Читаєте зараз
Саакашвілі проти Грузії: ЄСПЛ виніс рішення у справі

Саакашвілі проти Грузії: ЄСПЛ виніс рішення у справі

Ilona Kivva
Автор:

Європейський суд з прав людини не має підстав сумніватися у справедливості кримінального провадження проти президента Грузії 2004—2013 років Міхеіла Саакашвілі, йдеться у рішенні ЄСПЛ.

Справа стосувалася двох окремих кримінальних проваджень, порушених проти політика:

  • про напад у 2005 році на члена парламенту;
  • про помилування у 2008 році чотирьох колишніх високопосадовців Міністерства внутрішніх справ, засуджених за вбивство.

Обидва провадження відбулися після того, як у 2012 році новосформований уряд офіційно оголосив, що розслідування злочинів минулого буде ключовим пріоритетом.

ЄСПЛ постановив (одноголосно), що права на справедливий судовий розгляд, на присутність і допит свідків Європейської конвенції з прав людини не були порушені. Цей кейс стосувався способів, в який національні суди Грузії розглядали докази проти Саакашвілі і начебто відсутності незалежності або неупередженості судді, який розглядав другу кримінальну справу.

Також п’ятьма голосами проти двох було вирішено, що статтю 7 Європейської конвенції (ніякого покарання без закону) не було порушено.

«Пан Саакашвілі міг обґрунтовано передбачити за конкретних обставин справи, що використання його повноваження на помилування для спотворення курсу правосуддя у справі про вбивство призведе до кримінальної відповідальності», — йдеться в заяві суду.

Також ЄСПЛ відхилив як неприйнятні скарги Міхеіла Саакашвілі за статтею 18 конвенції. Йдеться про межі застосування обмежень прав. Постановлено, що він не обґрунтував своє твердження про наявність прихованого мотиву за його кримінальним переслідуванням. Політик стверджував, що справу відрили для перешкоджання його участі у політиці Грузїї.

«Суд взяв до уваги, що висунуті проти пана Саакашвілі звинувачення були серйозними й обґрунтованими. В матеріалах справи була значна кількість як прямих, так і узгоджених непрямих доказів проти нього», — кажуть у ЄСПЛ.

Зауважимо, що у 2023 році Європейський суд з прав людини також відхилив як неприйнятний позов Саакашвілі проти України. У ньому він вимагав визнати порушення його прав через позбавлення українського громадянства й видворення.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій