Що робити, якщо вас хейтять. Розповідаємо, як реагувати на образливі висловлювання

Hanna Belovolchenko

Прикрі коментарі на свою адресу може почути кожен. Але що робити, аби хейтерські висловлювання не псували настрій і життя? Редакторка Заборони Ганна Беловольченко поговорила з гештальт-терапевткою Оксаною Сідун про те, як реагувати на хейт у соцмережах, на роботі та просто на вулиці.

Хто такий хейтер?

Не кожен, хто не згоден з вашою думкою, хейтер. Наприклад, людина, яка послуговується соціально прийнятною формою для критики, просто виражає свою думку. Вона може казати: «Мені здається», «Я б хотів/хотіла поділитися власною точкою зору» тощо. Однак якщо людина просто починає ображати, агресивно критикувати, а не вести конструктивний діалог — це хейтер.

Навіщо комусь хейтити інших?

Хейтер може самостверджуватися за ваш рахунок, піднімати власну самооцінку. Основна його мета — пробудити емоції в людині, на яку націлений хейт, змусити її в той чи інший спосіб відреагувати на дошкульні слова.

Однак хейтер — не лише нападник. Це може бути людина, яка не впевнена в собі та яка й сама потребує допомоги, підказки щодо того, як спілкуватися, аби не ображати почуття інших.

Фото: George Pagan

Чому мене ображають хейтерські коментарі?

Ми переймаємося хейтерськими висловлюваннями, коли не впевнені в тому, що говоримо, пишемо, думаємо. Тож слід працювати зі своєю самооцінкою і впевненістю в собі. А ще — вчитися не реагувати на негатив. Наприклад, буває, що людина почує одне неприємне зауваження на свою адресу — й після цього день для неї зіпсований. Хоча цілком імовірно, що вона дістане ще не один комплімент впродовж того самого дня. Проте негатив для неї чомусь переважає позитив. Тож варто вчитися виправляти це. Зробити це можна з психологом чи психотерапевтом. Також слід вчитися приймати похвалу — це заохотить більше себе цінувати й бути впевненим у власних словах і діях.

Що робити, якщо мене хейтять у соцмережах?

Найкраще — просто ігнорувати. В соцмережах легко хейтити когось, адже там можна сховатися за чужим ім’ям, не треба висловлювати весь негатив просто в вічі, можна швидко спустити пару тощо. Тому ви маєте повне право відправити таку людину в бан. Це ваша особиста сторінка, тож соромитися не варто.

Крім того, не слід вступати в усі дискусії, які бачите в своїй стрічці. Адже для того, щоб людина почула вашу думку й зрозуміла її, потрібно докласти чимало зусиль, але навряд чи вдасться впоратися з цим парою-трійкою коментарів. 

Якщо ж щось образливе собі дозволила знайома людина, можна спробувати з’ясувати, чому так сталося. Ввічливо перепитати, чому він чи вона написали хейтерський коментар або повідомлення. Можливо, людина просто невдало сформулювала свою думку. Однак якщо бачите, що діалог не складається, не варто мучити себе. Просто дистанціюйтеся від людини, яка дозволяє собі ображати вас.

Фото: Ehimetalor Aakhere

З соцмережами зрозуміло. А якщо хейтять колеги по роботі чи керівництво?

Якщо до хейтерських коментарів на вашу адресу вдається колега чи керівник, спробуйте поговорити сам на сам. Поясніть людині, що певні слова вам неприємні, й що з вами так спілкуватися не можна.

Якщо ж ви самі керівник і помічаєте, що хейт став нормою для колективу, слід працювати з усіма. Наприклад, це можуть бути тренінги. У будь-якому разі, просто закривати очі на ситуацію не можна, оскільки хейт в колективі породжує нездорову робочу атмосферу. Але не варто одразу звільняти хейтера. У людини можуть бути проблеми, про які слід поговорити і, якщо це можливо, допомогти.

Дорослим простіше — вони краще можуть за себе постояти. А як бути дітям?

Якщо це зовсім маленькі діти, вони можуть навіть не усвідомлювати, що хейтять когось. А в підлітковому віці так демонструють силу. Батькам не слід втручатися, коли дитина не просить, бо іноді ситуація через це лише погіршується.

В Україні діє Закон про протидію булінгу. Згідно з ним, керівник навчального закладу зобов’язаний розглядати заяви про випадки цькування від дітей і їхніх батьків. А тому, хто дозволяє собі хейтити інших, загрожує штраф або громадські роботи. Випадки, коли батьків штрафували за порушення з боку дітей, вже були. Наприклад, торік оштрафували батьків чотирикласників на 850 грн. Діти чотири місяці «принизливо жартували» й ображали хлопчика.

А що робити студентам?

Викладачі можуть дозволяти собі хейтерські висловлювання на адресу студентів, і навпаки. В такому випадку потрібно насамперед пояснити, що так спілкуватися не можна. Якщо ситуація не розв’яжеться, слід звертатися до керівництва вищого навчального закладу.

Хтось взявся хейтити мене просто на вулиці. Що робити?

Найкращий спосіб — ігнорувати. Тоді ви просто не дасте нагоди продовжувати тому, хто намагається вас захейтити.

Фото: Priscilla du Preez

А якщо хейтять когось на вулиці, мені слід вступитися?

Все залежить від вашого ресурсу. Якщо ви відчуваєте, що готові заступитися за людину, можете підійти й спробувати ввічливо розібратися в ситуації. Запитати, що сталося, чи можете ви якось допомогти. Варто бути готовим до того, що хейтер перемикне свою увагу на вас, і тоді від негативу доведеться захищатися вже вам.

Пам’ятайте: це нормально, якщо вам бракує внутрішніх сил, аби заступитися за незнайомця просто на вулиці. Картати себе за це не слід.

Якщо ж бачите, що конфлікт між кимось вийшов за межі суперечки й назріває насильство, потрібно викликати поліцію.

Хейтери можуть понести якусь відповідальність?

Сьогодні в Україні немає закону, який захищав би саме від хейту (лише згаданий Закон про булінг, який захищає неповнолітніх). Однак якщо людина не просто крикнула вам услід щось образливе чи залишила негативний коментар на сторінці, а вдається до систематичного психологічного тиску, слід звернутися до правоохоронців. За доведення до самогубства чи замаху на самогубство діє кримінальна відповідальність — від 3 до 10 років позбавлення волі.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій