'
Читаєте зараз
Селітра, що вибухнула в порту Бейрута, належала українцям. Що стало відомо з розслідування

Селітра, що вибухнула в порту Бейрута, належала українцям. Що стало відомо з розслідування

Oleksandr Humeniuk
Наслідки вибуху в міському порту Бейрута, Ліван, 5 серпня 2020

Тонни аміачної селітри, які в серпні 2020 року вибухнули в порту Бейрута і зруйнували кілька кварталів міста, належали фірмі, пов’язаній з українським бізнесменом із Дніпра Володимиром Вербонолем. Про це йдеться в розслідуванні міжнародного журналістського Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP). Переказуємо основні моменти з того, що вдалося з’ясувати журналістам.


Що сталося в Бейруті?

4 серпня 2020 року в столиці Лівану стався потужний вибух — епіцентром став порт Бейрута. Згідно з основною версією, вибухнули 2750 тонн нітрату амонію (аміачної селітри), конфіскованих із судна під назвою Rhosus у 2014 році. Ймовірно, увесь цей час вибухонебезпечну речовину неправильно зберігали на складах.

Цей інцидент називають одним із найбільших неядерних вибухів в історії. Його жертвами стали понад 200 людей, 6 тисяч зазнали поранень. Ще понад 300 тисяч людей залишилися без даху над головою.

Розмір збитків від вибуху, за попередніми підрахунками, становить від трьох до п’яти мільярдів доларів. Але може бути й більше. Після акцій протесту уряд Лівану оголосив, що йде у відставку в повному складі.

Що вдалося з’ясувати журналістам?

Журналісти зазначають, що цілий рік після вибуху в бейрутському порту загадкою залишалося те, кому належала аміачна селітра, що вибухнула. Вантаж прибув у столицю Лівану на судні Rhosus під молдавським прапором і з російсько-українським екіпажем у грудні 2013-го.

У результаті розслідування вдалося з’ясувати, що селітру на грузинській фабриці «Руставіазот» для продажу заводу з виробництва вибухівки в Мозамбіку купила компанія під назвою Savaro Limited, зареєстрована у Великій Британії. OCCRP каже, що її кінцевий власник — українець Володимир Вербоноль.

Сама фірма Savaro Limited, зі свого боку, входить у міжнародний конгломерат компаній. Він займається постачанням аміачної селітри того типу, який використовується для виробництва вибухівки. Штаб-квартира цього конгломерату розташована в Дніпрі.

У розслідуванні зазначається, що в серпні 2021 року в лондонському суді подали груповий позов до Savaro від імені Асоціації правників Бейрута і жертв вибуху в порту. Позивачі вважають, що така складна й заплутана система володіння була придумана господарями Savaro Limited саме для того, щоб уникнути відповідальності за неналежне зберігання небезпечного вантажу.

Юристи українських компаній, проти яких подали цей позов, у відповіді на запит журналістів заперечують будь-який зв’язок із вантажем селітри, який везло судно Rhosus, а всю відповідальність за вибух перекладають на владу Лівану.

У цій заяві також ідеться, що компанії Atlantis Corporation, Savaro та Dniprosoft, згадані в позові, працюють винятково у сфері IT, розробки програмного забезпечення та інтернет-маркетингу, а те, що одна з них на своєму сайті досі продає добрива — це «помилка одного з практикантів».

Хто такий Володимир Вербоноль?

Володимир Вербоноль народився в 1959 році. У 1990-х роках він, за даними OCCRP, працював помічником у профспілкового лідера України Михайла Волинця та у Дениса Дзензерського, колишнього депутата парламенту від партії «Батьківщина», з яким він співпрацював у бізнесі.

У 2001 році Вербоноль заснував компанію під назвою Atlantis Corporation (вона збанкрутувала 2011-го та закрилася), яка продавала добрива та інші продукти згідно з фрагментами видаленої тепер вебсторінки, отриманими журналістами. Український бізнесмен був публічним обличчям компанії.

Разом із партнерами, серед яких був дніпровський будівельний магнат Микола Алісеєнко, Володимир Вербоноль незабаром заснував кілька компаній, що займалися продажем товарів та послуг, включно з добривами, металургійним обладнанням, програмним забезпеченням та вебдизайном. Однією з компаній було українське відділення Savaro, створене у 2009 році. Саме ця компанія, як з’ясували журналісти, і закуповувала селітру, що згодом вибухнула у Бейруті.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій