'
Читаєте зараз
«Русский мир» для наймолодших. Як у «ЛДНР» вчать дітей любити Росію

«Русский мир» для наймолодших. Як у «ЛДНР» вчать дітей любити Росію

Novosti Donbasa
«Русский мир» для наймолодших. Як у «ЛДНР» вчать дітей любити Росію

7 років тому разом із війною на Донбасі почалася російська окупація окремих регіонів Донецької та Луганської областей. Цього року в перший клас пішли народжені у 2014-му діти — ровесники самопроголошених республік. Ніхто із них уже не застане на шкільних уроках історію України або українську мову. Зате серед підручників буде «Азбука Донбасу» зі згадкою Росії як батьківщини, а запрошеними гостями стануть учасники бойових дій. Яких змін зазнав освітній процес у «ЛДНР» за останні 7 років? Заборона переказує матеріал «Новостей Донбасса» про те, як в ОРДЛО дітей долучають до «русского мира».


Патріотичне виховання, як у Росії

Відхід від усього українського на непідконтрольних Києву територіях Донецької та Луганської областей почався практично одночасно з окупацією у 2014 році. Кількість уроків української мови та історії поступово скорочувалася, поки ці дисципліни не прибрали з програми зовсім. А вже у 2015-му в «ЛДНР» прийняли «концепцію патріотичного виховання дітей та учнівської молоді», основні тези якої повторюють аналогічний документ, прийнятий у Росії.

Цього року в перший клас пішли діти, народжені в рік початку війни на Донбасі. Ідеологічна обробка поширюється у тому числі й на них. На святкових лінійках 1 вересня звучав гімн Росії, а разом із прапорами «ЛНР» і «ДНР» школярі піднімали російський триколор. До того ж у середині серпня громадський рух «Донецька Республіка» оголосив, що школи цього року отримають екземпляри «Абетки Донбасу», видання якої підтримав глава «ДНР» Денис Пушилін. У книзі Донбас називають «російською землею», а Росію — «батьківщиною».

19-річний Сергій (ім’я змінено на прохання героя) цього року поїхав із Донецька до Маріуполя, щоби вступити в український університет. Згадуючи навчальний процес після 2014 року, він розповідає, що уроки історії України швидко замінили історією Росії й «ДНР». Водночас місцеву молодь переконували, що «Росія нас скоро забере», «ДНР» увійде до складу Росії і «буде добре». «Нас навіть змушували, щоби диплом отримати, оформляти російський паспорт», — розповідає він.

Дитинство з автоматом у руках

Невіддільною частиною «патріотичного виховання» є мілітаризація молоді. Зокрема, у «ЛНР» і «ДНР» за аналогією з Росією створили громадські організації «Молода гвардія — Юнармія».

Крім того, підлітки з ОРДЛО їздять навчатися військової справи в сусідню Росію — так, за повідомленнями місцевих ЗМІ, у кадетський корпус Слідчого комітету вступили діти з Донецька, Макіївки, Горлівки, Шахтарська й інших міст. З кадетами нещодавно зустрічався Денис Пушилін, розповідаючи, як вони цінують «героїчне минуле радянського народу».

В ОРДЛО на спеціальних уроках і урочистих заходах у школах у якості почесних гостей часто виступають військові, розповідаючи про історію «ДНР» і «ЛНР». «Мені було огидно це слухати, оскільки я знаю, що Донецьк — це була Україна. [Це ж треба] розповідати таке!» — каже Сергій.

Відстежує процеси мілітаризації дітей і молоді на непідконтрольних Києву частинах Донбасу співзасновник «Східної правозахисної групи» Павло Лисянський. За його словами, на інтеграцію дітей з ОРДЛО в Росію активно працює організація «Російський центр» у Донецьку.

«Є широка діяльність «Російського центру», який щодня проводить величезну кількість заходів. Ось знову молодь з ОРДЛО їздила на військові збори у РФ, саме молодь збирала там автомати в Московській області», — каже Лисянський.

Російські форуми для молоді ОРДЛО

Підтримують зв’язок із Росією і спільні молодіжні форуми, які проводяться регулярно. Частина з них проходить в анексованому Криму. Так, влітку 2021 року студенти з Донецької та Луганської областей побували на форумах «Таврида» і «Форос». Перший орієнтований на молодих діячів культури й мистецтва. Основна тема другого — політика. В обох випадках серед гостей є російські політики — зокрема, «Тавриду» відвідав глава МЗС Росії Сергій Лавров і перший заступник керівника адміністрації президента Росії Сергій Кирієнко.

«Проводяться різні тематичні заходи з пропаганди «русского мира», і це в них в принципі головна ідеологічна мета, яку декларує влада, — що ми інтегруємось в якусь глобальну Росію, навіть не інтегруючись у неї фактично, а просто перебуваючи в єдиному просторі», — пояснює політичний експерт Віталій Сизов.

У серпні 2021-го стартував перший форум для молоді з ОРДЛО в окупованому курортному селищі Сєдово. Він називається «Море-Ліс». За інформацією місцевих ЗМІ, перша частина заходу була присвячена «добровольчій діяльності». Також там можна отримати гранти на соціальні проєкти.

«Не хочеться бути невизнаним»

Сергій розповідає, що серед його однолітків «затятих фанатів «ДНР» було дуже мало. Частково він пов’язує це з впливом батьків: мовляв, якщо вони не схильні до пропаганди, то й на дітей вона не вплине.

На думку опитаних журналістами експертів, жителі окупованих територій бачать за ширмою пропаганди реальність, яка повністю розходиться з гаслами влади «ЛДНР». «Тому що є якісь ритуали, церемоніал, який люди мають виконувати, а те, що думають люди «на землі», може відрізнятися від того, що декларується», — зазначає Віталій Сизов.

Попри пропаганду й обіцянки окупаційної влади, молоді люди нерідко прагнуть покинути Донецьк і Луганськ, оскільки не бачать там перспектив для свого розвитку. Хтось відправляється в Росію, а хтось в Україну. «Навіть зараз спілкуюся — усі заробляють, збирають гроші, щоби поїхати, орендувати квартиру й почати нове життя. Тому що бути невизнаним не дуже хочеться», — підтверджує донеччанин Сергій.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій