SCALP на Audi Q7, Storm Shadow на Ridgeback: звідки це взялося і про що йшлося насправді
- Росія перехопила розмову високопоставлених німецьких офіцерів про ймовірну поставку ракет Taurus.
- Низка ЗМІ опублікували розшифровку, у якій нібито йшлося, що англійці перевозять Storm Shadow у Ridgeback, а французи на Audi Q7.
- SCALP і Storm Shadow — це фактично одна і та сама ракета на озброєнні Франції і Британії відповідно, яку активно передають ЗСУ. В Україні адаптували їх під Су-24.
Насправді командувач Люфтваффе говорив не про Audi Q7 та бронемашину Ridgeback на яких перевозять ракети Scalp та Storm Shadow, а про процедуру підготовки снаряда до використання. Приміром, QCen, яке і сприйняли за Q7 — це англіцизм у німецькій мові, який позначає словосполучення quality control.
Заборона розповідає про злиту секретну розмову.
SCALP на Audi: звідки фейк
Росіянам нібито вдалось перехопити розмову військового командування Німеччини (це опосередковано підтвердили і у німецькому уряді). На записах командувач ВПС Інго Герхарц із кількома іншими офіцерами обговорює ймовірну передачу ракет Taurus та як саме Україна може використати їх проти РФ, а також проводяться аналогії з іншими ракетами: французькими SCALP та британськими Storm Shadow, пише ABC.
У Німеччині вже почали розслідування щодо того, як вона могла бути злита. Деякі ЗМІ повідомляють, що вона відбувалась у незахищеній програмі для відеоконференцій WebEX.
У РФ одразу звинуватили Німеччину в підготовці війни проти них. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус прокоментував, що таким чином Росія веде інформаційну війну і намагається посіяти розбрат серед західних союзників. Так, із розмови нібито випливає, що на території України британські війська допомагають українцям із застосуванням ракет Storm Shadow.
Читати більше новин в TelegramФейк про Audi Q7 зʼявився після публікації на цю тему від Times. Саме на неї посилаються пропагандистські російські ЗМІ у своїх матеріалах, а також деякі західні та українські видання. Своєю чергою Times взяв цю інформацію з російської розшифровки розмови, яку опублікували пропагандисти з РФ.
«Якщо, наприклад, мова йде про планування місії. Я знаю, як це роблять англійці. Вони роблять це одразу за допомогою річбеку. У них є декілька людей на місцях, у французів нема. Вони також QC-ють українців при завантаженні Scalp. Вони кажуть, що з технічного погляду Storm Shadow та Scalp доволі подібні. Вони мені вже сказали, що у такому випадку, вже Бог з ним, зможуть подивитись через плече і за завантаженням наших Taurus…», — приводить переклад цитати Інго Герхартца InformNapalm.
Прослушка командувача Люфтваффе: про що насправді міг говорити Інго Герхартц
У розмові про ракети, яку було прослухано, Інго Герхартц використав слова «QCen» та «річбек», які і сприйняли як автівки Audi Q7 та бронемашини Ridgback. Однак QCen — це використання англіцизму у німецькій мові і йдеться про словосполучення quality control, або якісний контроль, кажуть у InformNapalm.
«Двома фразами раніше Герхартц також використовує слово supporten. І далі в нього таке проскакує. Тобто це треба перекладати як ‘перевіримо’ чи ‘допоможемо проконтролювати якість’ завантаження ракет, а не як Audi Q7», — пояснив OSINT-аналітик Антон Павлушко.
Тобто про те, що ракети SCALP перевозять на автівках Audi взагалі не йшлося. Командувач Повітряних сил Німеччини говорив про методи контролю завантаження польотного завдання у крилату ракету.
«Це здійснюється на землі й передбачає закладання у пам’ять ракети маршруту польоту, контрольних точок, а також сигнатури цілі для її розпізнання тепловізійною головкою ракети. Й це далеко не просто фінальна точка для удару, це саме маршрут зі зміною висот та курсів, з урахуванням позицій ППО противника», — пояснили у Defense Express.
Щодо «річбеку», то цю частину розмови багато сприйняв як те, що ракети Storm Shadow возять у бронемашині Ridgback. Однак, найімовірніше, прозвучало слово «reachback», яке означало режим зворотного зв’язку, вважають експерти з озброєння. Йдеться про режим з повним дистанційним контролем і з фізичною присутністю лише декількох фахівців в Україні. Для контексту: фахівці з Франції здійснюють контроль виключно у дистанційному режимі.
SCALP і Storm Shadow: що за ракети
Це фактично одна і та сама ракета. Боєприпас розроблявся Британією та Францією спільно, але при взятті на озброєння країнами отримав різні назви. Відмінності полягають лише в програмному забезпеченні та літаках, які призначені для несення цієї ракети.
Ракета належить до класу повітряного базування. Вона була створена на основі снаряда Apache компанії MBDA Systems.
Зброя призначена для ураження найзахищеніших стаціонарних об’єктів, таких як авіабази, радіолокаційні установки, вузли зв’язку та портові споруди. Може точно вражати цілі за будь-яких погодних умов вдень і вночі. Дальність дії сягає 250 км, за що їх прозвали літаючими версіями ATACMS — далекобійних снарядів до реактивних систем залпового вогню HIMARS (хоч вони і мають низку разючих відмінностей).
Ракета завдовжки 5.1 м має польотну масу до 1300 кг, а маса її бойової частини – 450 кілограмів. Далекобійність і низьке положення в поєднанні з дозвуковою швидкістю роблять Storm Shadow/SCALP вкрай малопомітною ракетою для ворожих РЛС.
Снаряд призначений для запуску з винищувачів Tornado GR4, Tornado IDS, Saab Gripen, Mirage 2000, Rafale, Eurofighter Typhoon і F-35 Joint Strike Fighter (JSF). В Україні їх інтегрували до фронтових бомбардувальників Су-24.
Раніше Заборона розповідала про імпровізовану зброю, яку вигадують українські захисники. Наприклад, на Дніпропетровщині українські механіки ще у 2022 році самотужки створили реактивну артсистему, яку назвали «Відьмаком».
Читати більше новин в Telegram