організацій «Національний корпус», «Національні дружини» та «Традиція і порядок». Розслідування базується на основі даних із відкритих джерел. При цьому ESA запевняє, що не проводить тренінги для носіїв ультраправих ідеологій.  

На початку 2016 року на базі European Security Academy пройшов триденний тренінг для бійців 4 роти полку «Азов». Згодом, у травні 2014, ESA повідомила, що розробила спеціальний курс для учасників АТО й бійці «Азову» пройшли його першими. Анонсувалася подальша співпраця цих організацій.

За декілька місяців ESA повідомила, що закінчила проект ESA Ukraine з підготовки тілоохоронців. Серед учасників був Микита Макєєв, співзасновник ГО «Зірка», яка пов’язана з Азовським рухом.

Також участь у тренінгу брав чоловік із псевдо «Маляр» – ветеран АТО, колишній боєць полку «Азов», ультрас, учасник Євромайдану. Bellingcat з посиланням на видання «Буквы» повідомляє, що 2015 року він брав участь у нападі фанатів київського “Динамо” на темношкірих вболівальників під час матчу «Динамо – Челсі». Сьогодні Маляр є інструктором з володіння зброєю для організації «Національний Корпус».

Сторінка «Національного корпусу» у Facebook опублікувала фото, де Маляр стоїть поруч із Сашком Вовком (Bellingcat допускає, що це псевдонім), який є активістом і «Національного Корпусу», і «Національних Дружин». Bellingcat акцентує, що у соцмережах Вовк викладав фото, де на його тілі видно татуювання з цифрами 14 і 88, а також WP/SH, які розслідувачі трактують як «White Power Sieg Heil», або «White Power Skinhead».

У березні 2017 на чергових курсах ESA в Польщі побував Іван Пилипчук, член організації «Традиція і Порядок». Bellingcat вказує, що Пилипчук воював в АТО, а також позував для фото із нацистським вітанням.

Розслідувачі пишуть, що чимало подібних фото є гумористичною відповіддю на російську пропаганду, але акцентують, що Пилипчук неодноразово в соціальних мережах проявляв неонацистські погляди.  


Представник ESA в Україні Дмитро Новак, на думку Bellingcat, є діючим представником Національної поліції України


Національна гвардія України не відповіла на запит Bellingcat про те, чи фінансувала держава тренування «азовців».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій