Сатурн виштовхнув комету за межі Сонячної системи: як це сталося і куди вона поділася
- Комету C/2024 L5 відкрили у червні 2024-го за допомогою телескопів, що попереджають про ризик зіткнення з астероїдами — ATLAS.
- Виявилося, що у 2022 році комета настільки наблизилася до Сатурна, що це назавжди змінило її орбіту.
- Це другий відомий випадок в історії, попередній відбувся у 1980 році з небесним тілом C/1980 E.
Аналіз орбіти C/2024 L5 показав, що вона параболічна. Іншими словами, об’єкт мав би повернутися у віддалені райони Сонячної системи після оберту навколо нашої зірки. Втім, новіші спостереження виявили зміну орбітальних параметрів комети. Тепер вона точно покине нашу систему.
Заборона розповідає про вплив Сатурна на небесне тіло.
Зустріч комети C/2024 L5 із Сатурном у 2022 році: що це змінило
Науковці дізналися про існування комети C/2024 L5 14 червня 2024 року. Відкриття здійснили за допомогою системи телескопів раннього попередження про зіткнення з астероїдами (ATLAS). Згідно з попереднім аналізом орбіти, вона параболічна: комета мала б здійснити один оберт навколо Сонця і повернутися у віддалені регіони Сонячної системи. Новіші спостереження виявили, що параметри C/2024 L5 змінилися. Її орбіта витягнулася, через що тіло тепер точно полетить за межі Сонячної системи.
Зібравши дані 142 спостережень за C/2024 L5, астрономи змогли змоделювати її траєкторію. Вони підтвердили, що комета походить з нашої системи, але у січні 2022 року вона пройшла на відстані всього 200 000 км від Сатурна. Це ближче, ніж відстань від Землі до Місяця. Цього було достатньо, щоб Сатурн своєю гравітацією змінив орбіту C/2024 L5 й через це комета тепер на швидкості трьох кілометрів на секунду покине межі Сонячної системи.
Наразі ж загадкове небесне тіло знаходиться в головному поясі астероїдів між Марсом і Юпітером. Очікується, що 10 березня 2025 року воно здійснить своє найближче проходження біля Сонця, пролетівши на відстані 513.4 млн кілометрів. У 2039 році вона вже буде за орбітою Нептуна, а за кілька десятиліть покине межі геліосфери Сонця й прямуватиме до інших світил.
Читати більше новин в TelegramКомета Понса-Брукса: як на неї вплинуло Сонце
Це другий відомий у нашій системі випадок, коли планета виштовхує комету — раніше це зафіксували у 1980 році для комети C/1980 E. Відомо, що зазвичай такі космічні об’кти страждають від зближень із Сонцем. Наприклад, кометі Понса — Брукса це відірвало характерні роги, утворені з газу й пилу.
Комета Понса-Брукса, яку в народі називають Диявольською кометою – кріовулканічна, або холодна вулканічна комета, що обертається навколо Сонця. Вона складається з твердого ядра, оточеного нечіткою газовою хмарою. Унікальність 12P лежить саме в ядрі: там накопичується така колосальна кількість газу і льоду, що небесний об’єкт може потужно вибухнути, викидаючи крижану кріомагму через великі тріщини в оболонці ядра.
Раніше Заборона розповідала про знахідку марсохода Perseverance — він виявив на Червоній планеті камінь, що має на поверхні одразу три потенційні сліди життя.
Читати більше новин в Telegram